VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Mayıs 2019 10:12:44

0 Yorum

Ciğerin süsünde kriz var

Edirne’nin vazgeçilmez lezzetlerinden Tava Ciğer’in olmazsa olmazı biber, yoğun ilgi ve yaşanan kuraklık nedeniyle tükenme noktasına geldi. Ciğerci Esnafları; her yıl Kasım ayına kadar yeterli olan biberin, ilgi ve yaşanan kuraklık nedeniyle haziran-temmuz aylarında tükenebileceğini belirtti.

Edirne’nin gastronomisinde önemli bir konuma sahip olan Tava Ciğer’in olmazsa olmazlarından Karaağaçlı yetiştiricilerin deyimiyle namı diğer Karaağaç Biberi, ilgi ve kuraklık nedeniyle piyasada tükenme noktasına geldi. Edirne’ye gelen turistler, tava ciğer kadar bibere de ilgi gösterirken diğer yandan da biber üreticileri de yaşanan kuraklık nedeniyle zor günler yaşamakta. Konu hakkında Edirne’deki Tava Ciğer esnaflarıyla görüştük. Esnaflar, yerli ve yabancı turistlerin tava ciğeri kadar bibere de ilgi gösterdiklerini ancak 2019 yılı için belirlenen biber üretiminin beklenilenden çok daha az olması nedeniyle biber temin edemediklerini ifade ettiler.

CİĞERCİLER BİBER BULAMIYOR

Edirne’de Tava Ciğer esnaflarıyla yaptığımız görüşmelerde biberin piyasada yok denilecek kadar az seviyede olduğu, ilgi ve kuraklık nedeniyle biberin piyasalarda zorlukla bulunduğunu ifade ettiler.

KARAAĞAÇ BİBERİNİN KİLOSU 160 TL

Biberin azalması nedeniyle piyasalarda 80 TL olan biberin kilogram fiyatı 160 TL’ye kadar yükselmekte. Esnaflar, biber temin edebilmek için Aydın, Denizli ve Balıkesir gibi illerde Biber arayışında olduklarını ifade ettiler. Ciğerci Esnafları; “Karaağaçlı Biber üreticileri geçen yıl yaşadıkları kuraklık nedeniyle istenilen verimi alamadılar.  Üreticiler 2. ve 3. parti biber ekimleri kaçırılınca da her yıl Kasım ayı hasadına kadar yeten Karaağaç Biberi, 2019 yılının Haziran veya Temmuz ayına kadar zor yeteceği gözüküyor. Bunun yanı sıra Tava Ciğere olan ilgi kadar Karaağaç Biberine olan ilgi de çok yüksek. Turistler en azından yarım kilo veya 1 kilo alıp kendi sofrasında tüketmek için biber de satın alıyor. Yaşanılan kuraklık ve ilgi, piyasalarda biberin azalmasına neden oldu. Piyasalarda biber bulamıyoruz” ifadelerini kullandılar. Bekir Tüccar

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER