VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Mart 2020 10:47:29

0 Yorum

“Egemenlik toplantılarına covid-19 egemenliği!”

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu ‘Egemenlik Toplantıları’ programı hakkında açıklamada bulundu.

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına Ziya Gökerküçük yaptığı yazılı açıklamada: “T.B.M.M.’nin 100. yılı nedeniyle egemenliği anlama, kullanma bilincimizi geliştirmek amacıyla planladığımız ‘Egemenlik Toplantıları’ programımız hakkında kamuoyuna bilgi vermiştik. Bu program kapsamında yapacağımızı planladığımız toplantıların ilk ikisini; Cumhuriyet ve Ekonomi (29 Şubat 2020) ve Cumhuriyet ve Kadın (14 Mart 2020) başlıkları ile yaptık.

Dünyada ve ülkemizde gelişen durum nedeniyle yurttaş olarak egemenliğimizi aktif olarak nasıl kullanabiliriz sorusuna yanıt ararken koronavirüsün topluma egemen olduğu gerçeğini yaşamaktayız.

Bu ironik durum da göstermiştir ki; evrensel haklarımızın yurttaş olarak kullanılamaması sonucunda bilimsel veriler de kamu yararı amaçlı kullanılamamıştır. Ülkemizde egemenliğin halka verildiğinden beri geçen yüz yıllık süreçte duyarlı ve sorumlu yurttaşlar olarak egemenliğimizin değerini anlayıp örgütlü yurttaşlar olarak kullanabilme becerisini gösteremedik. Gösterebilseydik bu gün eğitim, barınma, savunma, beslenme gibi evrensel haklarımız gibi sağlık hakkımızın da özelleştirilmesine seyirci kalmazdık.

Bugün virüsten kaynaklı olağandışı yaşadıklarımıza bakınca aktif yurttaşlığın, haklarımızı koruma ve geliştirmenin önemini daha iyi anlamaktayız. Dünyanın büyük çoğunluğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetleri bir sektör olarak algılanmaya başlanmış ve ticari gözle kurgulanmıştır. Bu nedenle yüz yıl öncesinde dengeleri ve ülke gerçekleri olarak amaçlanan kuruluş ilkeleri değiştirilmiştir. Halk sağlığından hastane hizmetlerine, toplumun sağlıklı yaşam hakkından sağlıklı kentlere, hak olan kişisel sağlık hizmetlerinden sağlığı tehdit eden doğa katliamlarına hep ticari çıkarlar gözüyle bakılmıştır.

İnsanlığın genel çıkarlarından uzak, dünya ve ülkemizdeki bu bakış açısı sonucunda gördük ki bir virüs dünyayı egemenliği altına alabilmiştir. Bilim insanları elbette buna bir çare bulacaktır. Umudumuz ve dileğimiz; koronavirüs olayından biz yurttaşlar ve devletleri idare edenler dersler çıkarır.

Değerli hemşerilerimiz bu virüs tehlikesinin ortadan kalkması sürecinde bilim insanlarının ve yetkili makamların önerdiği kurallara uymayı kentlilik ve yurttaşlık görevi olarak düşünmeliyiz. Önerilen kurallar ile sadece kendimizi değil; yakınlarımızı, çevremizi, kentimizi, ülkemizi ve dünyamızı koruduğumuzun bilincinde olmalıyız. Ve beğenelim, beğenmeyelim yerel ve genel idarelerin sosyal mesafe kurallarına, sokağa çıkma yasaklarına uyalım.

Bu durumdan çıkış için önerilen dayanışma ağlarına destek olmamız önemlidir. Muhtarların ve yetkili resmi birimlerin öncülüğünde kurulacak hizmet birimleri oluşturulmalıdır. Sadece kamu çalışanları ile sınırlı olmaması gereken bu hizmetlerde görev alınmasının yolu açılmalıdır.

Dünyadaki bu durum nedeniyle; Koronavirüs önlemleri kapsamında Edirne Kent Konseyi olarak biz de önceden açıkladığımız çalışmaları ertelemek zorunda kaldık. Bu nedenle 2020 yılı içinde olmak üzere Egemenlik Toplantılarını erteledik. Yılın birinci yarısında ülke durumunda normalleşme olur ise kararlarımızda olan ve çalışmalarına başladığımız; Gençlik Meclisi ve Emekliler Meclisinin oluşturulması, Edirne Sarayı ve Sarayiçi’ne dair toplantılarımızı yapabileceğiz” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER