VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 05 Temmuz 2019 09:51:22

0 Yorum

Doğal Arıtma Tesisleri arttırılacak

 

Edirne İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu, yaptıkları araştırmalar sonrasında Edirne genelinde mevcut Doğal Arıtma Tesislerinin 19 adet olduğunu aktardı. Meclis,  biyolojik arıtmalardan daha az maliyetli ve daha iyi sonuçlar alındığı, doğal arıtma tesislerinin arttırılmasının planlandığını belirtti.

Edirne İl Genel Meclisi 2019 yılı Haziran ayı oturumlarının 4’üncüsünü gerçekleştirdi. Meclis üyeleri tam kadro oturumu tamamlarken, beş komisyon raporu incelendi. Dün, Meclis gündeminde Turizm Komisyonu, Araştırma ve İnceleme Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyou ve Su Kanalizasyon ve Katı Atık Hizmetleri Komisyonun oluşturduğu raporları vardı.

DOĞAL ARITMA TESİSLERİNİN SAYILARI ARTACAK

Sunulan raporlar arasından en çok dikkat çekeniyse Çevre ve Sağlık Komisyonunun “İlimizdeki Doğal Arıtma Tesisleri” hakkındaki rapordu. Komisyon incelemelerini meclise sunan Komisyon Başkan Yardımcısı Serdar Çığla, Edirne’de 3 biyolojik ve 19 adet de doğal arıtma tesisi olduğunun vurgusunu yaptı. Konu hakkında teknik bilgiler ve alınan sonuçlara dair açıklamalarda bulunan Çığla; “Suların çevreye zararlı etkilerini en aza indirmek amacıyla ilimiz merkeze bağlı Kemalköy' de Bin kişi, Demirhanlı Köyünde 750 kişi kapasiteli olarak inşa edilen Yüzey Altı Akışlı Yapay Sulak alan Arıtma Tesisleri (Doğal Arıtma Tesisi), askıdaki katı ve yüzen katı maddelerin çözündüğü 4 gözlü ön arıtma tesislerinin (foseptiğin) çıkışına kurulmuştur. Beton duvarla çevrili arıtma bölümü, sıkıştırılmış toprağın üstünde; Sıkıştırılmış Kil Taban (10 cm. yüksekliğinde)

20-30 mm. Çapında yıkanmış çakıl (20 cm. yüksekliğinde)

12-19 mm. çapında yıkanmış çakıl (20 cm. yüksekliğinde)

En üstte 5-8 mm. Çapında kaba kum (20 cm. yüksekliğinde) Dört katmandan oluşmakta ve en üstte sucul bitkiler bulunmaktadır. Arıtma bölümünün en üstüne metrekareye 4 adet gelecek şekilde ekilen sucul bitkiler (Köy içinden geçen derede kendiliğinden yetişen sazlar kullanılmıştır.), kökleri vasıtasıyla havadaki oksijeni atık suya iletmekte ve atık su içindeki organik ve inorganik maddelerin değişime uğramasını sağlayarak çevreye ve toprağa zararlı etkilerini azaltmaktadır. Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliğinde yapılmış Doğal Arıtma Tesis yerleşim yerlerinin alıcı ortama atıksu deşarj standartlarında; Biyokimyasal Oksijen ihtiyacı (BOİ) 50mg./L Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) 120 mg./L Askıda Katı Madde (AKM) oranı 150mg./L Olarak belirlenmiştir. Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliğinde de ham atıksuyun günlük BOİ miktarı kişi başı 45 gr. AKM miktarı kişi başı 80 gr. Olarak esas alınmıştır. Bu oranın mg/litre ye çevrilmesiyle ham atık sudaki BOİ miktarı 321 mg./L., AKM miktarı 571 mg/L. Olmaktadır. Ön arıtma tesislerinin (Foseptik ve çökeltme havuzları) iklimsel şartların en olumsuz olduğu zamanlarda dahi BOİ giderme verimi en az yüzde 20, AKM giderme verimi de en az yüzde 50 olarak tespit edilmiştir. Atık su Arıtma Tesisleri Teknik Usuller Tebliğinde Yüze Altı Akışlı Sulakalan Arıtma Tesisleri çıkış sularının BOİ ve AKM konsantrasyonlarının 30 mg/L. Altına kadar inebildiği belirtilmektedir” dedi.

19 DOĞAL ARITMA TESİSİ

Çığla, Edirne’de 19 adet doğal arıtma tesisi bulunduğunu belirterek; “İlimiz genelinde 3 adet biyolojik arıtma ve 19 Adet Doğal arıtma bulunmaktadır. Merkeze bağlı köyler; Büyükismailçe, Hacıumur, Tayakadın, Kemalköy, Demirhanlı, Büyükdöllük olmak üzere toplam 6 adet, Havsa ilçemizde; Köseömer ve Osmanlı Köylerinde olmak üzere 2 Adet, Keşan ilçemizde; Büyükdoğanca, Danişment ve Erikli Köylerinde olmak üzere 3 adet, İpsala ilçemizde Kumdere Köyünde 1 Adet, Meriç: Kadıdondurma ve Adasarhanlı köylerinde olmak üzere 2 Adet, Süloğlu ilçemizde Keramettin Köyünde 1 Adet Enez:Abdurrahirn, Karaincirli, Vakıf ve Yenice Köylerinde olmak üzere 4 Adet yapılmış ve kaç tanesinin Toplam 19 adet doğal arıtma tesisi yapılmış olup, Tayakadın Kemalköy, Demirhanlı, Büyükdöllük, Abdurrahim köylrinde doğal arıtma ekimi yapılan köylerimizdir. Doğal Arıtmalar yapımı tamamlanan ve ekim yapılmayan köylerimize ise ekim döneminde ekimleri yapılacak ve kanalizasyon bağlantıları tamamlanacaktır. Doğal Arıtmalar maliyetleri bakımından ekonomik ve çevre temizliği açısından daha uygun olduğundan özellikle küçük köylerimizde doğal arıtmaların yapılması daha uygun olduğu komisyonumuzca önerilmektedir” ifadeleri kullanıldı. Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER