VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Ağustos 2019 11:27:19

0 Yorum

“Denetlenemiyoruz”

Dry Türk Kuru Temizleme Edirne Şube işletmecisi Önder Şeren; “Keşke Edirne’de kuru temizlemecileri denetleyen bir merci olsa. Örneğin birimiz Berberler ve Kuaförler Odasına bağlı iken bazı kuru temizlemeciler de Terziler Odasına bağlı. Dükkânların önüne kuru temizlemeci yazarsınız ama ne kadar kuru temizlemeci standartlarına uygundur veya uygunsuzdur, bu durumu denetleyecek her hangi bir yer yok” dedi.

Özel teknikler ve ekipmanlarla yapılan, hemen hemen herkesin bildiği kuru temizleme sektörü denetimsizlikten dert yanıyor. Belirli standartların uygulanmadığı, çamaşırhanelerle kuru temizlemecilerin karıştırılmasından kaynaklı sorunlar, ekonomik zorlukları vs. gibi pek çok konu hakkında kuru temizleme sektöründeki işletmecilerle görüştük. Dry Türk Kuru Temizlemeden Önder Şeren, sektörel sorunların arttığını belirterek, en çok denetleme kısmında sıkıntılar yaşadıklarını aktardı. Şeren; “Ekipmanlarımız ve kuru temizlemede kullanılan ilaçların yüzde 80’i maalesef ki dolar ve euro üzerinden endeksli. Bu nedenle yaptığımız işin zorluğu kadar maliyeti de arttı. Ancak Edirne’de şu var, Yunanistan’dan, Bulgaristan’dan gelen ve gurbetçilerimizin oluşturduğu yoğunluk, otellere, pansiyonlara vs. gibi yerlerde yoğunluğu hissettiriyor. Temiz bir hizmet sunabilmek adına da otellerin ve pansiyonların işletmeleri, kuru temizleme işletmelerinde yoğunluk oluşturdu” dedi.

“KURU TEMİZLEMECİLER İLE ÇAMAŞIRHANELERİ KARIŞTIRMASINLAR”

Şeren, kuru temizlemeciler ile çamaşırhanelerin birbiriyle karıştırılmasından kaynaklı sorunlar yaşadıklarını belirterek; “Örneğin Bin TL’lik bir takım elbiseniz var. Biz bu elbiseyi kuru temizlemede 30-40TL aralığında temizliyoruz. Kuru temizleme yapmayıp, kuru temizleme kisvesi altında dükkânını döndürmeye çalışan bazı insanlar bu işi 15-20 TL’ye yapıyor. Ben elbiselere zarar gelmesin diye bin bir farklı ilaç ve malzeme kullanırken, diğer taraftan sadece su ve deterjanla bu işi yapan insanlar var. İnsanlar sonraki süreçte elbiseleri zarar görünce ‘kuru temizlemeciler elbiseye zarar veriyor’ söylemlerinde bulunuyor. Ancak kuru temizleme ile çamaşırhane arasında dünyalar kadar fark var. Vatandaşlarımızdan isteğim, kuru temizleme ile çamaşırhane arasındaki farkı anlamaları. Kuru temizleme basitçe; özel ilaçlarla, özel makinelerle ve su kullanılmadan kuru bir şekilde yapılan işleme denir. Çamaşırhanelerde ise su ve deterjanla, büyük boyda makineler ve kurutma makineleriyle temizlik yapan yerlere denir. Bazı ürünler kuru temizlemeye uygun ama bazıları da değil. İnsanlarımız kullandıkları kıyafetlerin etiketlerine bakarak veya alışveriş yaptıkları mağazalardan ürünlerinin kur temizlemeye uygun olup olmadığını sorup bilgi alabilirler” şeklinde konuştu.

“USTA DA YETİŞMİYOR”

Kuru temizleme sektöründe usta sıkıntısı yaşandığını belirten Şeren; “Kuru temizleme dediğimiz işin ustası da kolay bulunmuyor ve yetişmiyor da artık. Yeri geliyor, yoğunluk nedeniyle ben de tezgâhın arkasına geçip çalışıyorum. Maalesef ki işimizin ustası çok zor bulunuyor. Çünkü kuru temizleme yapmak sadece ilaçla veya makineyle temizlik değil, kumaşın türünü anlamak, hangi ısıda, hangi ürünle, lekenin türü ne, ne kadar sürede temizlenir gibi konularda da bilgi sahibi olmanız gerek. Bu tecrübe de 1-2 yılda değil, uzun sürede elde edilen bir tecrübe olabiliyor” dedi.

“MANEVİ DEĞER OLUŞUYOR”

Şeren müşteriler ile aralarında manevi bir ortam oluştuğunun da altını çizerek; “Kuru temizleme işine bakış açısı farklı olabilir. İnsanlar sadece ürün temizletmek için değil, annesinden, babasından, dedesinden veya sevdiği kişilerden yadigâr kalan gelinlik, damatlık, günlük elbise gibi ürünlerin bakımını yaptırmak için de geliyorlar. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir müşterimiz düğününde annesinin gelinliğini giymek istemiş. Ancak gelinlik 30 yıldan bu yana hiç bakım görmeden sandıkta beklemiş. Herkes gelinliği kimsenin yapamayacağını düşünmüş ancak biz günlerce uğraşarak gelinliği sapa sağlam ve tertemiz bir şekilde geline ve ailesine teslim ettik. Manevi olarak değeri yüksek olan ürünleri sapasağlam ve tertemiz verdiğinizde ister istemez aranızda bir bağ oluşuyor” ifadelerini kullandı.

“DENETLENEMİYORUZ”

Kuru temizleme sektöründe denetleme sıkıntısı bulunduğunu ve bu durumun da sektöre zarar verdiğini ifade eden Şeren; “Keşke Edirne’de kuru temizlemecileri denetleyen bir merci olsa. Örneğin birimiz Berberler ve Kuaförler Odasına bağlı iken bazı kuru temizlemeciler de Terziler Odasına bağlı. Dükkânların önüne kuru temizlemeci yazarsınız ama ne kadar kuru temizlemeci standartlarına uygundur veya uygunsuzdur, bu durumu denetleyecek her hangi bir yer yok. Edirne’de kuru temizleme işini çarşı Merkez’de Temsan, Kipa AVM’de Dry Clean House, Erasta AVM’de Dry Clean Express, Esentepe’de DryTürk olarak biz ve yine Esentepe’de Misfil yapıyor. Bu 5 firma haricinde kimse kuru temizleme işi yapmıyor. Biz her hangi bir teftişe tabi tutulmadığımız için hangi marka ilaç kullanılıyor? Kullanılan makineler sağlık bakanlığı tarafından belirlenen şartlarda mı? Kullanılan ekipmanlar neler? Gibi pek çok konuda bizi denetleyen bir kurum yok. Gelsinler denetlesinler” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER