VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 29 Kasım 2019 12:20:37

0 Yorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Edirne’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın TANAP projesinin Türkiye-Avrupa bağlantısının açılışını gerçekleştirmek üzere Edirne’ye geliyor. İpsala ilçemizdeki yapılacak olan açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’de katılacak.

Türkiye’nin bölgesinde doğalgaz geçiş güzergâhında önemli bir konuma sahip Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) projesinin yarın Avrupa bağlantısının açılış töreni gerçekleştirilecek. TANAP projesiyle Azerbaycan’ın Şah Deniz Sahası’nda üretilen doğalgazın Türkiye ile birlikte Avrupa’ya taşınması amaçlanıyor. Doğu sınırımızda Gürcistan-Türkiye sınırında yer alan Ardahan-Posof, Avrupa’ya çıkış noktası ise Türkiye-Yunanistan sınırındaki Edirne-İpsala olan boru hattı, Türkiye’de toplam 20 ilden geçecek. Yetkililer TAP projesinde önemli bir aşama kat ettiklerini ve test amaçlı da gaz verilmeye başlandığını aktardı. Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) projesinin bitmesi ardından TANAP projesiyle Avrupa ve Asya arasında gaz ticareti başlayacak.

7 ÜLKEDEN KATILIM

TANAP üzerinden Avrupa’ya taşınmasını sağlayacak hattın açılış töreni Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Edirne’mizin İpsala ilçesinde yapılacak. açılış törenine Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Şefik Caferoviç, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sırbistan Meclis Başkanı Maja Gojkovic, Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Koco Angjushev, Yunanistan Çevre ve Enerji Bakanı Kostis Hatzidakis,  Bakanlar, Tekirdağ, Kırklareli’den katılımcılarda açılış törenine katılacak. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER