VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 31 Temmuz 2019 09:57:18

0 Yorum

“Devlet tiyatrosu katkı sağlayacak”

Tiyatro Oyuncusu, Eğitmen ve Yönetmen Erdoğan Eğmen, devlet tiyatrosunun Edirne’ye yapılmasının, kente hem kültürel hem de ekonomik anlamda kazanç sağlayacağını belirtti. Eğmen; “devlet tiyatrosu Edirne’ye kurulduğunda hem kültürel hem de ekonomik anlamda herkes kazanç elde edecektir” dedi.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’ın Dünya Tiyatrolar Gününde yapmış olduğu açıklamada Edirne Devlet Tiyatrosunun kurulacağı müjdesini iletmişti. Konu hakkında 30 yıldan fazla bir sanat hayatı olan Tiyatro oyuncusu, Eğitmen ve Yönetmen Erdoğan Eğmen gazetemize açıklamalarda bulundu. Eğmen, devlet tiyatrolarının bulundukları illere hem kültürel hem de ekonomik anlamda kazanç sağladığını belirtti.

“EDİRNE İÇİN ÇOK GÜZEL OLACAK”

Eğmen yapılacak olan devlet tiyatrolarının Edirne’ye olumlu yansımaları olacağını belirterek; “Edirne’de 2 bin kişi tiyatro eğitimi alıyor. Bahsettiğim rakam sadece Halk Eğitim Merkezine katılanlar. Belediyenin ve üniversitenin bünyesinde eğitim alan kişi sayısıyla birlikte bu sayı 8 bine çıkıyor. Dünya Tiyatrolar Gününde, valimiz Ekrem Canalp’e yaptığımız ziyarette Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle Edirne'de devlet tiyatrosu kurulacağının müjdesini vermişti. bu haberle birlikte tarifini anlatamayacağım bir mutluluk içinde bulundum. Çünkü maddi durumu iyi olmayan ama tiyatro seyretmek isteyen veya tiyatrocu olmak isteyen gençlerimize bir şans kapısı açıldı. En basiti devlet tiyatroları bünyesinde ünlü yazarların ve ünlü oyuncuların yer aldığı tiyatroları şehrimizde 10 TL’ye 15 TL’ye izleyebileceksiniz. Televizyonlardan, sinemalardan sıkıldığınızda, sanatçıyı birebir görebileceğiniz, hayranı olduğu sanatçıyı canlı, kanlı izleyebileceğiniz bir yer tiyatro. Edirne için çok güzel olacak” dedi.

“DEVLET TİYATROSU İSTİHDAM DA SAĞLAYACAK”

Devlet tiyatrolarının bulundukları kentlerde istihdamı ve kazancı arttırdığını vurgulayan Eğmen; “Devlet Tiyatrosu Edirne’ye açıldığında, kentimiz aynı zamanda turne bölgesi de olacak. İzmir’deki, İstanbul’daki, Ankara’daki, Bursa’daki devlet tiyatro sanatçıları, turneler için kentimize geldiğinde, esnafımız ve işletmelerimiz de kazanacak. Her hangi bir dekor yaptırmak istediğinde sanayideki demircisinden elektrikçisine boyacısına terzisine kadar pek çok esnafımıza can suyu olacak. Bu nedenle devlet tiyatroları kültürel olduğu kadar ekonomik anlamda da şehrimize katkı sağlayacak. Edirne Devlet Tiyatrosunda eğitim alan çocuklarımız da ilerleyen tarihlerde önemli sahnelerde roller alacak” ifadelerini kullandı.

“HEM KÜLTÜREL HEM DE EKONOMİK ANLAMDA KAZANÇ ELDE EDİLECEK”

Eğmen, devlet tiyatrosunun Edirne’deki kültür turizmine de hız katacağını belirterk; “Sadece Edirne’deki halkımız faydalanmayacak devlet tiyatrosundan, tüm ilçelerimizden, Kırklareli’den, Tekirdağ’dan ve pek çok yerden tiyatro sever gelecektir. Şöyle bir örnek vermek gerekirse; her hangi bir özel tiyatronun oyunu için bilet fiyatı bugünlerde 80TL ile 90TL ve üstünde bir fiyatla satılıyor. Dört kişilik bir aile 280TL veya 300 TL gibi bilet parası verecek, araç yakıtı, yemesi içmesi vs hepsiyle birlikte 500TL’ye mal olacak. Hal böyle olunca insanlar hem tiyatroya gelmediği gibi hem de kentin esnafına veya işletmesine kazanç da bırakmayacak. Peki Kırklareli’den bir aile Edirne’ye gelecek ve devlet tiyatrosunda tiyatro izlemek için 10TL ile 15TL arasında biletlerini alacak ve tiyatro oyunu bittiğinde kent içerisindeki esnaftan da bir takım ihtiyaçlarını karşılayacak. Çünkü 30 yıldır bir sanat hayatım var. Bu süreç içerisinde devlet tiyatrolarının bulunduğu illerin hem kültürel hem de ekonomik anlamda kazanç elde ettiğini duyduk ve gördük. Bu anlamda devlet tiyatrosunun Edirne’ye açılması için yaptığı çalışmalar, sağduyusu, düşünceleri vs. herşey için Edirne Valimiz Ekrem Canalp’e sonsuz teşekkür ederim. Edirne’ye bir devlet tiyatrosu yapılması çok önemli. Bugün devlet tiyatrolarının olduğu illere bakıldığında, ne gibi katma değer kattığını somut ve soyut bir şekilde de görebiliyorsunuz. Taşın altına herkes elini sokmalı. Halk olarak desteklemeliyiz” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER