VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 20 Mart 2020 10:16:20

0 Yorum

Eczanelerde dezenfektan üretimi başladı

Halkın kolayca ve uygun fiyatlara dezenfektan ilaçlarını bulabilmeleri için tüm eczacılara antiseptik (dezenfektan) hazırlama izni verildi. Bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Eczacı Şükrü

Halkın kolayca ve uygun fiyatlara dezenfektan ilaçlarını bulabilmeleri için tüm eczacılara antiseptik (dezenfektan) hazırlama izni verildi. Bu konu hakkında açıklamalarda bulunan Edirne Eczacı Odası Denetleme Kurulu Başkanı Eczacı Şükrü Ciravoğlu,”Biz elimizde mevcut olan malzemeyle bunu yapma olağanımız var. Arkasının gelebilmesi için uygun boyutta şişenin gelmesi lazım. Bunun temini içinde ecza depoları, ecza kooperatifleri girişimlere başladı” dedi.

Yapılan resmi açıklamada “Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından Birliğimize iletilen ‘Eczanelerde El Antiseptiği Hazırlanması’ konulu yazı ile, eczacıların el antiseptiklerini eczanelerinde hazırlamaları yönünde tavsiye kararı alındığı bildirilmiştir’’ denildi. Bu kapsamda açıklamalarda bulunan Eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği formüle uymamız gerekiyor. 4 maddeden oluşuyor. İçinde ana maddesi alkol. Bununla birlikte yapıp, rahatlıkla ve güvenli bir şekilde Sağlık Bakanlığı’nın onaylamış olduğu doğru fiyatıyla, onun sisteminden fiyatlandıracağız” şeklinde konuştu.

Ciravoğlu, yaptığı açıklamada: “Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan duyuruya göre öncelikle şunu kabul etmek lazım el ve cilt antiseptiği, dezenfektan daha çok bilinen ismiyle konusunda sıkıntı oluştu. Ülkede koronavirüsü salgını nedeniyle. Bu sıkıntının oluşma nedenlerinden bir tanesi de bunları üreten firmaların sayısının az olması, talebin yoğunluğu karşısında üretim yetmeyince herkesin kendine göre yetkili yetkisiz merdivenaltı tabiri ile üretime kalkıp, bunun içerisinde kendisine göre fahiş fiyatlar koyup piyasayı karıştırması öne çıkan faktör oldu. Bunun önüne geçmeden önce eczanelerde yapılması çok mümkün. Ama sıkıntı alkoldeydi. Ana maddelerden bir tanesi alkoldür. Eczaneler bilindiği üzere alınan bir kararla alkol kısıtlaması getirilmişti. 2 litre alkol alabiliyorduk. Bu özellikle yapma ilaç yapan eczanelerde büyük sıkıntı yaratmıştı. Fakat geçen hafta bakanlık kararı ile bu kısıtlamayı kaldırdı. Dolayısıyla eczanelerin alkol alma olanağının önü açıldı. Şimdi talepte fazla. Alkolde gelmeye başladı, istediğimiz kadar alabiliyoruz ama üretimin yettiği miktarda. Yavaş yavaş stoklarımızı tamamlayacağız. Bunun doğrultusunda Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği formüllerden bir tanesini yaparak çok formül var. Bizde de kayıtlarımızda ve mevzuatımızda var. Ama burada Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği formüle uymamız gerekiyor. 4 maddeden oluşuyor. İçinde ana maddesi alkol. Bununla birlikte yapıp, rahatlıkla ve güvenli bir şekilde Sağlık Bakanlığı’nın onaylamış olduğu doğru fiyatıyla, onun sisteminden fiyatlandıracağız”

“VATANDAŞIMIZ BİRAZ BEKLEMELİ”

Ciravoğlu, ambalaj sıkıntısı oluşabileceğini, vatandaşın biraz beklemesi gerektiğini belirterek: “Yaklaşık olarak 100 ml. Ambalajın maliyeti 17 lira, 500 ml. 35 lira, 1000 ml. Ambalajın maliyeti 58 lira gibi bir fiyat tutuyor bakanlığın tarifesine girdiğimizde. Bu şekilde ambalaj sıkıntısı oluşabilir. Vatandaşımız biraz beklemeli. Biz elimizde mevcut olan malzemeyle bunu yapma olağanımız var. Arkasının gelebilmesi için uygun boyutta şişenin gelmesi lazım. Bunun temini içinde ecza depoları, ecza kooperatifleri girişimlere başladı. Toplu halde yüksek miktarda ambalaj malzemesi temin edip gönderecekler. O zaman piyasa iyice rahatlamış olacak. Ayrıca bu tabi önemli bir konu. Vatandaşında bunları kendi kendine hazırlamaya kalkışması doğru bir şey değil. Hatalı üretim olabilir. Cildine zarar verebilir yada o dezenfeksiyon işlemini eksik yapmış olabilir. Biz Dünya Sağlık Örgütü’nün formülüne göre yapacağız. Ya buna göre yada Sağlık Bakanlığı veya Tarım Bakanlığı’ndan onaylı firmaların yasal yoldan ürettiği ürüne yönelmeleri gerekiyor. Ama bu şekilde eczanelerde yapılmasıyla halkımızın önüne önemli bir seçenek açılmış oluyor.” Açıklamasında bulundu. Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER