VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 02 Temmuz 2019 09:38:30

0 Yorum

Davullu zurnalı Kırkpınar heyecanı

Olimpiyatlardan sonra dünya üzerindeki en eski spor dalı olarak bilinen, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali dün itibariyle başladı. Tarihi Kırkpınar’ın olmazsa olmazı davul-zurna ekibi, sabahın erken saatlerinde kentte güreş havaları estirdi. Davul-Zurna ekibi, Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret ederek, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine davet etti. Edirne Valiliği binası önüne gelen davul-zurna ekibi kırmızı dipli mumla Vali Canalp’ı Kırkpınar’a davet etti. Davul zurna ekibini kapıda karşılayan Vali Canalp, geleneklere uyarak bahşiş vermeyi de unutmadı.

Tarihi Kırkpınar Davul-Zurna ekibi daha sonra belediyeye gelen Başkan Gürkan’ı en güzel ezgiler eşliğinde karşıladı. Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’nin şefi Fahrettin Zurnacı, Başkan Gürkan’a çiçek takdim ederek, 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin hayırlı-uğurlu olmasını diledi. Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi’nin Başkan Gürkan’ın en sevdiği türkü olan ‘Bülbülüm Altın Kafeste’yi çaldı.

Kırkpınar yağlı güreşleri sabahki davetlerin ardından, oluşturulan kortej ile bando takımı ve Kırkpınar davul-zurna ekibinin ezgileri eşliğinde Atatürk Anıtına çelenk sunmak üzere hazırlanan platformda bir araya geldi. Anıta çelenk sunumu sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından; belediye bandosu eşliğinde Kırkpınar Marşı söylendi. Programın devamında Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim günün anlam ve önemi hakkında konuşmalar gerçekleştirdi. Anıtta hazırlanan platforma CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, ile birlikte siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, il genel meclis üyeleri bürokratlar katıldı.

“AĞALIĞI HAKKIYLA, ONURUYLA, ŞEREFİYLE YAPAN BİRİSİ OLURSA BENDEN ALIR”

Açılış konuşmasını 11 kez Tarihi Kırkpınar’a ağalık yapan Seyfettin Selim gerçekleştirdi. Selim; “11 sene önce Edirne’ye geldiğimde demiştim ki; ağalığı hakkıyla, onuruyla, şerefiyle yapan birisi olursa benden alır. Bu sözümü tutum, bundan sonra da devam edeceğim. Allah nasip ederse Ağalığı seven, Kırkpınar’a, Edirne’ye yakışır bir kardeşim çıkana kadar yaşımız el verdiği, sağlığımız el verdiği sürece devam edeceğiz. Ama bu demek değil ki Kırkpınar’ı, Edirne’yi, Ata sporunu seven bir kardeşim çıktığında ağalığı vereceğim. Ata sporunu da, güreşi de Edirne’yi de seviyorum. Hepinize saygı ve sevgiler sunuyorum” dedi.

2 BİN 500’ÜN ÜZERİNDE PEHLİVAN BEKLENİYOR

Ağa Selim’in konuşmalarının ardından Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkani, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine 2 bin 500’ün üzerinde pehlivanın katılacağı beklentisinde olduğunu belirterek; “Ülkemizde veya dünya coğrafyasının hangi noktasında olursa olsun yağlı güreş yapan her pehlivan, kispet giyen her pehlivan mutlaka ama mutlaka bir gün Kırkpınar çayırına, o dualı çayıra çıkmak ister. Pehlivanların en büyük ideali, en büyük hedef, en büyük özlemi bu olmuştur, bundan sonrada inşallah yüzlerce yılda bu şekilde devam edecektir. Kırkpınar’ımızın ve yağlı güreşlerin bu kadar geleneksel olması, bu kadar içten benimsenmesi ve her yıl artan bir sayıyla pehlivan rekoru kırarak ki geçen yıl 2 bin 300’du bu rakam, yeni rekorları tazeliyor olmamız da Türk Milleti’nin ata sporuna, pehlivanlığın hem dualı hem niyazla hem de mertlik göstergesi bu spora olan düşkünlüğünün en büyük sebebidir. Vatanı ve milleti için, ezanı için, bayrağı için gözünü kırpmadan şahadet mertebesine ulaşan bütün Türk evlatları gibi bu dualı çayıra çıkan pehlivanlarımız da cazgırların duasından, salavatından sonra güreşe başlamaktadır. Bu Kırkpınar’ı bu kadar tarihsel, bu kadar vazgeçilmez ve bu kadar yürekten yapan en büyük unsurdur. Bu yıl yine 2 bin 500’ün üzerinde olacağını tahmin ettiğimiz pehlivan katılımı ile Edirne’den Ardahan’a; Hatay’dan Sinop’a, cazgırıyla hakemiyle ve buraya yağlı güreşin olimpiyatlarını izlemek için gelecek tüm güreşseverlerle Cuma gününden itibaren Er Meydanı’nda, Sarayiçi’nde, dualı çayırda bulaşacağız” dedi.

“DÜNYA’DA BU İŞİN ŞAMPİYONLUĞUNU EDİRNE VE EDİRNELİLER YAPIYOR”

Edirne Valisi Ekrem Canalp konuşmasında Tarihi Kırkpınar’ın kültür ve turizm anlamda büyük bir önem taşıdığını ifade ederek; “Dünya’da her kültürün, her medeniyetin kendisine önem atfettiği gelenekleri ve töreleri vardır. Zaman, milletlerin geleneklerinin içerisinde bazılarını ortadan kaldırır ve gelenekler oluşturur. Kırkpınar dediğiniz zaman da bizim Edirne’mizin, bizim Türk milletimizin en köklü geleneğidir. Bu sadece Edirne’nin bir geleneği değil, sadece Türk milletini bir geleneği değil, aynı zamanda insanlığın ortak kültürel mirasının da en köklü olanlarından bir tanesidir. Bizler, Edirneliler olarak aynı zamanda Türkiye’nin değil, Türk milletinin değil, dünyanın da insanlığın da en köklü geleneklerinden birisine ev sahipliği yapıyoruz. Biz geçmişten, atalarımızdan ve bizden önceki nesillerden emanet aldık. Biz bu emaneti en iyi şekilde bizden sonraki nesillere intikal ettireceğiz. Bizler ev sahipliği yapmış olduğumuz bu geleneğin, insanlar açısından da ne kadar kıymetli ve değerli olduğunun farkındayız. Her milletin farklı sporlara yatkınlığı var. Bizim de ruh ve beden olarak, güreş sporuna karşı milletimizin yatkınlığı vardır. Dünyada Güreşin şampiyonu Türk milletidir ama yağlı güreş denince Dünya’da bu işin şampiyonluğunu Edirne ve Edirneliler yapıyor. Kırkpınar festivali aynı zamanda turizm aktivitesidir. Edirne’mizin en canlı olduğu turizm aktivitesi, Kırkpınar festivalidir. Sadece Türk milletinin en sevdiği sporun taşıyıcısı değil, aynı zamanda bu festivallerle de Edirne’nin turizmini canlı ve diri tutmaya devam ediyoruz. Bunun için de bu haklı gururu siz Edirneliler olarak yaşıyor ve yaşatıyorsunuz. Kırkpınar’a destek veren herkese, candan şükranlarımı arz ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Kırkpınar hakkında siyasilerden ve bürokratlardan gelen mesajlar okundu. Anıtta son bulan tören 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin ilk günü halk oyunları ekiplerinin Saraçlar Caddesi’ndeki gösterilerinin ardından son buldu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER