VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Kasım 2019 09:30:05

0 Yorum

EFOD’dan nostalji gecesi

Edirne’de Fotoğraf sanatında pek çok çalışmaya imza atan EFOD çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. EFOD bünyesinde çalışmalarına devam eden Enver Şengül’ün atölye başkanlığını yaptığı “Nostalji” adlı sergi,  fotoğr

Edirne fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) Enver Şengül tarafından hazırlanan nostalji sergisinin açılışını yaptı. Sergide bulunan fotoğraflar yoğun ilgi gördü. serginin açılışı Trakya Üniversitesi dans topluluğunun gösterisiyle başladı. Serginin açılış konuşmasını Atölye başkanı Şengül gerçekleştirdi.

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) Enver Şengül tarafından hazırlanan nostalji sergisinin açılışını yaptı. Gece’de konuşan atölye başkanı Enver Şengül ve EFOD başkanı Serdar iyiiz sanatseverlere atölye hakkında bilgiler verdi.

Atölye çalışmalarından oluşan fotoğrafların ekrana sunulmasının ardından sanatseverler 44 fotoğraftan oluşan sergiyi gezdi.

Atölye Başkanı Şengül: “EFOD gerçekten Türkiye’de bir ekol yarattı. Bu sergiyi bir gala gösterisi şekilde sunuyor. Bunun eşi ve benzeri Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Bu sergi fotoğraf sergisinin dışında bir gala gecesine dönüştü. Her çalışmalarımız yaklaşık 8-10 ay kadar sürüyor. Bu kadar emeğin sonucunda da böyle güzel bir açılışa şahitlik ediyoruz. Atölyemiz hakkında bilgi vermek gerekirse atölyemiz 8 ay sonunda sonuçlandı. Ocak ayında başladı. Yaz tatilinde biraz yavaşladı ve 1-2 ay hazırlıklar sürdü. Fotoğrafı sadece çekmek yetmiyor çünkü binlerce fotoğraf çekiliyor. Bu binlerce fotoğraf arasından en iyilerini seçmek, dengeli bir şekilde seçmek bir çaba gerektiriyor. Tüm fotoğrafları işlemekle kalmadık ve eski filtrelendirmeler uyguladık. 44 adet fotoğrafı sergiye koyduk”.

EFOD Başkanı İyiiz yaptığı açıklamada: Aslında bu sergi yaklaşık 12 ay sürdü. Bizim atölyelerimizde her hafta fotoğraf çekimi oluyor. Her hafta dernekte fotoğraflarımız büyük bir titizlikle seçilip paylaşılıyor. Tüm atölyelerimizin düzeni bu şekilde bu sergiye çok büyük emekler harcandı. Ayrıca 44 model bize modellik yaptı. 44 model harici 52 mekanda çalışıldı. Biz fotoğraflarımızı 500 TL’den satıyoruz. Bize fotoğraflardan bir tanesinin yaklaşık maliyeti kargo, çerçevesi dahil 180 TL çok az bir farklı bunları bağış makbuzu karşılığında satışa sunduk. Amacımız siz bize bir kıvılcım yaratırsanız bizim yıllardan beri yapmayı düşündüğümüz ama hep yarım kalan bir hayalimiz var. Burada ki çocuklara ayrıca ilkokul çağında ki çocuklara eğitim vermek istiyoruz. 1 sene içinde yaklaşık 35 tane öğrencimiz ciddi eğitim aldı. Amacımız çocuklara fotoğraf makinesini sevdirmek. Çocukların aynı makinelerle çekim yapması lazım çok pahalı makineler istemiyoruz”. Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER