VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Temmuz 2019 10:48:53

0 Yorum

“Derhal burasını kapatırız”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında; 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Sarayiçi Er Meydanının taşınması talebi, Kapıkule’de kurulan çadır konularında ve gazetecilerin sorularına açıklamalarda bulundu. Gürkan, Edirne gündeminde sıcaklığını koruyan çadır konusundaysa; “Edirne esnafına gurbetçiyi dükkânında bekleme, gurbetçinin ayağına git diyoruz. Ne isterlerse satsınlar orada. Buradaki kiralar da düşük. Biz dedik ki, Edirne esnafı dışından bir kişi olursa derhal burasını kapatırız. Biz Belediye olarak Edirne esnafı için izin verdik” ifadelerini kullandı

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, dün gazetecilerle Belediye Kent Ormanı’nda bir araya geldi. Başkan Gürkan ile birlikte Belediye Başkan Yardımcıları da tam kadro olarak toplantıda yerini aldı. Basın toplantısında Başkan Gürkan’ın açıklamalarında ana konu 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve detaylarıyla ilgiliydi. Gazetecilerin çeşitli konu hakkında görüşlerini ve sorularını yanıtlayan Başkan Gürkan’ın en dikkat çeken açıklamasıysa, Kapıkule’de kurulan alışveriş çadırı hakkındaydı. Basında ve sosyal medyada konu hakkında tartışmalar devam ederken, Başkan Gürkan; “Edirne esnafına gurbetçiyi dükkânında bekleme, gurbetçinin ayağına git diyoruz. Ne isterlerse satsınlar orada. Buradaki kiralar da düşük. Biz dedik ki, Edirne esnafı dışından bir kişi olursa derhal burasını kapatırız. Biz Belediye olarak Edirne esnafı için izin verdik” ifadelerini kullandı.

4 MİLYON 272 BİN 207 LİRA GİDER, 1 MİLYON 414 BİN 224 LİRA GELİR

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde Belediyenin 4 milyon 272 bin 207 lira giderinin, 1 milyon 414 bin 224 lira da gelirinin olduğunu belirtti. Başkan Gürkan; “2020 Kırkpınar Güreşleri Ağalığını alan Seyfettin Selim, ihale bedeli 661 bin lirayı da Belediyeye yatırdı. 4 milyon 272 bin 207 lira giderimiz, 1 milyon 414 bin 224 lira da gelirimiz olmak üzere 2 milyon 857 bin 983 TL bir eksi bakiyeyle 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini hayırlısıyla tamamlamış olduk. Geçtiğimiz yıllara göre bu yıl gelir-gider makası daha önceki yıllara göre daha iyi durumda ama Kırkpınar süresince bu konuyu pek çok yetkiliyle konuştum. Konuştuğum kişilerden biri de Güreş Federasyon Başkanı Musa Aydın’dı. Hatta şunu söyledim; Lisansı siz veriyorsunuz. Sizin sporcularınız ama her türlü giderlerini biz karşılıyoruz. Önümüzdeki yıl bir destek olacağını umuyor ve bekliyorum” dedi.

“BİZ KENDİMİZE YETERİZ”

Bakanlıklardan, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine her hangi bir maddi destek gelmediğini belirterek; “Onlar göndermemekte kararlı, biz de istememekte kararlıyız. Nasılsa altından kalkıyoruz. Edirneliler dayanıklı insanlardır. Bunun altından kalkarlar” şeklinde konuştu.

“İLK FIRSATTA ANKARA’YA GİDİP KONUŞACAĞIZ”

Sarayiçi Er Meydanının yenilenme çalışmaları için Ankara’da üst düzey yetkilerle görüşeceğini ve sürecin hızlandırılacağını belirten Başkan Gürkan; “2015’den beri yapıyoruz sorun olmuyor ama bir türlü başlayamadık. Gençlik ve Spor Bakanına, Sarayiçi Er Meydanının geçmişini, revizyon olayını anlattım. Sayın Bakan da ‘yaparız başkanım sorun olmaz’ dedi. İlk fırsatta Ankara’ya gidip konuşacağız” ifadelerini kullandı.

“YERİ DEĞİŞİRSE, KIRKPINAR UNESCO LİSTESİ’NDEN ÇIKAR”

Başkan Gürkan, son günlerde Edirne gündeminde konuşulan konulardan bir olan Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği’nin, Kırkpınar alanının yerinin değişmesi ile ilgili talebine karşılık olarak da yanıt verdi. Başkan Gürkan; “Tabii ben herkesin düşüncesine saygılıyım. Onlar böyle düşünebilir ama herkes bulunduğu noktadan bakıyor bu tür işlere. Kırkpınar 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girdi. Biz Kırkpınar’ı oradan taşıdığımız anda da UNESCO’dan çıkıyor Kırkpınar. Bunun kimse farkında değil. UNESCO’ya giren eserlerin gelenekselliği diye bir kavram var. Kırkpınar 1 hafta. 1 haftada oranın yapısı mı, fularası, eko sistemi mi bozuluyor.  Bu talepleri saygıyla karşılıyorum ama bunun çok temeli olan bir talep olduğunu da düşünmüyorum açıkçası” dedi.

“ŞU ANKİ MEVZUATLA YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK”

Kırkpınar’a katılan pehlivanlara mevcut Güreş Federasyonu mevzuatı gereği müdahale edemediklerini belirten Başkan Gürkan; “Ben 4 yıldır söylüyorum. Mevzuatın değişmesi lazım. 14 boy var. Hangi boyda kaç pehlivan katılıyor belli. Türkiye’de yılda 120’ye yakın yağlı güreş yapılıyor. Bunun bir istatistiği yapılır, Türkiye genelinde başarılı olan 50-60 tane pehlivan Baş altı veya Başpehlivanlık kategorileri ayrı tutulabilir. Şu anki mevzuatla yapabileceğimiz bir şey yok” şeklinde konuştu.

MEVZUAT ENGELİ

Gürkan, bu yıl Sarayiçi’nde yapılan kazı çalışmaları nedeniyle kurulan yaya köprüsü konusunda Edirne Valisi Ekrem Canalp’e tekrar teşekkür ederek, Belediye olarak bu alana kalıcı bir köprü yapmak istediklerini belirtti. Kalıcı bir yaya köprüsü yapacaklarını açıklayan Gürkan; “Kurul projemizi inceledi ve bazı düzenlemeler istedi. Bunları tamamladık ama bu yıla yetişmedi. Bu alana 2 giriş vardı ama Bakanlık Fatih Köprüsü tarafındaki alanı ören yeri ila edince bu giriş teke düştü. Bu nedenle oraya mutlaka kalıcı bir köprü yapmamız gerekiyor. Kurul projemizi onayladığı gibi köprünün hemen yapımına başlayacağız” dedi.

“EDİRNE ESNAFI DIŞINDAN BİR KİŞİ OLURSA DERHAL BURASINI KAPATIRIZ”

Kapıkule’de kurulan çadır ile ilgili gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gürkan, Edirne esnafı dışında başka bir esnafın olmayacağını belirterek; “Bu yıl yurda girişte rekor kırılıyor. Mesela 20 bin kişinin 1 günde yurda giriş yaptığını düşünelim. Bunlardan kaç tanesi merkeze geliyor. Bin kişiyi geçmez. Onlar da zaten tarihi mekânlara, çarşı merkezine ya da konaklama için otele geliyor. Merkez dışındaki semtlere de gitmiyorlar. Bu çadırda Edirne esnafı dışından kimse bulunmayacak. Esnaf birlikleri ve çarşı yönetim başkanlarının istedikleri gibi çalışacaklar. Kesin kural bu. Zaten Esnaf odaları da, çarşı yönetimleri de bunu biliyor ve bu konuyu takipteler. Yurda girenlerin yüzde 95’inden kimse yararlanamıyor maalesef. Yüzde 5’i de merkezde kalanlar. Oysa ki bizim hedefimiz yüzde 95’e en azından bir sakız satabilmek. Edirne esnafına gurbetçiyi dükkânında bekleme, gurbetçinin ayağına git diyoruz. Ne isterlerse satsınlar orada. Buradaki kiralar da düşük. Biz dedik ki, Edirne esnafı dışından bir kişi olursa derhal burasını kapatırız. Biz Belediye olarak Edirne esnafı için izin verdik. Gitsinler ekmek paralarını kazansınlar bu ekonomik krizde. Edirne esnafı, Edirne’ye ait yöresel ürünlerini burada rahatlıkla satabilecekler sonuçta bu alanda” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER