VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Şubat 2020 09:40:00

0 Yorum

Çocuk suçluluğu ve Edirne konuşuldu

Birlik Vakfı Edirne Şubesi’nin düzenlediği Edirne Konuşmaları programı devam ediyor. Programın bu haftaki konusu, “Çocuk Suçluluğu ve Edirne” konusuydu. Edirne Devlet Konukevinde gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak Edirne Ba

Birlik Vakfı Edirne Şubesi’nin düzenlediği Edirne Konuşmaları programı devam ediyor. Programın bu haftaki konusu, “Çocuk Suçluluğu ve Edirne” konusuydu. Edirne Devlet Konukevinde gerçekleştirilen toplantıya konuşmacı olarak Edirne Barosu avukatlarından Avukat Barış Ateş katıldı.

Program, Birlik Vakfı Edirne Şubesi Başkanı Dr. Recep Duymaz’ın açış konuşmasıyla başladı. Duymaz özetle şunları söyledi:

Geçen hafta ülkemizde üst üste acılar yaşadık. Elazığ depreminde 41, İdlib saldırısında 9, İzmir – İstanbul seferini yapan yolcu uçağının inişi sırasında Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çakılmasıyla 3 ve Van’da çığ düşmesi sonucu 41 vatandaşımızı kaybettik. Allah, şehitlerimize şefkatiyle muamele eylesin, bütün ölülerimize rahmet eylesin, mekânlarını cennet eylesin. Geride kalan acılı ailelerine güzel sabırlar versin. Birlikte yaşanan büyük acılar ve sevinçler, insan topluluklarını birleştirir, yoğurur ve onlardan büyük bir millet yapar. Elazığ depreminde bunun örneğini gördük. Haberin duyulduğu andan itibaren, hem devlet, hem sivil toplum kuruluşlarımız ellerinden gelen yardımı yapmaya başladırlar. Kuşkusuz bu yardımlar, giden hiçbir canı geri getiremez, ancak kalanların maddi ihtiyaçlarını kısmen giderebilir. Allah, milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Bu duaları yapmamız uygun olmakla beraber, onların devamı olarak müteahhitler, belediyeler ve ilgili devlet kuruluşlarından görevlerini zamanında ve tam olarak yapmalarını da istemeliyiz. Ülkemizin bir deprem kuşağı üzerinde olduğunu kabul edereközellikle belediyelerin binalara oturma izni verirken bu gerçeği göz önünde bulundurarak karar vermeleriniısrarla istemeliyiz.

Devamında Avukat Barış Ateş’in sunumuna geçildi. Ateş özetle şunları söyledi:

On beş yıldan beri avukatlık yapmaktayım. Benden bir sunum yapmam istendiğinde “Çocuk Suçluluğu ve Edirne” konusunu özellikle seçtim. Bunun sebebi, hem alanıma giren bir konu olması, hem de Edirne Valiliği’nin yaptırdığı bir araştırmaya göre, çocuk suçluluğu konusunda şehrimizin üst sıralarda yer almasıdır.

Konuşmama başlarken bazı hukuk terimlerini açıklamam uygun olur. Bunlar konunun daha kolay ve açık anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Suç, yargılama, ceza, cezai sorumluluk, aleniyet, açıklık onların başlıcalarıdır. Konumuz çocuk olduğuna göre hukukî anlamda çocuğun tanımını da bunlara eklememiz uygun olur.

Barış Ateş, bütün bu hukuk terimlerini açıklama ve örneklendirme yöntemiyle anlattıktan sonra, bir örnek olmak üzere Edirne Çocuk Mahkemesi’nden 2007 – 2008 yılları için Edirne Merkez İlçe ve diğer ilçelerdeki çocuk şüphelilerle ilgili görülen davalar hakkında sayısal bilgiler verdi.Buna göre 2007 verilerini şöyle gösterebiliriz: 2007 yılındaÇocuk Mahkemesi’nde açılan dava sayısı 440’tır. 2007 yılında görülen davalarda sanık olarak yargılanan çocuk sayısı 667’dir. 2007 yılında çocuk şüpheli olarak yargılanan 667 çocuktan 615’i erkek, 52 kız çocuktur. Bu davalarda görülen suç çeşitliğinin dağılımına dair de kısaca şunları söyleyebiliriz:

Hırsızlıkyapmak, yaralamak, mala zarar vermek, tehdit etmek, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak,resmi belgede sahtekârlık yapmak, Konut dokunulmazlığını bozmak, cinsel tacizde bulunmak, kaçakçılık yapmak, gürültü çıkarmak, uyuşturucu madde bulundurmak, kullanmak… Konuşmacı daha sonra sanık çocukların cinsiyetlerine, yaşlarına, suçlarının niteliğine göre dağılımlarını gösteren tablolar hakkında da dikkat çekici bilgiler verdi…

Programın müzakere bölümünde, hukuk sistemimizin çocuk suçlarını önlemede bir önerisi, bir imkânı var mıdır? Çocuk suçlular giderek neden artıyor? Edirne’de çocuk suçluların semtlere göre dağılımında bir farklılık var mıdır? Varsa bunun sebepleri nelerdir?... yolunda sorular soruldu. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER