VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Ekim 2021 15:40:10

0 Yorum

Edirne 1’inci Kabak Festivali’ne hazırlanıyor

Edirne Lavanta Festivali’nin ardından bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan Kabak Festivali’ne de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  Karaağaç Tarımsal Araştırma Enstitüsü Bahçesi’nde 16-17 Ekim tarihlerinde yapılacak olan 1. Kabak Festivali’ne herkesi davet eden Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, festivalin ilginç ve eğlenceli aktivitelere de ev sahipliği yapacağını dile getirdi. Soytürk; “Cumartesi ve pazar günü çocuklarımızın, öğrencilerimizin sahne performanslarıyla, yetenekli kadınlarımızın yemek yarışmalarıyla, İstanbul’dan da gelecek olan şeflerimizin kabak oyma sanatlarıyla, kurgusal fotoğraf çekimi atölyelerimizle, birbirinden ilginç, eğlenceli etkinlikleriyle Karaağaç Tarımsal Araştırma Bahçesi’nde 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştireceğimiz 1. Karaağaç Kabak Festivali’ne hepinizi, herkesi davet ediyorum” diye konuştu.

FESTİVALE HERKES DAVETLİ

Saraçlar Caddesi’ndeki Pehlivanlar Heykelinin önü, 1.Kabak Festivali’ne davet amaçlı çeşitli boylardaki kabaklar ve objelerle süslendi. Kurgusal fotoğraf çekim atölyesini andıran objeler önünde konuşma yapan Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, herkesi festivale davet etti. Soytürk yaptığı açıklamada; “Kadim şehrimiz Edirne aynı zamanda festivaller yolunda da hızla devam ediyor. Biz biliyoruz ki Meriç ve Tunca’nın verimli topraklarıyla sulanan Karaağaç bölgesinde yetişen her ürünümüz kıymetlidir. Agro turizmle beraber kültür turizmine ilaveten haziran ayında gerçekleştirdiğimiz Lavanta Festivali ve önümüzdeki 16-17 Ekim tarihlerinde yapacağımız birinci Karaağaç Kabak Festivali’nin açılış programını ilan etmek için buradayız.  Ekip arkadaşlarımızla, STK’larımızla ve yerli-yabancı turistlerimizle beraber cumartesi ve pazar günü çocuklarımızın, öğrencilerimizin sahne performanslarıyla, yetenekli kadınlarımızın yemek yarışmalarıyla, şehrimizdeki şef ve aşçılarımızı yanı sıra İstanbul’dan da gelecek olan şeflerimizin kabak oyma sanatlarıyla, kurgusal fotoğraf çekimi atölyelerimizle, birbirinden ilginç, eğlenceli etkinlikleriyle Karaağaç Tarımsal Araştırma Bahçesi’nde 16-17 Ekim tarihlerinde Edirne Valimiz Sayın Ekrem Canalp’in himayelerinde gerçekleştireceğimiz 1. Karaağaç Kabak Festivali’ne hepinizi, herkesi davet ediyorum. Bugün burada da kadın aşçılarımız tarafından hazırlanan kabak tatlılarını ikram ederek, halkımızı festivale davet edeceğiz” dedi.

Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ise, turizm sezonun kapanmasına yakın düzenlenecek olan 1. Kabak Festivali’ne Edirne esnafının çok sevindiğini dile getirdi. Dinar, festivalin şehre hareketlilik kazandıracağını belirterek; “Ben her yıl dünyanın en büyük kabağını bulup, dükkânımda tatlısını hazırlayıp halkımıza ikram ediyordum. Bu benim yaklaşık 10 yıllık geleneğimdi. Baktım ki Edirne Valiliği himayelerinde Turizm İl Müdürlüğü Kabak Festivali düzenleniyor, çok duygulandım. Bir esnaf olarak festivalin ne demek olduğunu biliyoruz. Festival demek turist demek, turist demek para demektir. O yüzden biz esnaflar çok mutlu olduk. Özellikle tam da sezon kapanırken böyle bir festivalin düzenlenmesi bizi çok mutlu etti. Şehrimizde hareketlilik olacak ve esnafımız para kazanacak” diye konuştu.

Kadın aşçılar tarafından yapılan kabak tatlılarının da ikram edildiği etkinlikte, vatandaşlar Karaağaç’ta düzenlenecek olan 1. Kabak Festivali’ne davet edildi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER