VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Ekim 2021 16:55:37

0 Yorum

Edirne’de arsa fiyatları yükselişte

Kovid-19 salgınıyla birlikte girilen pandemi ve kısıtlama süreçleri sebebiyle evlerinden çıkamayan vatandaşların artık şehre yakın arsaları satın aldığını dile getiren Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda, taleplerin artmasından dolayı fiyatların da yükseldiğini söyledi. Feda; “İnsanlar bu pandemiden dolayı evde kaldıklarından ötürü yaşanan olumsuzluklardan dolayı ufak birikimi olan borçlanarak bir dönüm bile olsa yer almaya çalışıyor. Yakın köylerde yer alarak hafta sonları doğada çocuğunun rahat bir ortamda vakit geçirmesi konusunda titizlik gösteriyorlar” diye konuştu.

“MERKEZE YAKIN KÖYLER TERCİH EDİLİYOR”

Edirne Merkez ve civarındaki köylerdeki arsalara taleplerin arttığını dile getiren Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şube Başkanı Aytaç Feda; “Edirne merkez köyleri, Edirne civarındaki Bosnaköy, otobandan sonraki yerleşim olmayan yerlerde tarla fiyatları, imara açılacağı gibi söylentileri doğrultusunda insanlar o tarafa yoğunluk gösterdi. Bir dönüm yerler pandemiden önce veya 8 ay öncesine kadar 100 bin lira dönümü olan yerler şuan 220- 250 bin lira bandına dayandı. Oradan 2-3 dönüm yer almak istediğinizde 500 bin Türk lirasını gözden çıkarmanız gerekiyor. İnsanlar bu pandemiden dolayı evde kaldıklarından ötürü yaşanan olumsuzluklardan dolayı ufak birikimi olan borçlanarak bir dönüm bile olsa yer almaya çalışıyor. Yakın köylerde yer alarak hafta sonları doğada çocuğunun rahat bir ortamda vakit geçirmesi konusunda titizlik gösteriyorlar” dedi.

“TARLASI OLAN DA SATMAKTAN VAZGEÇTİ”

Fiyatların önümüzdeki dönemlerde daha da artacağını belirten Feda; “Yeni doğan çocuklar pandemi ile birlikte neredeyse 2 yaşına geldi. Bunlarla ilgili de hareketsiz kalmaları nedeniyle çocuklarda olumsuzluk oluşturdu. Bu çocuklarda okullarda bir araya geldi. Sosyalleşti. Bu yüzden tarla fiyatları aileler açısından bakıldığında arz ve talep oranına göre yükseldi. Tarlası olan da satmaktan vazgeçti. Arz talepten dolayı fiyatlar yükseliyor. Ama bu fiyatlar ilerleyen günlerde düşmeyecek daha da yukarıya çıkacak. İnsanlar doğayı seçiyor. Vatandaşlar aileleri için bu tür yatırımlara yöneldi” açıklamasını yaptı.

Edirne’deki arsa fiyatlarının Çorlu, Babaeski gibi yerlere göre düşük olduğunu da ifade eden Feda; “Civar köylerdeki tarlaları dışarıdan gelip alan çok vatandaşımız var. Hızlı treninde etkisi var. İstanbul’da yaşanacak bir depremde bir yerimiz olsun diyenleri buraya yönlendiriyor. Fiyatlar Çorlu, Babaeski’ye göre Edirne’de tarla fiyatları daha düşük. Tercih etmelerinin ön büyük nedeni İstanbul’da bir dönüm yerini satan bir vatandaş 15-20 dönüm yer alabiliyor” diye konuştu. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER