VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Temmuz 2019 10:47:44

0 Yorum

Edirne’den çıktılar yola

Toplu İş Sözleşmesi 1 Ağustos görüşmeleri öncesi KESK, Edirne, Muğla, Van ve Artvin’den Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti. Edirne’deki kamu emekçileri de yürüyüşe katılacak arkadaşlarını Ankara’ya yolcu ettiler.

Ankara’da 1 Ağustos 2019 tarihinde yapılacak Toplu İş Sözleşmesi için Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye genelinde ‘Ankara’ya yürüyüşü’ gerçekleştiriyor. Edirne, Muğla, Van ve Artvin’den Ankara’ya doğru yürüyüşe geçecek olan KESK üyeleri dün itibariyle yola koyuldular. Dün Edirne’de Saraçlar Caddesinde bir araya gelen ve aralarında KESK Yürütme Kurulu Üyesi İlhan Yiğit ve Genel Sekreter Pınar İçel’in de bulunduğu KESK Heyeti Edirne’de kamu emekçileriyle bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdiler. Açılış konuşmasını Edirne KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına’nın yapmasının ardından KESK Yürütme Kurulu Üyesi İlhan Yiğit ortak basın metnini okudu. Yiğit; “3 milyon kamu emekçisini ve 2 milyon kamu emekçisi emeklisini yakından ilgilendiren, ailelerini de kattığımızda toplamda 20 milyonluk önemli bir kitleyi etkileyecek olan toplu sözleşme sürecinin içindeyiz. Ne yazık ki 5 milyon kamu emekçisi ve emeklisi 1 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme görüşmelerini artan sorunlarla karşılıyor. Çünkü bugüne kadar dört defa kurulan masadan, insanca yaşamaya yetecek bir ücretten güvencesiz, sözleşmeli istihdama son verilmesine, gelir vergisi adaletsizliğinin ve ek gösterge adaletsizliğinin ortadan kaldırılmasından ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılmasına kadar hiçbir temel sorunumuz çözülmemiştir. Üstelik iki yıllık OHAL dönemi ve yaklaşık bir yıldır daha ağırlaştırmıştır” ifadelerini kullandı. Yapılan açıklamada kayıplarının ve taleplerinin karşılandığı, gerçek bir toplu sözleşme istediklerini belirten Yiğit taleplerini maddeler halinde açıkladı. Açıklamanın ardından yürüyüş koluna katılacak olanları Saraçlar Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirerek uğurladılar.

EDİRNE KOLU YÜRÜYÜŞÇÜLERİ ÇARŞAMBA GÜNÜ ESKİŞEHİR’DE KARŞILANACAK

Ankara’ya yürüyecek olan KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinden oluşan Edirne Kolu, Eskişehir’de karşılanacak. Edirne’den hareket eden yürüyüş kolunda KESK yöneticisi İlhan Yiğit, Tarım Orkam Sen’den Hamit Kurt, Yapı Yol Sen’den Ahmet Karagöz, Tüm Bel Sen’den Satı Burunucu, SES’den Pınar İçel, Bes’den Banu Aykaç önderliğinde Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yolava ve Bursa’dan yürüyüş koluna katılacaklar. yürüyüş kolu Eskişehir’de 31 Temmuz 2019 Temmuz Çarşamba günü Eskişehir’de KESK üyeleri karşılayacak. Daha sonra kitlesel basın açıklaması yapılacak. Yürüyüşe geçen KESK üyeleri, 1 Ağustos’ta Ankara’da kitlesel basın açıklaması yapacak. Maaşlarda yüzde 38 artış talep eden KESK’in talepleri arasında ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, zorunlu BES kesintisinin son bulması, EYT uygulamasına son verilmesi de yer alıyor. Çağrıda “Taleplerimizin ülke gündemine girmesini ve kamu emekçileri başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın sürece daha aktif şekilde müdahil olmalarını sağlamak için TİS süresi boyunca ve 4 koldan oluşan yürüyüş eylemimizde biz kamu emekçileriyle dayanışma içinde olacağınıza inanıyoruz” denildi. 1 Ağustos 2019 tarihinde Ankara’da yapılacak yürüyüş için 29 Temmuz saat 10:00’da Van, Edirne, Muğla ve Artvin’den araçlar kaldırılacak. Edirne kolu; Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Eskişehir illerinden, Van kolu; Batman, Diyarbakır, Mardin, Urfa, Gaziantep, Adana, Mersin illerinden, Artvin kolu; Rize, Giresun, Trabzon, Ordu, Samsun, Amasya ve Çorum illerinden geçerek 1 Ağustos’ta Ankara’da olacak. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER