VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 17 Haziran 2020 13:30:23

0 Yorum

E- DURUŞMA DÖNEMİ BAŞLIYOR

Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar’ın katılımıyla E-duruşma sisteminin test yayını gerçekleşti. Test yayınını başarıyla gerçekleştirdiklerini belirten Pınar, “Adalet Bakanımızın tensipleriyle bu test yayınında Edirne Barosu da yer aldı. Bundan dolayı barom adına gurur duyuyorum. Test yayınını başarıyla gerçekleştirdik” dedi.

Yargıda yeni bir döneme giriliyor. Yakın bir zamanda faaliyete geçmesi planlanan E-duruşma sisteminin test tanıtımı gerçekleşti. Test yayını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün başkanlığında gerçekleşti. Test yayınına Edirne Barosu adına Baro Başkanı Av. Alper Pınar’da katılım sağladı.  Test yayını sonra basın mensuplarını açıklamalarda bulunan Pınar, internet üzerinden gerçekleşecek E-duruşma’nın ilk test tanıtımını gerçekleştirdiklerini söyledi. Pınar, Bu sistemin Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nun(HMK) 149 kapsamında düzenlenen bir madde olduğunu, sistemin hukuk davalarına yönelik bir sistem olduğunu belirtti. Test yayınını başarı ile tamamladıklarını ifade eden Pınar, sistemin kısa bir zamanda altyapısının hazırlanıp hizmete geçeceğini sözlerine ekledi.

“TEST YAYININI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK”

Pınar, Hukuk davalarında taraflarında rızası alınarak E-duruşma sisteminin yakın bir zamanda faaliyete geçeceğini belirterek; “Bugün burada tarihi bir olayın parçası olmaktan mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Hukuk mahkemeleri kanunu 149’uncu maddesinde duruşmalara ses ve görüntü nakliyle, tarafların rızası olmak kaydıyla katılma maddesi var, yasal dayanak var. Bu konu teknik altyapısı olmayan bir maddeydi bunun için bakanlık tarafından çalışılıyordu. Özellikle küresel olarak sadece ülkemizi değil dünyayı ilgilendiren pandemi sürecinde aslında teknolojinin ve bilişimin ne kadar önemli olduğunu fark ettik. İnsanların bir takım teknolojik yöntemler ile birbiri ile haberleşmenin mümkün olduğunu, buna bir yönelim olduğunu, bunun bir zorunluluk olduğunu fark ettik. Bu gelişmeden hukuk dünyasının, hukuk’un etkilenmemesi yeni açılımlar getirilmemesi mümkün değil. Bu anlamda çalışmaların hızlandığı bir ortamda biz de E-duruşma dediğimiz, Avukatların bulunduğu yerden gerek laptopu ile gerek tableti ile gerekse cep telefonu ile hakimin gönderdiği UYAP Avukat Portal’dan duruşmaya ben bu yolla katılmak istiyorum şekilde gönderdiği talebi kabul etmesiyle, taraflarında rıza olmak kaydıyla katılabileceği, böylelikle hem zaman, hem emek, yol ve maliyet kapsamında da yararlı olabileceğini düşündüğümüz bir sisteme yakın bir zamanda geçilecek. Bugün bu sistemin ilk test çalışmasını yaptık. Adalet Bakanımızın tensipleriyle bu test yayınında Edirne Barosu da yer aldı. Bundan dolayı barom adına gurur duyuyorum. Test yayınını başarıyla gerçekleştirdik. Eminim ki çok yakın bir süreçte tüm altyapısı hazırlanıp hizmete girecek” dedi.

“HUKUK DAVALARINA YÖNELİK BİR SİSTEM”

Faaliyete geçecek sistemin hukuk davalarına yönelik bir sistem olduğunu söyleyen Pınar, “HMK 149 kapsamında düzenlenen bir madde. Ceza davalarında SEGBİS denilen bir sistem uygulanıyor, belli hallerde. Bu sistem hukuk davalarına yönelik bir sistem olacak. Sonuçlarını en kısa zamanda göreceğiz” şeklinde konuştu.   Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER