VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 22 Ekim 2019 10:39:50

0 Yorum

“Edirne’de bir konsensüs oluşması gerek”

Edirne Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan İnci ile kentin iş dünyasındaki gelişimleri ve gündem maddelerine dair muhabirimiz Bekir Tüccar’ın sorularını yanıtladı. İnci, “siyasilerden derneklere, odalardan birliklere kadar kentin bileşenlerinin bir araya geldiği konsensüsler oluşması gerek” dedi.

Edirne Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Hakan İnci ile kentin iş dünyasındaki gelişimleri ve gündem maddelerini konuştuk. İnci sağlık turizminden odalar ve borsaların çalışmalarına, siyasilerden yapılması gerekenlere kadar pek çok konuda gazetemiz muhabiri Bekir Tüccar’a açıklamalarda bulundu.

“YABANCI YATIRIMCI GELSİN AMA”

İnci, yabancı yatırımcıların yapacakları yatırımların türü ve önemi hakkında odaların ve borsaların araştırmalar yapıp, ilgili komisyonların oluşturulması gerektiğini belirterek; “Yabancı yatırımcının, ülkemize ve kentimize gelmesi güzel bir şey ve bunu herkes ister. Ancak yatırımcı derken hangi konularda yatırım? Edirne’de son günlerde Katarlı yatırımcıların yaptıkları çalışmalar konuşuluyor. Şuna değinmek isterim; Katarlılara bir mal satmak veya 3-5 konut satmak tam anlamıyla ticaret sayılmıyor. Sadece onlara mülk edinmiş oluyorsunuz. Yatırımcı derken profile dikkat edilmeli, yapılan yatırım halka nasıl yansımaları oluyor? İstihdam sağlanıyor mu? Ham madde satabiliyor muyuz? bu sorulara pozitif yönde cevap verebiliyorsak tamamdır. Yabancı yatırımcılar geldiğinde ilk olarak Edirne Ticaret ve Sanayi Odasının (ETSO) yatırımlarının türleriyle alakalı ciddi bir dosya hazırlaması gerekiyor. Örneğin bin kişinin çalışacağı bir fabrika açılacaksa bununla ilgili gerekli doneleri, imalat yapılacaksa ham maddemiz var mı? vs. gibi pek çok soruya net yanıtlar verebilmemiz lazım. Katarlıların, Almanların, Bulgarların vs. başka ülkeden yatırımcıların veya şahısların hangi sebeple Edirne’ye seçtiklerine dair ciddi bir fizibilite raporu hazırlanması gerek. Halkımıza fayda sağlayacaksa, istihdam sağlayacaksa, ülkemizin ekonomisine artı değer katacaksa bizde önlerine düşüp her türlü kolaylığı sağlayalım. Yatırımcıya karşı değiliz ama ne amaçla Edirne’ye geliyorlar? sorusuna da net bir yanıt vermemiz lazım. Bunu da ETSO içerisinde bir komisyon kurularak, konut hakkında mı, fabrika hakkında mı, turizm hakkında mı, hangi konulardaysa uzman kişilerden bir komisyon oluşturup, hem iş insanlarına hem de yatırımcılara gerekli bilgileri aktarmamız gerek” dedi.

“BİZİM SİYASİLERİ ÇAĞIRMAMIZ LAZIM”

Edirne’nin gündeminde çok konuşulan konularından biri olan siyasilerin işletmeciler ile ilgilenmediği yönündeki açıklamalara yönelik düşüncelerini aktaran İnci; “Bence ETSO ve diğer odaların bir takım çalışmalar yaptıktan sonra projelerini hazırladıktan sonra siyasileri davet edip, ne eksik, neler gerekiyor vs. gibi konularda bilgilendirmek gerekiyor. Ondan sonra isteklere ve şikâyetlere net bir şekilde çözüm üretilebilir. Benim düşüncem bu. Diyelim ki milletvekilleri geldi, projemiz yok, çalışmamız, araştırmamız yok. Ne isteyeceğiz, neler sunacağız? Edirne’de bir konsensüs oluşturulur, kapsamlı bir rapor hazırlanır, talepler ve şikâyetler sunulur ve ne gerekli, ne gereksiz, konuşulup anlaşılır. Eğer biz bir rapor sunmayıp ‘milletvekilleri veya siyasiler bizimle ilgilenmiyor’ dersek. Burada biz hataya düşeriz. Onun ötesinde çay, kahve içip ‘nasılsınız, iyi misiniz’ sohbetlerinden başka bir yere gidemeyiz. Belli başlı girişimler elbet olmuştur, yoktur diyemeyiz ama anlatımların yeterli olmadığı ortada” ifadelerini kullandı.

“EDİRNE BELEDİYESİNE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR”

İnci, yabancı turist odaklı yapılan ticaretten kaynaklı, yerli turistlerin ve müşterilerin zarar gördüğünü belirterek; “Yabancılara satış yoğun olduğu için Edirne Halkı, bazı ürünlere pahalı ulaşıyor. Örneğin bir pazarcı, Edirne’de özellikle Bulgarlara ve Yunanlara satış yapacağı için 4 TL’lik bir elmanın fiyatını 6 TL yapabiliyor. Bulgarlara ve Yunanlara bunu satalım güzel ama bu defa kendi halkımız bu elmayı 6 TL’den alamıyor. Bir arz talep var ama Bulgara ve Yunana mal satacağız diye kendi halkımızı da çaresiz bırakmanın bir anlamı yok. Bu durumda da en çok Edirne Belediyesine büyük iş düşüyor” şeklinde konuştu.

“EDİRNE’DEKİ EKONOMİK SEVİYE DAHA FARKLI KONUMLARA GELİR”

Odaların ve borsaların üyelerinin özellikle ekonomik sorunlarına odaklı çalışmalar yapılmasının, Edirne’ye pozitif yönde etki sağlayacağını belirten İnci; “İşletmecilerin isteklerinden çok sorunlarına yönelik çalışmalar yapılması gerek. Tüm odalarımız ve borsalarımız, üyelerinin sırtındaki en büyük yük olan banka borçlarına dair girişimlerde bulunması gerek. Neden derseniz; bir işletme çalışıyor ve ürün satıyor ancak borçlarını kapatamıyor. Bu gibi durumlarda borçlu olan üyelerin tespiti yapılsa, bankaların ve yöneticilerin bir araya gelip bir uzlaşma ortamı sağlansa, günümüzde ekonomik zorlukların yaşandığı bir dönemde işletmeler ayakta rahatlıkla durabilse, istihdamına, üretimine devam etse. İşletme sahipleri ‘benim arkamda odalarım var’ derse. Edirne’deki ekonomik seviye daha farklı konumlara gelir. Bu sayede hem işletme, hem odalar, hem kent ve dolaylı olarak devletimiz kazanç elde edecek” dedi.

“SAĞLIK TURİZMİNE ODAKLANMAK LAZIM”

İnci, tarımsal ve kültürel turizm etkinliklerinin yanı sıra Edirne’nin sağlık turizminde yoğun ilgi gördüğünü, bu yönde çalışmalar yapılması gerektiğini belirterek; “Edirne sağlık turizmine de yönelmeli. Bilindiği üzere Edirne, tarım ve turizm kenti ancak kentimize tedavi olmak için Balkanlardan ve bölgemizden gelen yoğun bir talep var. Mevcut hastanelerimiz gelen talebe karşılık veremiyor. Edirne’de yeni yatırımlara ve yeni çalışmalara ihtiyacı var” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER