VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 12 Şubat 2020 09:35:36

0 Yorum

Edirne’ye ilham veriyorlar

Edirne Bahçeşehir Koleji İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, Edirne Devlet Konukevi’nde Vali Ekrem Canalp ile bir araya geldiler. Öğrenciler, Vali Canalp’e yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Öğrenciler yapmış oldukları

 

Edirne Bahçeşehir Koleji İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, Edirne Devlet Konukevi’nde Vali Ekrem Canalp ile bir araya geldiler. Öğrenciler, Vali Canalp’e yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Öğrenciler yapmış oldukları projelerle adeta büyüklere ilham kaynağı oluyor.

            Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen FLL ve FLL JR robotik turnuvasına katılacak olan Edirne Bahçeşehir Koleji İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, Edirne Devlet Konukevi’nde Vali Ekrem Canalp ile bir araya geldiler. Öğrenciler, Vali Canalp’e yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Su temizliğinden akıllı duraklara, ağaçlandırmadan ses gürültüsüne kadar farklı konularda öğrenciler projelerini anlatılar. Öğrencilerin projelerini Edirne Valisi Ekrem Canalp, Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Engin Öztürk dinleyerek, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

SU TEMİZLİĞİ

Öğrencilerin ilk projesi su temizliğiyle ilgiliydi. Öğrenciler yapmış oldukları bilgilendirmede; “Arsenik, kadmiyum, krom, kurşun, cıva gibi bazı kimyasal maddeler suyun içinde bulunabiliyor. Nitrat, flörür, radyo aktif maddelerde bazı sularda bulunabiliyor. Bizim suyun içinde neler bulunduğuna hakkında bir tablomuz var. Bu arsenik denilen maddenin suyun içinde yüzde 10 miktarında bulunuyor ve bu arsenik insan vücuduna 100 gram kadar fazla alındığı zaman ölüme kadar götürebiliyor. İsal, tat almada bozukluk, mide bulantısı bunlar hepsini yapabilir hepsini bu. Suyun temiz kalmasını sağlayan klor bizim ne işimize yarayacak. Bizim içme sularımızda bazen sarılıklar vs. yapıyor, bunun sebebi alt yapımızda 100 yıldır değişmeyen borularımız var. Masraflı ve uğraştırıcı olduğu için sık sık değiştirilemiyorlar. Bizde düşündük ki bu borular kendi kendine temizleye bilsin ve suyu temizleye bilsin. Kendini temizlemesi biraz daha zor olduğu için biz suyu temizleme fikrini seçtik ve ondan yerine yaptık. Bu kendini temizleyen borular doğayı örnek alarak akarsu biçiminde çalışacak” ifadelerini kullandı.

SES KİRLİLİĞİNE KARŞI AĞAÇLANDIRMA

Öğrencilerin 2’nci projesiyse ses kirliliğini önlemek adına ağaçlandırma çalışmalarıyla ilgiliydi. Vali Canalp, öğrencilerin ses kirliliğine yönelik projesine; “Böyle bir proje bizim için güncelde bir proje. Hızlı tren hattı üzerinde yeşil kuşak projemizde var bizim. Bu güzergâh üzerinde yer alan hızlı trenin geçtiği güzergâhlar kamulaştırılmış alanların sağında ve solunda yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışması yapmak sureti ile hem oralarda doğallığına katkıda bulunmak ama aynı zamanda da görüntü estetiği olarak da oradan geçen insanların gözlerinde hoş bir eser bırakıyor olabilmek” şeklinde konuştu.

“İNSAN HAYATIN 27 GÜNÜ DURAKTA OTOBÜS BEKLİYOR”

Öğrencilerin bir diğer projesiyse akıllı duraktı. Akıllı duraklar sayesinde kitap okuma, serinleme, acil durum butonu gibi pek çok farklı çalışmayı içinde barındıran proje hakkında öğrenciler; “Bir insanın hayatı boyunca 27 gününü durakta otobüs beklerken harcadığını gördük ve biz bu zamanın çöpe gitmesini istemedik. Bu yüzden daha verimli hale getirmek istedik. Öncelikle kitap okuma oranında arttırmak istedik. Çünkü çok düşük bir kitap okuma oranımız var ve içine qr kodlar yerleştirdik. Burada hem kısa makaleler ve kitaplar bulunuyor, akıllı telefonu olan kişiler okutup kullanabiliyorlar. Ama herkesin akıllı telefonu olabilir, bu yüzden de bir e-kitap yerleştirdik. Yine içinde aynı kitaplar ve yazılar bulunuyor, böylece oradan da okuma yapabiliyoruz. Ayrıca durağımız kendi kendine yetebilmesi için bir su deposu yerleştirdik. Burada borumuz var, bu borulardan akan sular pervaneler yardımı ile aynı azmanda potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye çevirerek enerji elde ediyor durağımız için ve depolanan su yazın sıcaklarda insanların yüzüne püskürtülerek onların serinlemesini de sağlıyor. Bu elde ettiğimiz enerjiyi yine güneş panelleri ile birlikte kullanarak durağımızda yaptığımız e-kitap ve şarj aleti bölümlerine de ulaştırıyoruz, onlara da kendimiz karşılıyoruz. Birde acil durum butonumuz var, durağın yakınında ve durakta olan herhangi bir acil durum için bu butonu yerleştirdik. İnsanlar bunlara basarak 112 veya 155 e haber gönderiyor ve acil durumlara kısa bir müdahile oluyor. Engelli vatandaşlarımızın da toplu taşımayı kullana bilmeleri için bir engelli rampası koyduk. Böylece otobüslere binip inmeleri daha da kolaylaşıyor. Bu sadece zamanı geçirmek olan bir proje değil aynı zamanda çoğu insan bu durak bekleme süreleri yüzünden toplu taşımayı bir eziyet olarak görüyorlar ve toplu taşımayı kullanmıyorlar. Ve bu yüzden özel araç kullanımına yönlendiriyor insanları buda hem trafik hem de çevre kirliliğini sorununda doğuruyor. Biz aslında birden fazla sorunun ortak bir çözümünü bulmak için böyle bir proje gerçekleştirmek istedik” şeklinde konuştu.

“BU ŞEKİLDE DÜŞÜNMEYE LÜTFEN DEVAM EDİN”

Vali Canalp öğrencilerin projelerini dinledikten sonra yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. “Benim açımdan çok keyif verici. Bu durakta şimdi Ali bey bizim aynı zamanda Valiliğimizin Çevre Koruma Vakfının da Müdürüdür. Ali bey şuanda Edirne’deki taksi duraklarının mühimce bir kısmını yenileme projesini de yürütüyor aynı zamanda. Yeni yapmış olduğumuz duraklarda, bu sizin yapmış olduğunuz projeden qr kodlu kütüphane sisteminde uygulamaya koyalım diye. Ali bey yapmış olduğu taksi durakları aynı şekilde de uygulanabilir çok rahatlıkla. Taksicilerimizde orada qr koddan okutabilirler. Edirne’mizde şuan 254 köyümüzün tamamında her köye bir durak, bazı köylerde otobüs seferi yok ama orda da toplu ulaşım sistemi olmasa bile gidiş-geliş yapmak durumunda kalan öğrencilerimiz biliyorsunuz, onlara da yine kiralanmış olan minibüsler ile okullara gidiş gelişini yapıyoruz. Bu şekilde gidiş-geliş yapan öğrencilerimizin de kullanmış oldukları duraklar var. Bu durakların hepsine de biz ne yaptık biliyor musunuz? Tamamında da bu projenizde var. qr kodu okutuyorsunuz karşınıza kütüphane çıkıyor, kütüphaneden akıllı telefonunuzla istediğiniz kitapları seçip okuyabiliyorsunuz. Bahçeşehir koleji Edirne’mizde çok başarılı bir okulusunuz. Edirne’nin gurusunuz ama bizim her yerde bir Bahçeşehir gibi okullarımızda bizi gururlandıracak okullarımız şuanda patır patır çıkıyor ortaya. Neden çünkü robotik kodlama atölyesi yani sizde var olan atölye şuanda Edirne’de 37 okulda daha var. 35 tane okulumuzda da fen, teknoloji, matematik mühendislik atölyemiz var. Bazı okullarımızda ihtiyaç durumuna göre müzik atölyelerimiz var, bazı okullarımızda drama atölyelerimiz var. 65 tane okulumuzda da yine aynı şekilde akıl ve zeka oyunları atölyemiz var. Şimdi bunlar bize ne sağlayacak, okullar bize önümüzdeki dönemlerde hepimiz görüceğiz. Bu okullardan mezun olan öğrencilerimiz robotik kodlamayı da bilecekler, mühendislikler ilgili temel uygularımı testlerde ve pratikte bir şekilde var ola bildiğini görmüş oluyorlar. Birde akıl ve zekâ atölyemiz ya zaten Edirne’mizin gençleri maşallah çocukları çok zekiler ama birde akıl zekâ oyunlarının atölyelerini sağlamış oldukları imkânlarını kullanmak sureti ile gelecekte inşallah Edirne’mizdeki eğitimlerinde çok iyi noktalara hep beraberce sizlerin çabası ile hepimizin çabası ile getirmiş olacaklar. Sizlerde bu şekilde düşünmeye lütfen devam edin, yani buradaki akıllı durak projesinde olduğu gibi lisede bir öğrencimizin çabası bile bütün Edirne ye belli bir projeyi yaygınlaştırmak için bize ilham verebiliyor. Dolayısıyla sizin projenizde gerçekten ilham verici bir proje sizlere de çok teşekkür ediyoruz arkadaşlar. Ellerinize sağlık” dedi. Ali KARAMAN-Bekir TÜCCAR

 

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER