VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Mayıs 2020 00:11:47

0 Yorum

Edirne’nin sütü Çin’de

Türkiye ve Çin arasında yapılan süt ve süt ürünleri ihracatı anlaşması, sektörde sevinçle karşılandı. Süt üretiminde önemli bir konuma sahip olan Edirne’de üreticilerin ürünleri, Çin’in pek çok şehrinde market raflarında yerini alacak.

Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı yapmış oldukları basın açıklamasında Çin ile yapılan süt ve süt ürünü ihracatı konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklamıştı. Türkiye’de faaliyetlerini gösteren ulusal ve yerel 54 firmanın listesi açıklanmış, süt üreticileri için Ramazan Bayramı öncesi sektör için salgın sürecinde sevindirici bir gelişme olduğu belirtildi. Süt ve süt ürünleri ihracatının, firmaların ve üreticilerin depolarında biriken sütleri ihracat ile değerlendirilerek kazanç sağlanacağı, sektörde istihdam sağlaması, üretici ve tüketici yönünde olumlu etkiler oluşturulacağı düşünülüyor. Edirne Süt Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Suiçmez, gazetemize yapmış olduğu açıklamalarda, ihracat konusunun sektörde olumlu karşılandığını belirterek; “Belirlenen firmalar Trakya bölgesinde süt alımı yapıyor. 2019’un sonuna doğru Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatıyla ilgili iki ülkenin yetkilileri görüşmelerine devam ediyordu. Bu görüşmeler 6-7 ay süresince devam etti. Görüşmeler içerisinden sütün nasıl nakledilmesinden hangi zamanlarda teslim edileceğine kadar pek çok konu hakkında mutabakata vardılar. Görüşmeler sonrası Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığımız, açıklamalarda bulundu. Süt ihracatı konusunda Çin ile anlaşmaya vardıklarını, hangi firmaların Çin’e üst ihracatı yapacağının listesi yayınlandı. Ülkemizde faaliyet gösteren ulusal ve yerel 54 firmanın isimleri açıklandı. Çin gibi milyarca insanın yaşadığı bir ülkeye süt ihracatı yapmak, en çok biz üreticileri sevindirdi. Üretilen sütün Çin’e ihracatı demek, depolarda veya market raflarında süt kalmaması demek ve üreticinin sütünün her daim değerlendirileceği demek. İlgili Bakanlıklarımızın yaptığı açıklama Ramazan Bayramı öncesi müjde oldu. Türkiye 20 milyon ton ila 25 milyon ton aralığında süt üreten, önemli bir ülke. Sütün pazarlama konusunda süt firmaları bir takım aksaklıklar yaşıyordu. Arz talep dengesi bozuluyordu. Çin’e süt ve süt ürünü ihracatının yapılacağı anlamında yapılan açıklamalar hem üreticiyi, hem firmaları hem de vatandaşları olumlu yönde etkileyecek” dedi.

“PİYASAYA GÜVEN VERDİ”

Yapılan açıklamaların süt sektöründe güveni arttırdığını belirten Suiçmez; “Yeni tür koronavirüsü (kovid-19) sürecinde dünya ekonomisinin ticaret dengeleri değişti. Yeni yaşam düzenine geçerken, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının Çin gibi büyük bir ekonomiye sahip ülkeyle yapmış olduğu anlaşma süt ve süt ürünü piyasasına güven verdi. Üretici artık ‘sütüm elimde kalacak’ endişesi yaşamayacak. Artan talep hem üretici firmaların ticaret endişesini ortadan kaldıracak hem de ‘elimde mal kaldı zarar ettim’ gibi bir endişesi olmayacak” şeklinde konuştu.

“RAHAT BİR NEFES ALDI”

Suiçmez, Edirne’nin süt üretiminde önemli bir konuma sahip olduğunu, işletmelerin ürünlerini satma konusunda pazar sorunu yaşamayacağını belirterek; “Süt üretimi hakkında Trakya’da Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’den önemli ölçüde talebe karşılık veriyor. Uluslararası, ulusal ve yerel firmalar önemli ölçüde süt alımı yapıyor. Edirne’de küçük, orta ve büyük işletmeler süt satışı veya alımı konusunda rahat bir nefes aldı. Süt ve süt ürünü üretiminde elde edilen ürünlerin Pazar sorununun büyük bir bölümü de ortadan kalmış olacak. Biz süt üreticileri olarak Ticaret Bakanlığımıza, Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER