VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Ağustos 2020 12:55:08

0 Yorum

Denizbank ve Süt Üreticileri birliği arasında önemli anlaşma

Edirne Süt Üreticileri Birliği ve Denizbank arasında protokol anlaşması gerçekleşti. Edirne Süt Üreticileri birliği başkanı Mustafa Suiçmez, aile işletmelerinde hayvan alımını önemsediklerini belirtti. Trakya tarım bölge satış müdürü Mehmet Kel ise imzalanan anlaşma ile süt birliğine özel 5 yıla kadar vade işletmenin büyüklüğüne göre 70 aya kadar vade uygulayabildiklerini ifade etti.

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez ve Denizbank bankasının yetkilerinden Trakya tarım bölge sorumlusu Şafak Şentürk, Trakya tarım bölge satış müdürü Mehmet Kel, Denizbank Edirne Şube müdürü tayfun güç’ün katılımıyla Süt Üreticileri Birliği’nde protokol anlaşması gerçekleşti. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Birlik Başkanı Mustafa Suiçmez, “Üreticimiz para derdini düşünmeden ilgili firmaya ücretini Deniz Bank ödüyor. Üreticinin cebinden para çıkmıyor. Uygun şartlarda, uygun faiz ödemelerinde ve uygun dönemlerde üretici Deniz Bank’a ödeme yapmış oluyor. Böyle bir protokol imzaladık” şeklinde konuştu. Trakya tarım bölge satış müdürü Mehmet Kel ise gerçekleşen protokolün yerli üretimi desteklediğini söyledi. Hayvanı alacak üreticilerin yem parasını düşünmeyeceğini dile getiren Kel, “hayvanı alan kişi hayvanıyla birlikte sadece hayvan kredisi değil ‘ben hayvan aldım ama yemi nereden bulacağım?’ diye düşünmeyecek. Süt Birliği başkanım indirim yapacak. Biz de Deniz Bank olarak 1 yıllık yem ihtiyacını kredilendireceğiz” dedi.

Aile işletmelerinde hayvan alımını çok önemsediklerini belirten Birlik Başkanı Suiçmez, ““Bugün Deniz Bank bölge sorumlularımız burada. Bugün burada Deniz Bank ve Edirne Süt Üreticileri Birliği arasında özel bir protokol imzalanmak için toplandık. Yaklaşık üç aydan beri çalışmalar üzerinde kafa yoruyoruz. Şunu kısaca özetlemek istiyorum. Birileri her ne kadar Türkiye’de kara tablo çizse de ekonominin sağlam ayakları devam ediyor. Özel bankalar dahil uygun kredilerle aile işletmelerini canlandırmaya, büyütmeye çalışıyor. Aile işletmelerinin sorunlarını biliyoruz. Ekipman taleplerinden yem talebine kadar her şeyle ilgili üreticimize faydalı olmak istedik. En az üç aylık gebe düve veya bir buzağı doğurmuş inek alımlarında Edirne Süt Üreticileri Birliği üyelerine normal kredi faizlerinden indirimli bir faiz uygulaması yapılacak ve 70 aya kadar vade imkanı sağlanacak. Krediler sabittir. Dönemsel taksit ödemeli kredilerdir. Faizler değiştiğinde herhangi bir sıkıntı olmaz. Diğer yandan kredilendirilecek hayvan alımlarında kullanılan paranın en az %15’i kadar yem aldıklarında 6 ay sıfır faiz. Yemini alacak. Sıfır faizle o gün kaç para aldıysa 6 ay sonra Deniz Bank’a aynı parayı ödeyecek. Burada yemleri Edirne Süt Üreticileri Birliği temin edecek. Dünya sürekli değişiyor. Nasıl diğer alanlarda teknoloji gelişiyorsa hayvancılıkta da tarımda da durmadan teknolojiler yenileniyor. Bununla ilgili zaman zaman üreticilerimizin yeni ekipman ihtiyaçları oluyor. Rakamlar ciddi olabiliyor. Üreticimiz para derdini düşünmeden ilgili firmaya ücretini Deniz Bank ödüyor. Üreticinin cebinden para çıkmıyor. Uygun şartlarda, uygun faiz ödemelerinde ve uygun dönemlerde üretici Deniz Bank’a ödeme yapmış oluyor. Böyle bir protokol imzaladık. Özellikle aile işletmelerinde hayvan alımını çok önemsiyoruz. Burada ipoteği kaldırdık. En önemli şeylerden biri bu. İpotek ve teminat anlamında üreticilerimizin miras hukukundan kaynaklanan birikmiş ipotek verme gibi sorunlarla karşılaşılıyordu ve hayvan alamıyordu. Burada sadece üreticinin işletme büyüklüğüne bakarak bir ya da iki tane kefille bu kredilerden yararlanabilir” ifadelerini kulandı.

Yapılan protokol anlaşmasıyla yerli üretimi desteklerini belirten Trakya tarım bölge satış müdürü Mehmet Kel, “Bu yaptığımız iş birliğinin en önemli tarafı yerli üretimi destekliyoruz. Kendi damızlığını üreten çiftçilerin bu damızlık fazlalarını ihtiyacı olana satmasını sağlıyoruz; buluşturma işini yapıyoruz. Hem hayvanı kredilendiriyoruz hem de 1 yıllık yem ihtiyacını karşılıyoruz. Aslında hayvanı alan kişi hayvanıyla birlikte sadece hayvan kredisi değil ‘ben hayvan aldım ama yemi nereden bulacağım?’ diye düşünmeyecek. Süt Birliği başkanım indirim yapacak. Biz de Deniz Bank olarak 1 yıllık yem ihtiyacını kredilendireceğiz. Bunu üretici kart vasıtasıyla alıyorsa Süt Birliği 6 ay sıfır faizle Deniz Bank aracılığıyla finanse edecek. Bu iş birliğinin en güzel taraflarından iki noktaya değindik. Biri aile işletmesi diğeri sadece hayvan almakla kalmıyor hayvanın yem ihtiyacını da 1 yıl boyunca karşılamış oluyor. Tabi ki bunun için Edirne Süt Üreticileri Birliği’ne üye olmak gerekiyor” dedi.

Faizler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Trakya tarım bölge satış müdürü Mehmet Kel, işletmenin büyüklüğüne göre 70 aya kadar vade uyguladıklarını söyledi. Kel,“Süt Birliği’ne özel 5 yıla varan vade ki işletmenin büyüklüğüne göre 70 aya kadar da vade uygulayabiliyoruz. Faizler birliğe özel indirimli faiz oranlarıdır. Bugün için bir fiyat var ama şu an içinde bulunduğumuz dönemde faizler biraz daha oynak. Ama biz şu anda Süt Birliği özelinde en uygun faiz oranını yani Deniz Bank’ın verdiği en ucuz faiz oranını bu iş birliği özelinde buraya sağlamış durumdayız” dedi.    Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER