VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Mart 2019 09:35:18

0 Yorum

Doğaseverlerden bir ilk daha

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK) , Plastiğe Hayır Grubu Gönüllüleri ve üniversiteli öğrenciler yine bir ilke imza attı. EDOSK Üyeleri kanolarla Tunca Nehrini temizlerken, Plastiğe Hayır Grubu Gönüllüleri ve üniversiteli öğrencileri de nehir kenarında çevre temizliği yaptı.

İklim Değişikliğinin git gide artan olumsuz hallerinin artışına karşı tüm dünyada farklı örgütler, dernekler ve gönüllüler farkındalık çalışmalarını artırıyor. Ülkemizde hem Trakya Bölgesinde hem de kentimizde yaptıkları farkındalık çalışmalarıyla dikkat çeken Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK), Plastiğe Hayır Grubu Gönüllüleri bir ilke daha imza attı. Dün Tunca Nehri ve etrafında düzenlenen çevre temizliği etkinliğinde EDOSK üyeleri kanolarla Tunca Nehri içerisindeki atıkları temizlerken, Plastiğe Hayır Grubu Gönüllüleri ve Üniversite öğrencileri de nehir kenarındaki atıkları temizledi. Etkinlikte plastik şişelerden ayakkabıya, içecek kutularından motor kaskına kadar pek çok yabancı madde Tunca Nehri ve etrafından temizlendi. Edirne'de bir ilk olma özelliği taşıyan etkinlik hakkında EDOSK Başkanı Orkun Akman ile Edirne'de yaşayan İspanyol Çevreci Begonia Rodrigues bilgiler verdi. Akman ile Rodrigues doğayı korumak adına yapılan çalışmaların ve doğa bilincinin artırılması gerektiğini ifade etti.

RODRİGUES; “AMACIMIZ DOĞAYI KORUYUP, PLASTİK ATIKLARDAN ARINDIRMAK”

Yaptığı ve öncülüğünü ettiği farkındalık çalışmalarıyla tanınan Plastiğe Hayır Grubu Gönüllülerinden Trakya Üniversitesinde öğretim üyesi olan İspanyol asıllı Begonia Rodrigues; “Tam zamanında bu temizlik yapılıyor. Bunun için çok uzun süredir bekliyoruz. Kış aylarında nehire atılmış birçok plastik ve köpük kutular vardı, suyun azalmasıyla onlar azaldı. Birçok insan bu yaptığımızı sıradan bir temizlik gibi görüyor ama aslında öyle değil. Amacımız doğayı koruyup, plastik atıklardan arındırmak. Aslında çok büyük farkındalık kaybı yaşıyoruz çünkü etrafta çok fazla plastik atık var ve bu plastiklerin doğada kaybolması yüzlerce yıl sürüyor. Bu nedenle alternatif bir yol bulmalıyız ki bu kirlilikten kurtulalım çünkü doğaya çok büyük zarar veriyoruz” dedi.

AKMAN; “ONLAR BIRAKMAKTAN BIKMIYOR. BİZ DE TEMİZLEMEKTEN BIKMAYACAĞIZ”

EDOSK Başkanı Orkun Akman Tunca Nehri ve kenarında yapılan pek çok etkinliğe rağmen insanların kirletmeye devam ettiklerini vurgulayarak; “Onlar bırakmaktan bıkmıyor biz de temizlemekten bıkmayacağız” ifadelerini kullandı. Akman yapılan farkındalık çalışması için; “EDOSK, Plastiğe Hayır Grubu ve Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencileri olarak bugün Tunca hem karadan hem de sudan plastikten arındırmaya çalışacağız elimizden geldiğince. Daha önce Plastiğe Hayır Grubu karada birçok etkinlik yaptı ama şu anda geldiğimizde sonuç maalesef aynı. Bunun sadece eğitimle alakalı olduğunu düşünmüyorum ben çünkü ne üniversite mezunları ne eğitimli insanlar da buraya geliyor ama maalesef çöpünü bırakıp gidiyorlar. Biraz kenti sevmekle alakalı bu. Bahar geldi insanlar buraya sık gelecek ve yine çöplerini bırakacaklar. Onlar bırakmaktan bıkmıyor biz de temizlemekten bıkmayacağız” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER