VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 28 Şubat 2020 09:05:21

0 Yorum

Edirne Türkiye sıralamasının üstünde

Yeşilay Edirne Şubesi kuruluşunun 100.yıl dönümü ve yeşil ay haftası nedeniyle basın toplantısı düzenledi. Edirne Kent ormanında düzenlenen toplantıda Yeşilay Edirne Şubesi Müdürü Sabahattin Bilgiç, 7 yaşından itibaren sigara kullanımının Edirne’de mevcut olduğu belirtti.

Edirne Kent Ormanında gerçekleşen kahvaltılı basın açıklamasında Yeşilayhaftası kapsamında yapılacak olan etkinlikler anlatıldı. Yeşilay Şube Müdürü Sabahattin Bilgiç, maalesef Edirne’de sigara kullanımının 7 yaşından itibaren başladığını vurguladı.

Yeşilay Edirne Şubesi Müdürü Sabahattin Bilgiç toplantıda yaptığı konuşmasında,Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre 15 yaş altı sigara kullanımında Edirne’nin, Türkiye sıralamasının üstünde olduğunu belirttirerek “"Madde bağımlılığı olmak üzere diğer bağımlılıkların başlangıcı diyebiliriz. 'Bir kere denemekten zarar gelmez' demekle başlıyor bağımlılıklar. Tütün ürünleri ölüm saçıyor. Türkiye'de her yıl 120 bin kişi sigara ve sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Edirne, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre 13-15 yaş altı sigara kullanımında Türkiye ortalamasının biraz üzerinde. Maalesef, sigara kullanım yaşının 7'ye kadar düştüğünü görüyoruz. Bunun önüne geçmek için mücadele ediyoruz. Marketlerde çocuklara tek sigara satılması konusunda da gerekli denetimler yapılıyor. Bu konuda esnaflarımızın da gerekli duyarlılığı göstermesini istiyoruz." şeklinde konuştu.

Bilgiç ayrıca geçtiğimiz ay gazetemiz tarafından manşet olarak küçük yaşta öğrencilere tek dal sigara satışı sorunları üzerine yazdığımız habere de dikkat çekerek esnafların ve bakkalların duyarlılık gösterdiklerine inandıklarını ama daha dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre sigaradan Dünya’da her yıl 8 milyon insanın öldüğünü ve bunların 1 milyonunun pasif içici olduğu da toplantı gündeminde yer aldı. Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER