VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 18 Mayıs 2020 23:56:19

0 Yorum

E-ticaret esnafı zorluyor “Denetim eksikliği var”

Yeni tür koronavirüsü (kovid-19) sürecinde evde kalma süreleri artmasıyla birlikte internet sayfaları üzerinden yapılan alışveriş işlemleri de yüzde 300’lere varan rekor rakamlara ulaştı. Konu üzerine Edirne Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, gazetemize çeşitli açıklamalarda bulundu. Cingöz; “çağa ayak uydurmak çok önemli ancak SGK’sını, Bağ-Kur’unu, vergisini, elemanını n maaşını ödeyen, hele hele içinde bulunduğumuz süreçte ayakta kalmaya çalışan esnafa çok zor durumda. E-ticaret ortamında denetim eksikliği hem esnafı hem de vatandaşları mağdur ediyor” ifadelerini kullandı.

Günümüz dünyasındaki teknolojik gelişmeler ve içinde bulunduğumuz yeni tür koronavirüsü (kovid-19) salgını sürecinde internet ortamı üzerinden yapılan alışveriş işlemlerinin artışı gün geçtikçe artıyor. Elektronik ticaret (e-ticaret) olarak bilinen alışveriş yöntemi, alışveriş siteleri, ünlü firmaların resmi internet adresleri, yapılan kampanyalar vs pek çok kişiye daha kolay ulaşıyor. Kovid-19 salgını nedeniyle kişilerin evde bulunma sürelerinin artması, dekor, elbise, yiyecek, elektronik, spor aleti gibi pek çok üründe yüzde 300’lere varan rekor satış oranlarına ulaştı.

DOLANDIRICILARIN YENİ ADRESİ: ‘E-TİCARET’

Süreç içerisinde oluşan ilgiye büyük ölçekli firmalar ve işletmeler çeşitli kampanyalarla halka ürünlerini sunuyor. Oluşan yoğun ilgi aynı zamanda dolandırıcıların da dikkatinden kaçmıyor. Sahte firma isimleri veya kişi isimleri üzerinden yapılan sahte satışlarla pek çok kişi mağdur ediliyor. Bu nedenle polis merkezlerine ve tüketici hakları derneklerine ulaşan şikâyet sayıları da geçtiğimiz yıla oranla 2,5 kat daha fazla. Dolandırıcılar özellikle ‘hediye çeki, maske kazandınız, kovid-19 kampanyası’ vs gibi sloganlarla orta yaş ve yaşlı kesimi tuzağına çekmeye çalışıyor.

HER 4TL’LİK ALIŞVERİŞİN 1TL’Sİ İNTERNET ÜZERİNDEN

Artan alışveriş oranlarına dair yapılan araştırmalardan bir tanesi de Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) yaptığı çalışma. BKM açıkladığı verilere göre, nisan ayında internetten kartlı ödeme tutarının toplam payı yüzde 24 ile rekor seviyeye ulaştığı, Nisan ayında 2 milyon adet kartın ilk kez internetten ödemelerde kullanıldığını belirtti. Aynı araştırma içerisinde 2019-2020 yılı Mart-Nisan ayları istatistikleri de karşılaştırıldı. BKM Mart ayı ile birlikte pandemi döneminde toplam 5 milyon kart internetten ödeme yapıldığı, Her 4 TL'lik ödemenin 1 TL'si internetten gerçekleşirken, internetten kartlarla yapılan market-gıda ödemeleri ise geçen yılın 3 katına çıktı.

E-TİCARET 3.7 TRİLYON DOLAR

Yapılan bir başka araştırmada 2020 yılı içerisinde e-ticarette yapılan dünya genelindeki işlemlerinden kaynaklı gelirin 3.7 trilyon dolar işlem değerine ulaştığı belirtildi.

“E-TİCARET EDİRNE ESNAFINA YARAMADI”

Edirne Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, e-ticaretin Edirne genelindeki etkilerini anlattı. Cingöz, e-ticaretin avantajlı olduğu kadar olumsuz yönlerin de olduğunu vurgulayarak; “Denildiği gibi artık teknoloji çağındayız. Kullandığımız pek çok eşya, ürün değişti. Vatandaşlarımızın pek çoğu yoğun iş temposu veya özel nedenleri ile alışveriş yapacak pek de çok bir vakit bulamıyor. Bu nedenle evinden veya akıllı telefonlarından ihtiyaç duyduğu ürüne ulaşmak için veya fiyat sorgusu yapmak için interneti kullanıyor. Büyük ölçekli firmalar veya işletmeler bu sürece yatırım yapıp kolayca adapte olabiliyor. Ancak küçük ölçekli esnaflar veya işletmeler ne yazık ki sıkıntı olarak yaşıyor. içinde bulunduğumuz yeni tür koronavirüsü kovid-19 sürecinde pek çok arkadaşımız dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Bu nedenle büyük ölçüde maddi kayıp yaşandı. İşlerini internet üzerinden devam ettirebilenler en az zararla bu sürece karşı direnmeye çalışsa da ne yazık ki tam anlamıyla başarılı olamadı. Edirne’de parmakla sayabileceğiniz kadar esnaf e-ticaret yapabiliyordur. Edirne genelindeki esnaf sayılarına baktığımızda ortaya çıkan rakam çok korkutucudur. E-ticaret, Edirne esnafına ne yazık ki yaramadı” dedi.

“ESNAFA TAM ANLAMIYLA YARDIM YAPILMADI”

Kovid-19 sürecinde esnafların kötü yönde etkilendiğini belirten Cingöz, yapılan çalışmaların yetersiz olduğuna vurgu yaptı. Cingöz; “Kovid-19 sürecinde pek çok arkadaşımız ne yazık ki mağdur oldu. Sadece Edirne’de değil, Türkiye genelinde mağduriyetler arttı. Yatırım imkanı olan, maddi durumu iyi olan işletmeler ayakta kalabilirken, küçük ölçekli esnaflar ne yazık ki hayat mücadelesi veriyor. Açılan ekonomi destek paketlerinden ve yapılan kampanyalardan da esnafa neredeyse hiç yardım yapılmadı. Ticari hayatını ve ödemesi gerekenler için kredi başvurusunda bulunan esnaflar, eli boş döndü. Sicilini düzeltmek isteyen ve ticaret hayatına devam etmek isteyenler yardım alamadı. İlerleyen tarihlerde bu süreç uzadığında bankalardan veya kuruluşlardan kredi alan esnaflar nasıl bu bedelleri çalışmadan ödeyebilecek. Gönül ister kimse kötü durumda olmasın ama yardım yapılıyorsa tüm herkesi kapsasın” şeklinde konuştu.

“DENETİM EKSİKLİĞİ VAR”

E-ticaret alanında denetim eksikliği nedeniyle esnaflarda ve vatandaşlarda yüksek dereceli mağduriyetlerin oluştuğuna deyinen Cingöz; “e-ticaret avantajlı olduğu kadar riskli. Çoğu vatandaş internet üzerinden bir şey alırken detaylarına tama anlamıyla bakmıyor. ‘ürün aldığım yer gerçekten var mı? Böyle bir marka var mı?’ vs gibi sorulara tam anlamıyla kendisine sormuyor. Buradan kaynaklı oluşan sorunları da dolandırıcılar fırsat bilerek vatandaşları gafil avlıyor. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaş bana internet üzerinden bir ev eşyası sipariş ettiğini ve dolandırıldığını belirtti. İnternetten baktığı ürün ile kendisine gelen ürünün farklı olduğunu söyledi. E-ticaret yaparak evden kalmadan hatta adım dahi atmadan ürün seçebiliyorsunuz. Bu size büyük bir avantaj sağlıyor olabilir ama dükkân yerini bilmiyorsunuz, ürünün gerçek halini görmüyorsunuz, üründe bir sorun olduğunda neler yaşanacağını bilmiyorsunuz. Bu nedenle hem esnaflara hem de vatandaşlara büyük ölçüde zarar veriliyor. Edirne esnafları hem kovid-19 hem de e-ticaret üzerinden artan satışlarla belki de kazancının yüzde 70’ini kaybetti” ifadelerini kullandı.

“E-TİCARET EĞİTİMİ VERİLSİN”

Cingöz, küçük ölçekli esnaflara e-ticaret eğitimi verilmesi için Ticaret Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Türkiye genelinde çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek; “Değişen dünyada kovid-19 sürecinden sonra çok daha farklı olacağını herkes biliyor. Bu nedenle insanların hem sosyal hem de ekonomik hayatlarını en az zararla devam edebilmesi için e-ticaret veya farklı eğitimler verilmesi gerek. Ticaret Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlıklarımız işbirliğinde eğitimler yapılabilir. Bizde burada esnafımıza gerekli eğitimi alması için olanak sağlarız. E-ticaret yapılsın ama daha bilinçli ve güvenilir olarak yapılsın. Küçük ölçekli veya büyük ölçekli esnaflar da kazansın. Vatandaş da mağdur olmasın, devletimizde kazançlı çıksın” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER