VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Temmuz 2020 15:17:09

0 Yorum

Edirneli esnaflar Ayasofya’ya davet bekliyor

Edirneli esnaflar Ayasofya’nın ibadete açılış günü olan 24 Temmuz Cuma günü cemaate Deva-i Misk helvası dağıtmak istiyor. Davet gelmesi halinde esnaflar 1453 Kilogram Deva-i Misk helvasını cemaate ikram edecekler.

Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilen Ayasofya'da 86 yıl sonra cemaatle ilk namaz 24 Temmuz Cuma günü kılınacak. Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar ve Şekerleme esnafı Arif Meriç, o gün Ayasofya’da Edirne’ye özgü olan Deva-i Misk helvasını cemaate dağıtmak için Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan davet beklediklerini söylediler. Davet gelmesi durumunda Edirneli esnaflar cemaate 1453 kilogram Deva-i Misk helvası ikramında bulunacaklar. Esnaflar bugün de Selimiye Meydanı’nda bulunan Fatih Sultan Mehmet heykelinin önünde vatandaşlara paketlenmiş bir şekilde Deva-i Misk helvası ikramında bulundular.

Cuma günü Ayasofya Camii’nde cemaate 1453 Kilogram Deva-i Misk helvası dağıtmak istediklerini belirten Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Kontrol Derneği Başkanı Bahri Dinar, davet gelmesi durumunda sağlık kurallarına da dikkat ederek ikramlarını yapmak istediklerini söyledi. Dinar,”Sevinçliyiz, gururluyuz, heyecanlıyız. Ama çok heyecanlıyız çünkü Cuma günü Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Ayasofya Cami’nde ilk Cuma Namazı kılınacak ve ibadete açılacak. Bu vesileyle biz Edirne’li esnaflarla burada doğmuş, burada büyümüş, İstanbul’un fethine buradan hareket etmiş, cihan padişahı, kendilerine ‘siz ne ile anılmak isterseniz’ diye sorulduğunda bana Edirneli Mehmet deyin, diyen cihan padişahı Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethedip, Ayasofya Cami’ni bizlere armağan eden, Edirne’li Mehmet’in kentinden bizlerde o ilk gün, ilk heyecanda Cuma dağılımında cemaate, Edirne’nin tatlarından deva-i misk helvası dağıtmak istiyoruz. Bu vesileyle buraya toplandık, paketlemelerini yapacağız. Rakam 1453 kilo yani Fatih’in İstanbul’u fethi. Biz paketlemeye başladık. Diyanet İşleri Başkanlığımız eğer orada fiziki şartlar sağlanırsa, bizi davet ederlerse çok seviniriz.  Bugün hazırladıklarımızdan halkımıza da anlatmak için dağıtıma başladık. Cuma gününü iple çekiyoruz. İnşallah daveti alırız, bizlerde orada ikramımızı yaparız” şeklinde konuştu.

Şekerleme esnafı Arif Meriç ise Deva-i Misk helvasını Ayasofya’da dağıtmak istediklerini ifade ederek; “Dünya tarihinde yine müthiş büyük bir hakikat yaşanıyor. Bilhassa biz Edirneliler olarak kalbimiz ve hayalimiz o kadar muhteşem bir şekilde haraketlendiki düşününüzki şu mübarek Selimiye’nin arkası Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin doğduğu yer. Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin okuduğu yer az ileride, Saatli Medresesi.  Biz de Edirneli olarak dedik ki; 1453 kg, Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin Edirne’de yediği bir şifalı helvası var. Onun adı da deva-i misk’tir. Bizlerde Allah nasip kısmet ederse, 1453 kg deva-i misk’i kardeşim Bahri Bey ile beraber Ayasofya’da dağıtmak istiyoruz” dedi.    Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER