VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Kasım 2019 13:00:31

0 Yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Edirne’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün TANAP projesinin Türkiye-Avrupa bağlantısının açılışını gerçekleştirmek üzere Edirne’ye geliyor. İpsala’nın Sarıcaali Köyü’nde bulunan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP)

 

Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz-2 sahasında üretilecek doğal gazı Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşımayı amaçlayan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesinin yüzde 90’ı tamamlanmış durumda. Türkiye, doğalgaz geçiş güzergâhında önemli bir konuma sahip TANAP projesinin bugün Avrupa bağlantısının açılış töreni gerçekleştirilecek. TANAP projesiyle Azerbaycan’ın Şah Deniz Sahası’nda üretilen doğalgazın Türkiye ile birlikte Avrupa’ya taşınması amaçlanıyor. Doğu sınırımızda Gürcistan-Türkiye sınırında yer alan Ardahan’ın Posof ilçesinde, Avrupa’ya çıkış noktası ise Türkiye-Yunanistan sınırındaki Edirne’nin İpsala ilçesinde olan boru hattı, Türkiye’de toplam 20 ilden geçecek. 2011 yılında startı verilen proje 2015 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kars’ta gerçekleştirilen temel atma töreninin ardından inşaat faaliyetleri başlamıştı. TANAP’ın Türkiye-Gürcistan sınırından Eskişehir’e kadar olan ilk etabı 2018 yılının Haziran ayında tamamlanmıştı. İki kardeş ülkenin Cumhurbaşkanlarının katılımı ile 12 Haziran 2018 tarihinde TANAP’ın açılış töreni gerçekleştirilmişti. Eskişehir’deki çıkış noktasında Türkiye’ye ilk ticari gaz akışı 30 Haziran 2018’de başlamıştı. Eskişehir’den Türkiye-Yunanistan sınırına kadar olan ikinci etabı da 2019 yılının Haziran ayında tamamlanmıştı. Yetkililer TAP projesinde önemli bir aşama kat ettiklerini ve test amaçlı da gaz verilmeye başlandığını aktardı. Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesinin bitmesi ardından TANAP projesiyle Avrupa ve Asya arasında gaz ticareti başlayacak.

ASYA’DAN VE AVRUPA’YA

Yatırım tutarı yaklaşık 7 milyar dolar olan TANAP’a başarıyla bağlanan TAP projesi ile Hazar Denizi’nden çıkartılan doğalgaz Yunanistan, Arnavutluk ve Adriyatik Denizi üzerinden İtalya'ya taşınacak. 550 kilometresi Yunanistan'dan, 215 kilometresi Arnavutluk'tan, 105 kilometresi Adriyatik Denizi'nden ve 8 kilometresi İtalya'dan geçecek ve toplam uzunluğu 878 km olan TAP, TANAP ve Güney Kafkasya Doğal Gaz Boru Hattı (SCP) ile Güney Gaz Koridoru’nu oluşturuyor. TANAP'ta, SOCAR ve Güney Gaz Koridoru AŞ'nin yüzde 51, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin yüzde 30, BP'nin yüzde 12 ve SOCAR Türkiye Enerji AŞ'nin de yüzde 7 hissesi bulunuyor. Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere toplamda 20 il ve 67 ilçeden geçerek Türkiye-Yunanistan sınırında sona eriyor. Bin 850 km uzunluğundaki TANAP, Güney Avrupa’ya kadar Azerbaycan doğalgazını taşıyacak. Toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olan boru hattından Türkiye'ye gelen gaz miktarının yakın zamanda 6 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Kalan 10 milyar metreküp doğal gaz ise TAP ile Avrupa'ya gönderilecek.

7 ÜLKE KATILACAK

TANAP üzerinden Avrupa’ya taşınmasını sağlayacak hattın açılış töreni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Edirne’mizin İpsala ilçesinde yapılacak. açılış törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Şefik Caferoviç, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sırbistan Meclis Başkanı Maja Gojkovic, Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Koco Angjushev, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis, Tekirdağ, Kırklareli’nden katılımcılarda açılış töreni gerçekleştirilecek.

AVRUPA BASINI YAKINDAN TAKİP EDECEK

Yetkililer açılış töreninin her hangi bir değişiklik olmaması halinde bugün 14:00’da gerçekleştirileceğini aktardı. Açılış törenine Türkiye genelinde olduğu kadar Avrupa’dan da farklı basın kuruluşlarından gazeteciler takip edecek. Açılış töreni bazı televizyon kanallarından ve sanal ortamdan canlı yayın şeklinde sunulacak. Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER