VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 28 Şubat 2020 09:08:04

0 Yorum

“Corona tedirgin etmesin”

Yunanistan’da görülen Corona Virüsü yetkilileri harekete geçirmiş önlemler arttırılmıştı. Yaşanan durum karşısında Edirne Esnafları, vakaların artmasından ve Yunanistan’dan gelen ziyaretçi sayısında azalma yaşanacağına dair endişe içerisinde. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile EDESOB Başkanı Kemal Cingöz; yetkililerin gerekli tedbiri aldığını, kentteki ticari hayatı normal düzeyde devam ettiğini belirttiler.

Corona virüsü (kovid-19) vakalarının artması ve farklı ülkelerde görülmesi nedeniyle tedbir amaçlı bazı festivaller ve etkinlikler iptal edilip başka tarihlere ertelenmeye başlandı. Virüs taşıdığı belirlenen kişiler ayrılan özel alanlarda tedavi edilirken, Türkiye'nin komşuları İran, Yunanistan, Irak ve Gürcistan’da corona virüsü vakaları tespit edildi. Sınır illerinde virüs vakaları artmasından endişeli olan halk yapılan ticari ilişkilerin zayıflamasında yana tedirgin. Yunanistan’dan ve Bulgaristan’dan Edirne’ye alış-veriş ve turistik amaçla gelen ziyaretçiler, kent esnafına ve işletmelerine önemli ölçüde kazanç sağlıyor. Yunanistan’da virüsün birkaç kişide tespit edilmesi üzerine Türk-Yunan yetkilileri gerekli kurumların tedbirler alması için girişimlere başlayıp, tedbirlerini arttırdı. Vakaların artmaması için alınan tedbirler arttırılırken, Edirne esnafları ve işletmeleri yapılacak turistik gezi ve alış-veriş turlarının azalmasından endişeli. Konu hakkında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile Edirne Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz ile konun hakkında gazetemize açıklamada bulundu.

ZIPKINKURT: “ESNAFLARIN VE İŞLETMELERİN TEDİRGİN OLACAĞI BİR DURUM YOK”

Zıpkınkurt, Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen ziyaretçilerin sayısında bir azalma olmadığını, kent esnaflarının ve işletmelerinin endişe duyacağı bir ortamın oluşmadığını belirterek: “Bakanlıklarımız ve ilgili kurum müdürlükleri gümrük kapılarında tedbirler aldı. Sınır komşumuz Bulgaristan’da da herhangi vakaya rastlanmaması da sevindirici. Yunanistan’da ise bir kişide vakaya rastlanmış ancak Yunan yetkililer tarafından da gerekli tedbirler aldı. Bu sabah Yunan ve Bulgar ziyaretçilerin Edirne’de yoğun olarak alışveriş yaptığı noktaları bizzat kendim ziyaret ettim. Yunan ve Bulgar dostlarımızdan yana sorun yok, yine Edirne’ye gelmeye devam ediyorlar. Dolaysıyla Edirne’den günlük alışverişlerini veya ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyorlar. Tabii ki ülkemizde virüs vakasına rastlanmaması bizim için rahatlatıcı, bu nedenle de komşu ülkelerimizde rahat. Yunan ve Bulgar yetkililer tedbir aldılar ancak sıkı bir önlem yok. Esnafların ve İşletmelerin sıkıntı yaşayacağı bir durum yok. Komşularımızla ticari anlamda bir sorun yaşamıyoruz bu nedenle esnafların tedirgin olacağı bir durum yok. Gönülleri rahat olsun” dedi.

CİNGÖZ: “ESNAFIMIZIN TEDİRGİN OLMASINA GEREK YOK”

Cingöz, Corona virüsü ile ilgili kurumların tedbir aldığını sağlıksal veya ticari bir kaygı içerisinde olunmaması gerektiğini belirtti. Cingöz, Edirne’nin ticari hayatının rutin düzeyi koruduğunu vurgulayarak; “Virüs ile ilgili bir sıkıntı olur mu? olmaz mı? tam anlamıyla onu biz bilemeyiz. Dünya geneline yayılan bir salgın hastalık, Edirne’ye sıçrar mı? sıçramaz mı? tabii ki mutlak suretle de gelip giden sayısında azalamaya sebebiyet verir diye düşünüyoruz. Herkes ihtilalli davranmak zorunda, ‘Yunanistan’a veya Bulgaristan’a gideceğim virüs var mı? yok mu?’ diyerek insanlar zorunlu olmadığı müddetçe seyahate çıkmaz. Şuan Edirne’deki 5 tane sınır kapısında çok ciddi bir şekilde gelen gidenler kontrol altına alınarak, içeriye salınıyor veya şüphe görülürse de karantinaya alınır. Esnafın tedirgin olmasına gerek yok. Şuan devlet yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara göre her türlü tedbirin alındığını ifade ediyorlar. Ülkemizde virüse dair bir tespit yok. Uzmanların dedikleri önlemleri alırsak, kişisel bakımımıza dikkat edersek kimse sorun yaşamaz diye düşünüyorum. Bu nedenle esnafımızın da tedirgin olmasına gerek yok” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER