VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 24 Temmuz 2020 17:37:42

0 Yorum

Deva-i Misk helvası ikram ettiler

Edirne Valiliği’nin katkılarıyla Edirneli esnaflar Bahri Dinar ve Arif Meriç, Ayasofya’nın ibadete açılmasından dolayı Cuma namazı sonrası Selimiye Camii’nde cemaate Deva-i Misk helvası ikramında bulundular.

Edirne Valiliği’nin himayesinde Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar ve Şekerleme esnafı Arif Meriç, Selimiye Camii, Eski Camii, Üç şerefeli Camii, Dar-ül hadis camii ve merkez köylerde bulunan camilerde Cuma namazı sonrası vatandaşlara Deva-i Misk helvası ikramında bulundu. Dinar, 1453 Kilogram Deva-i Misk helvasını 86 yıl sonra ilk kez ibadete açılan Ayasofya Camii’nde dağıtmak istediklerini ancak şartların el vermediğini söyledi. Şekerleme esnafı Arif Meriç ise Ayasofya’nın ibadete açılmasından dolayı çok sevinçli olduklarını belirtti.

Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar, Ayasofya’da dağıtmak için 1453 Kilogram helva yaptıklarını koşulların el vermediğini belirterek; “2 3 gün önce Ayasofya’da dağıtmak için 1 buçuk tona yakın tatlı yapmıştık. Niyetimiz Ayasofya’da dağıtmaktı. Ama koşullar el vermedi. Valimizde Ayasofya’da olmadı siz de Edirne’de dağıtın dedi. Bugün Selimiye, Eski Camii ve Üç Şerefeli Camii, Dar -ül hadis camii ve merkez köylerde de gerekli ikramlar yapılıyor” şeklinde konuştu.

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasından dolayı sevinçli olduklarını söylen şekerleme esnafı Arif Meriç,  “Biz o kadar çok sevinçliyiz ki onu tarif edemiyorum. Fatih Sultan Mehmet Han Selimiye Camii’nin taş odalarında doğmuştur. Ayasofya’nın açılışı da bu mana mahiyettedir. Bizler de İstanbul’un fetih edildiği tarih 1453’tür. Biz 1453 kg devai misk dağıtıyoruz. Çok mutluyuz çok heyecanlıyız “ dedi.    Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER