VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 01 Kasım 2019 10:45:04

0 Yorum

Çoğal: “Edirne’de ağaçlar neden korunamıyor?”

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Edirne Belediye Başkanlığına bağlı ekiplerin Kocasinan Mahallesi’nde yapılan kaldırım çalışmaları sırasında bazı ağaçların kök ve gövde kısımlarına iş makineleri tarafından zarar verilmesine tepkilerini dile getirerek; “Edirne’de ağaçlar neden korunamıyor?” dedi.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Kocasinan Mahallesi’nde yapılan kaldırım çalışmaları sırasında bazı ağaçların kök ve gövde kısımlarına iş makineleri tarafından zarar verildiği belirtti. Edirne Belediye Başkanlığına bağlı ekiplerin yapmış olduğu çalışmalar esnasında zarar gören ağaçlar hakkında yetkililerden bilgi alan Çoğal, yazılı basın açıklamasında bulundu. Çoğal; “Edirne Belediyesi tarafından Kocasinan Mahallesi’nde yapılan kaldırım çalışmaları sırasında kaldırımlar üzerinde bulunan bazı ağaçların kök ve gövde kısımlarına iş makineleri tarafından dikkat edilmeden zarar verilmesi ile ilgili temsilciliğimize gelen şikâyetler üzerine Edirne Belediyesi yetkilileri ile görüşülmüş, gerekli önlemlerin alınacağı ve zarar gören ağaçların bir an önce macun işlemi ile yaralarının kapatılacağı bilgisini halkımızla paylaşmak isteriz. Unutulmamalıdır ki kentlerin doğal ve kültürel değerleri korunduğu ölçüde kimlikleri güçlenir. Kentlerin doğal kimliğini oluşturan yeşil alanlar, ekosistem bileşenleri; yapılaşma ve kirlilik gibi nedenlerle tahrip edildiğinde veya değiştirildiğinde kentsel kimlik de değişmektedir. Sonuç olarak kentlerde yaşayanların belleği ve yaşadıkları yer ile kurdukları ilişki de zarar görmektedir. Günümüzde yaşadığımız yerlere ve doğaya sahip çıkmak yalnız yasalarla değil, toplumsal duyarlılıkla da mümkündür”

“MEVCUT AĞAÇLARIN KORUNMASINI VE AĞAÇ KÖKLERİ ETRAFINDA GEREKLİ DÜZENLEMELERİN YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ”

“TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak ağaçlık ve yeşil alanların korunması ve geliştirilmesi gereken değerler olarak kabul edilmesini talep ediyoruz. Yerel yönetimler aynı zamanda doğayla uyumlu kentler yaratabilecek en önemli karar alıcı organlardır. Doğayla uyumlu, sürdürülebilir kentler yaratmak öncelikle belediyelerdeki yöneticilerin ve çalışanların doğayı anlayıp, doğanın parçası olduklarını fark etmeleri ile gerçekleşebilir. Ayrıca kaldırım, refüj gibi kamusal alanlarda bulunan ağaçlar da peyzaj değeri bulunan varlıklardır. Yol genişletilmesi, yeni düzenlemeler yapılması gibi çalışmalarda mevcut ağaçların korunmasının esas alınmasını ve bölgede yaşayan insanların hassasiyetinin de göz önünde bulundurulmasını tüm belediye başkanlarından talep ediyoruz” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER