VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 22 Ekim 2020 17:22:21

0 Yorum

Edirne ve Eski Cuma kenti arasında niyet beyanı imzalandı

          Edirne Valiliği ve Bulgaristan Tirgovişte (Eski cuma) Valiliği arasında niyet beyanı imza töreni gerçekleşti. Edirne Valisi Ekrem Canalp, Bulgaristan Tirgovişte Valisi Mitko Staykov'u ve Eski Cuma Bölge Müftüsü Nazif Rasimov’u valilik binasının önünde karşıladı.

            Vali Canalp, karşılama esnasında Türkiye ve Bulgaristan'ın Balkan coğrafyasında komşu olarak birlikte yaşadığını belirtti. Edirne'den Eski Cuma’ya, Eski Cuma’dan da Edirne'ye ziyaretlerin devam ettiğini belirten Canalp; "Bulgaristan'la karşılıklı ziyaretlerin bir kısmının turistik, bir kısmının ise ticari boyutu var. İş birliği protokolümüz aramızdaki insani ve ticari ilişkileri çok iyi çerçeveye oturtup geleceğe çok daha güçlü şekilde taşınmasına vesile teşkil edecektir. Eski Cuma’daki soydaşların, Müslümanların varlığı da aramızdaki ilişkilere güçlü bir bağ katabilmek amacıyla çok güçlü bir fırsat doğuruyor" diyerek Bulgaristan ve Edirne arasındaki ilişkilere vurgu yaptı.

“Bu hareketlilik ekonomik fırsatları da bizlere sunuyor”

           Gümrük kapılarından her gün 2 bin civarında tırın Bulgaristan'a geçiş yaptığına vurgu yapan Canalp, "Bulgaristan'dan da aynı şekilde 2 bin tır Türkiye'ye giriş yapıyor. Her gün yüzlerce otobüs insanlarla dolu şekilde Bulgaristan'a geçiyor ve yüzlerce otobüs Bulgaristan'dan Türkiye'ye geçiş yapıyor. Aynı zamanda binlerce otomobil de Bulgaristan'a ve Türkiye'ye giriş yapıyor. Bu hareketlilik hem Bulgaristan açısından hem Türkiye açısından çok önemli ekonomik fırsatları da bizlere sunuyor" açıklamasını yaptı.

“Bazı konuları ortaklaşa çözme çabasındayız”

           Staykov ise protokolle ilişkilerin daha iyi gelişeceğini, ileriye dönük adımlar atılacağını belirtti. Türkiye ile ilgili ilişkilerinin çok iyi seviyede olduğunu aktaran Staykov, "Bizler de camilerin ayakta kalması için her türlü desteği de veriyoruz. Bazı konuları ortaklaşa çözme çabasındayız. Bu böyle devam etmesi gerekiyor ve işbirliğimizi devam ettirmeliyiz. Türkiye tarafından Şişecam şirketi bize iş alanı sağlıyor. Fabrikada 3 bin 500 yakın işçi çalışıyor. Bunların yan çalışmalarıyla birlikte 5 binin üzerinde istihdam sağlanıyor. Ülkemiz bu konuda elinden geleni de yapıyor" dedi.

            İmza töreni, açıklamaların ardından valilik toplantı salonunda gerçekleşti. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER