VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 01 Ekim 2019 09:51:51

0 Yorum

“Edirne sanattan lezzet almayı biliyor”

Düşülke Atölyesi Genel Sanat Yönetmeni Batuhan Öztürk, yeni sahnelerindeki yapacakları çalışmaların tanıtımında Edirne’nin sanata olan ilginin diğer illere oranla daha fazla olduğunu belirtti. Öztürk; “Edirne’nin sanata olan bir açlığından kaynaklı değil de sanattan lezzet almayı biliyor” ifadelerini kullandı.

Edirne Halkının Saraçlar Caddesindeki kukla ve canlı heykel gösterileriyle tanıdığı, Düşülke Atölyesi Genel Sanat Yönetmeni Batuhan Öztürk, atölyelerinin yeni hazırlanan sahnesinde gazetecilere bilgi verdi ve sorularını yanıtladı. Öztürk, Edirne’de sanata olan ilginin yıldan yıla arttığını ve yapılan çalışmaların sanat camiasına olumlu yansımaları olduğunu ifade etti. Öztürk, Düşülke Atölyesinde yapılacak olan çalışmalara destek olunmasını, 4 Ekim tarihinde yapılacak olan açılışa tüm Edirne Halkının davetli olduğunu belirtti.

“SEYİRCİLERİMİZİN DESTEKLERİNİ BEKLEMEKTEYİZ”

Öztürk, Edirne’de yapılan sanat çalışmalarının çok önemli olduğunu belirterek, Edirne Halkının desteğinin konu hakkında çok önemli olduğunu vurguladı. Öztürk; “Çoğunuz bizleri Saraçlar Caddesindeki kukla ve pandomim gösterilerimizden tanıyorsunuz. Ve biliyoruz ki yine birçoğunuzun cep telefonunda canlı heykellerimizle çektirdiğiniz hatıra fotoğrafları mevcut. Şimdi ise bunların karşılığında kumbaramızda paylaştığınız bozukluklarımızın hesabını verme zamanı. Bizler geçtiğimiz iki sezon boyunca Edirne sokaklarında elimizden geldiğince çocuk kalplere dokunmaya çalıştık hikâyelerimizle. Canlı heykel performanslarımızla tarihi karakterleri yaşatmaya çalıştık bir nebze de olsa. Üniversitede öğrencilere sahne aldık. Son olarak da Valilik desteği ile önce Edirne Kırmızısı’nın Hikâyesini taşıdık sahneye sonra Edirne'nin Kırmızısını-Edirne'nin Ramazanını yaşatmaya çalıştık Saraçlar Caddesinde. Bizlerle paylaştığınız gülümsemenizle daha çok okuduk, daha çok araştırdık, daha çok çalıştık. Umut olduğunuz sözlerinizle daha çok sarıldık işimize. Daha yolun çok başında olduğumuzu biliyoruz. Şimdi ise sokakta beton yığınlarının arasına masal mayalamaya çalışarak başladığımız serüvenimize artık küçük sahnemizle devam etmekteyiz. Sayın Valimiz Ekrem Canalp. Dünya Tiyatro Günü'nde verdiği Edirne'de Devlet Tiyatrosu müjdesi ile Edirne halkını heyecanlandırdığı kadar bizleri de heyecanlandırmıştır muhakkak. Sonrasına mesleğe yirmi yılını vermiş bir kalfa olarak ben de, üzerimize düşen bir görev olduğunu düşünüp şehrimizde amatör ruhla çalışacağımız bir yerleşik tiyatro hayalini, tamamı üniversite öğrencisi olan ekibimle paylaştım. Kısa bir arayıştan sonra sevgili Erdinç Nemutlu, kafesinde bizlere çok güzel bir alan sağladı. Biz de en kısa sürede çalışmalarımıza uygun hale getirmek için kolları sıvadık. Önümüzdeki sezonda yetişkinlerin yanı sıra çocuklara da hitap etmek istediğimizden dolayı ince eleyip sık dokuyarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Edirne halkına geniş bir repertuar sunmanın dışında tiyatro eğitimi, yaratıcı drama ve masal atölyeleri de sezondaki çalışmalarımız arasında bulunmaktadır. Bütün bu süreçte daha başarılı olmamız adına kombine ve indirim kartı alacak seyircilerimizin desteklerini beklemekteyiz. Aynı zamanda bizi bu zamana kadar yalnız bırakmayan siz değerli basın mensupları aracılığı ile 4 Ekim Cuma günü saat 21:00’da yapacağımız açılış etkinliğimize tüm Edirne halkını davet ederiz” dedi.

SELİMİYE CAMİİ, LAVANTA, AYÇİÇEĞİ VE EDİRNE KIRMIZISI

Öztürk, Edirne Halkının Düşülke Atölyesinde sahnelenen tiyatro oyunlarını rahatlıkla seyredilebilmesi için kombine ve indirim kartları oluşturduklarını ifade etti. Öztürk kombine ve indirim kartlarının dış yüzeylerini Edirne’nin tanınmış simgeleri olan Selimiye Camii, Edirne Kırmızısı, Lavanta ve Ayçiçeği ile süslediklerini belirterek, basına tanıttı.

“EDİRNE SANATTAN LEZZET ALMAYI BİLİYOR”

Öztürk, Edirne Halkının kültür seviyesinin yüksek olmasının sanat camiasına olumlu yansımaları olduğunu belirtti. Öztürk; “Ben Edirne’ye ilk geldiğimde hayretler içinde kaldım. Barcelona’da gösteri yaptığımı zannettim. Zaman geçtikçe seyirci konusunda hayal kırıklığına uğramadım. Edirne bu konuda çok güzel bir şehir hem sokakta hem de sahnede sanata sahip çıkıyor. Edirne’nin sanata olan bir açlığından kaynaklı değil de sanattan lezzet almayı biliyor” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER