VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 13 Şubat 2020 09:34:08

0 Yorum

Edirne, Türkiye 2’ncisi

Edirne Kızılay Şubesi Başkanı Kadir Çakay, Türkiye genelinde en çok kan bağışında bulunan iller arasında Edirne’nin 2’inci olduğunu belirtti. Çakay; “Edirneli vatandaşlarımızın duyarlılığında çok büyük bir etkisi var ve bun

Edirne Kızılay Şubesi Başkanı Kadir Çakay, Türkiye genelinde en çok kan bağışında bulunan iller arasında Edirne’nin 2’inci olduğunu belirtti. Çakay; “Edirneli vatandaşlarımızın duyarlılığında çok büyük bir etkisi var ve bundan dolayı gurur duyuyorum. Hepsine de çok teşekkür ediyorum” dedi.

            Edirne Kızılay Şube Başkanı Kadir Çakay, şube binasında yapılan yenileme işlemleri sonrası basın mensuplarına bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Çakay, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

115 KİŞİLİK MİSAFİRHANE

Çakay yapılan çalışmalarla şube binasında 115 kişilik misafirhane yapıldığını belirterek; “3-4 ay öncesine kadar biz aş evimizi tekrar restore ettik. Yeni standartlara uygun bir vaziyet hale getirdik. Gerekli tüm kullandığımız malzemeleri değiştirdik. Bununla birlikte binamızın diğer kullanılmayan 12 tane dairesi vardı, bu dairlerin hepsini tekrar elden geçirerek hepsine tuvalet ve banyolarını, pis su ve temiz su tesisatlarını, kalorifer tesisatlarını elden geçirerek, odaların elektrik tesisatlarını, boya badanasını sistemlerini tekrar elden geçirdik. 115 öğrencimizin ya da 115 kişinin kalabileceği bir misafirhane haline getirdik. Şuan 92 öğrencimiz, misafirimiz var. Bunların yüzde 90’ı Balkanlardan gelen öğrenciler, önümüzdeki dönemde bu yıl içerisinde misafir hane olarak devam ediyoruz. Önümüzdeki yıl içerisinde kısmet olursa öğrenci yurdu olarak devam etmek istiyoruz. Balkanlardan gelen öğrencinin kontenjan sayısı çok az olduğu için biz Edirne olarak ilk önce balkanlardan gelen öğrencilerimizi burada misafir etmek istiyoruz. Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan, Somali’den de var, Afrika’dan da var. Bu konuda kesinlikle ayrımcılık söz konusu değil. İhtiyaç sahibi olan, misafir olmak isteyen herkes kalabilir, özelliklede bunu belirtmek istiyorum” dedi.

HER GÜN 750 KİŞİLİK YEMEK

Şubedeki Aşevinde günde 750 kişilik yemek çıkarıldığını, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığını belirten Çakay; “Biz her gün 250 kişi minimum ve 750 kişiye kadar yemek çıkarıyoruz. Bu sayıyı ortalama günlük olarak 350 de diyebiliriz. Bunu 365 ile çarpabiliriz, sadece 20 gün ara veriyoruz. Bu arada mutfağımızın bakımını ve tamiratını yapıyoruz. Onun haricinde dediğimiz gibi 11 ay 10 gün sürekli aş evimiz çalışıyor. Burada yine aynı şekilde kıyafet yardımı yapıyoruz. Bu kıyafetlerimiz sıfırdır, bağışçılarımızdan gelen 0 ve ya 2’nci el olmak üzere takriben her gün 100’lerce insana ulaştırıyoruz. Burada aş evinde de dediğim gibi ihtiyaç sahibi ve yemek yemek isteyen herkes saat 12’den sonra gelip saat 3-4’e kadar yemeğini yiyebilir. Ve yemek kaplarında kendi yemeğini de alabilir. Bizim belirlediğimiz, bizim müracaat eden kişiler var. Onlar standart olarak gelip yemeklerini alıyorlar. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi buraya gelemeyen birçok insanı da evlerine biz gidip yemeklerini her gün saat 12 ile 2 arası teslim ediyoruz. Bunun sayısı da 200-300 arası değişiyor” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMA ŞARTLARI ÇOK DAHA İYİ BİR HALE GELDİ”

Çakay yapılan yenileme işlemleriyle çalışma şartlarının ve hizmet götürümün de iyi bir hale geldiğini belirterek; “Biz Edirne Kızılay Şubesi olarak şükürler olsun ki bu güne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık. Bu öğrenci misafir hanemizi açarken de yine bağışlar ile açtık. Yatakları, bazaları, televizyonlarını, buzdolaplarını, çalışma masalarını, sandalyelerini Edirneli bir iş adamından şirketten bağış aldık, sağ olsun. Kullanılmayan eşyalarını getirip bize bağışlayan oldu, gıda konusunda bağış verenler oluyor. Bunu konuda bir projemiz yok tüm vatandaşlarımıza huzurunuzda bir kez daha tüm bağışlarınıza şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Edirne Kızılay şubesi olarak gerçekten şu ana kadar görmenizi istediğim şu, girişi ile kurumsal bir yapıya kavuştu, gerek toplantı odası, gerek öğrencilerimizin ve misafirlerimizin dinleme odamız ve etüd salonu ile gerek gençlik kollarımızın ayrı bir odası oldu, kadın kollarımızın ayrı bir odası oldu, şube müdürümüzün ayrı bir odası oldu. Çalışma şartları çok daha iyi bir hale geldi. Öğrencilerimizin ayrı bir dairesi ve çok iyi şartlarda onları misafir etmeye çalışıyoruz. Bu güne kadar görüştüğümüz misafirlerimiz memnuniyetini ilettiler. Bizleri de mutlu ediyor onların mutlu olması” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İKİNCİSİYİZ”

Çakay, Türkiye genelinde en çok kan bağışında bulunan iller arasında Edirne’nin 2’inci olduğunu belirterek; “Edirne kan merkezimizin şöyle bir özelliği var, Türkiye’de kan alımını arttıran en fazla artış sağlan 2’nci durumdayız şuanda. Bu Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz sözleşmenin de çok büyük bir etkisi var. Edirneli vatandaşlarımızın duyarlılığında çok büyük bir etkisi var ve bundan dolayı gurur duyuyorum. Hepsine de çok teşekkür ediyorum. Ama amacımız 1’inci olmak inşallah bu sene onu da gerçekleştiririz” dedi.

“BU MESAJLAR 365 GÜNDE DEVAM EDİYOR”

Kızılay tarafından telefonlara gönderilen mesajlara yönelik açıklamalarda bulunan Çakay; “Kızılay da herkesin malı, herkese lazım, herkesin ihtiyacı olan bir kurum. Lalapaşa’da bir taşkın olmuş ve biz orada gerçekten çok başarılı bir performans gösterdik. Bizim hedefimiz gönüllü olarak çalışıyoruz ve almış olduğumuz sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmek. Burada ki o mesaj olayını gelince Sayın Genel Başkanımızın, Genel Müdürlülüğümüzün, Genel Merkezimizin Bu konuda bir kararı olmuş. Ama bunu bu şekilde yorumlamak işte bu günde mesajlar devam ediyor. Bu mesajlar 365 günde devam ediyor. O güne denk gelmiş olması kötü bir tesadüf mü diyelim ya da yorulamama diyelim, yani olaylara iyi niyetle bakmak lazım. O zaman bugünde televizyonlarda gördüm, seyyar mutfak alımı için bağış düzenleniyordu. Bu dediğim gibi 365 gün olan bir şey bunu sadece o güne değerlendirmek ve yorumlamak çok yanlış olurdu diye düşünüyorum” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER