VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Mayıs 2019 10:14:22

0 Yorum

Edirne’nin ve Yambol’un bilgi projesi

Edirne Ticaret Borsası ve Bulgaristan’ın Yambol Ticaret ve Sanayi Odasının ortaklığıyla gerçekleştirilen “Bilgi Güçtür” projesi basın mensuplarına tanıtıldı.

Türkiye-Avrupa Birliği İş Diyaloğu Hibe Programı kapsamında Edirne Ticaret Borsası ve Bulgaristan’ın Yambol Ticaret ve Sanayi Odasının ortaklığıyla gerçekleştirilen “Bilgi Güçtür” projesi basına tanıtıldı. Dün Hilly Hotel’de gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında projenin iştirakçilerinden Yambol Euroclub Woman Derneği de katılım gösterdi. Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurlu Başkanı Özay Öztürk, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Stoycho Stoychev, Euro Club Woman Derneği Tatyana Balakchieva, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan proje hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundular. Projenin toplam maliyeti 165 bin 32, 94 Euro iken bütçenin yüzde 89,31’i Avrupa Birliği tarafından hibe olarak karşılanıyor. Bütçenin yüzde 10,69’u ise eş finansman olarak Edirne Ticaret Borsası ve Yambol Ticaret ve Sanayi Odası tarafından karşılanacak. 14 aylık süreçte tamamlanacak olan proje 1 Nisan 2019 tarihinde başlarken bitiş tarihiyse 31 Mayıs 2020 olarak belirtildi. Proje kapsamında 8 ana faaliyetin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ÖZTÜRK: “KADINLARIN İŞ DÜNYASINDA DAHA AKTİF ÇALIŞMALARINA KATKI SAĞLANACAK”

Proje kapsamında Edirne Ticaret Borsasından altı kadın, Yambol Ticaret ve Sanayi Odasından on kadına yönetim ve iletişim eğitimleri verileceğini ve bu sayede kadınların iş dünyasında daha da aktif çalışacaklarına değinen Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk; “Projemizle hem insan kaynakları ve hizmet kalitesini geliştirerek Avrupa Birliği üyelik sürecinde borsamızın rolünü arttırmayı; hem de Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bulunan oda ve borsalarla sürdürülebilir iş birliği fırsatlarının temelini atmayı amaçlıyoruz. Edirne Ticaret Borsası, her yıl artan ticaret hacmiyle bölge ekonomisinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu rolün daha da kuvvetlendirilmesi, borsamızın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine katkı sağlamasına yardımcı olacaktır. Projemiz kapsamında Avrupa Birliği’nden gelen uzman eğitmenler, borsamız bünyesinde çalışan uzmanlara Avrupa Birliği ile dış ticaret ve fuarlara katılım eğitimleri verecektir. Eğitimler sonrası Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen Tarım Makineleri Fuarı ile Hannover Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret edilecek. Çalışma ziyareti ile Avrupa Birliği üyesi odalarla iş birliği fırsatlarımız arttırılacak. Kadın üyelerimize iletişim ve yöneticilik eğitimleri verilerek, kadınların iş dünyasında daha aktif çalışmalarına katkı sağlanacak. Yambol Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri ile Olin Yağ Sanayine bir teknik ziyaret yapılarak Türkiye'deki ithalat-ihracat çalışmaları hakkında bilgi verilecek. Tüm bu faaliyetler sayesinde borsamızın Avrupa Birliği üyesi her iki oda ve sivil toplum kuruluşları ile ilişkileri güçlenecek. 01 Nisan 2019 tarihinde başlayan projemiz, 31 Mayıs 2020 tarihinde sona erecek. Toplam 14 ay sürecek olan projenin bütçesi 165 Bin 032,94 Euro olup, bunun 17 bin 642,02 Eurosu eş finansman olarak ortaklar tarafından karşılanacak. Borsamız adına; Türkiye’nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde, daha ileri, daha güçlü bir Edirne için ortak ideal ve hedeflerimize verdiğiniz çok değerli desteklerinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

STOYCHEV: “GÜCÜMÜZÜ KUVVETİMİZİ TAMAMEN BU PROJEYE VERECEĞİZ”

Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Stoychev, gerçekleştirilen projenin uluslararası düzeyde öneme sahip olduğunu, verimli bir proje olması için çaba sarf edeceklerini belirterek; “Çok kritik döneme geldi. Çünkü dün Avrupa Parlamentosu seçimleri yapıldı. Yeni başkanı ve komisyonları seçilecek. Ülkeler arası koordinasyonun artması ve iyileşmesi yönünde beklentimizi çoğalttı. Üye olan ve olacak ülkelere iyi niyetli olarak son kişilere kadar ulaşmasını istiyoruz. TOBB de bu yönde büyük çabalar harcamaktadır. Bundan sonra yolumuz daha açık olacaktır. Biz iş dünyasında daha rahat çalışma ortamı bulacağız. Bu rekabet ortamında bu projeyi hayata geçiren Edirne Ticaret Borsası'na çok teşekkür ediyorum. Türkiye'de onaylanan 19 projeden Edirne'nin projesi ikinci sıradadır. Türkiye'nin Avrupa kısmında sadece iki proje var. Biri Edirne diğeri de Çerkezköy. Borsamızı kutluyorum. Sınır Ötesi işbirliğini çok önemsiyor, Edirne'yi de çok seviyoruz. Binlerce araç ve kişi her hafta günü birlik Edirne'ye yemeye, içmeye, eğlenmeye, alış verişe geliyor. Bu yönde birlikte çalışmaktan çok mutluyum. Güven için, en iyi şekilde bitmesi için gücümüzü kuvvetimizi tamamen bu projeye vereceğiz. Katkısı olan borsa çalışanlarına da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

BALAKCHİEVA: “BAŞARILI OLACAĞIMIZA EMİNİM”

Euro Clup Women Derneği (Kadın Girişimciler) Başkanı Tatyana Balakchieva da çalışmalar sonrası projenin iyi bir sonuç vereceğini vurgulayarak: “Kadınların iş hayatındaki yeri ve yerini sağlamlaştırmaya yönelik çalışmalarımız var. Bu proje de kadın öncelikli bir projedir. İki tarafın başkanlarına da teşekkür ediyorum bizlere destek verdikleri için. Yapılacak çalışmalarla iyi bir sonuca varacağımızı düşünüyorum. Başarılı olacağımıza eminim” ifadelerini kullandı. konuşmaların ardından proje Koordinatörü Sadullah Kanar da proje kapsamında uygulanacak faaliyetlerin detayları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Bilgilendirme toplantısının ardından Öztürk, Stocyhev ile Balakchieva birbirlerine yöresel hediyeler takdim etti. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER