VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 19 Eylül 2020 15:02:31

0 Yorum

Elini yıka, oyuncağı kazan

Edirne Genç Kızılay gönüllüleri ve Dutesa Platformu üyeleri tarafından Pandemi döneminde çocuklara hijyenin önemini aşılamak ve bilinçlendirmek için, Gençlik ve Spor Bakanlığı onaylı proje kapsamında çocuklar için özel olarak üretilen antiseptik el sabunu dağıtımı gerçekleşti. çocuklara içinde oyuncak olan sabunlar hediye edildi.

Medrese Ali Bey Mahallesi'nde bulunan tarihi Sarıcapaşa Camisi'nin bahçesinde düzenlenen el sabunu dağıtımında çocuklara hijyenin önemi anlatıldı. Edirne Genç Kızılay İl Başkan Yardımcısı Gamze Kayar, çocuklara el temizliğinin önemini anlatırken, özellikle pandemi döneminde ellerin sık sık el sabunu ile yıkanması gerektiği konusunda çocukları bilinçlendirdi.  Edirne Genç Kızılay İl Başkan Yardımcısı, etkinlik ve organizasyon birimi sorumlusu Gamze Kayar, Pandemi döneminde çocuklara hijyen alışkanlığını arttırmaya yönelik bir proje olduğunu söyledi. Kayar;  “Arkadaşlarımız bugün buraya çocuklara hijyenin önemini aşılamak ve bilincini arttırmak için geldiler. İstanbul’dan geldiler. Genç gönüllülerin kurmuş olduğu kar amacı gütmeyen ve gençlik ve spor bakanlığı tarafından duru, temiz, saf kelimelerinden oluşan ‘DUTESA’ platformu pandemi döneminde çocuklarda hijyen alışkanlığı arttırmaya yönelik düzenledikleri çalışmaları tanıtmak ve yaygınlaştırmak adına bugün Edirne’ye geldiler. Bundan öncesinde Sakarya, Ankara gibi birçok ilde faaliyet gösterdiler. Edirne’de düzenleyecekleri faaliyetlerin organizasyonu aşamasında bizden yardım talep ettiler. Bizde bugün onları burada ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. Önemli konuda böyle bir faaliyette bulunduğumuz için çok mutluyuz” şeklinde konuştu.

Uluslararası Balkan üniversitesi’nde Endüstri mühendisliği okuyan proje sahibi 18 yaşındaki Emirhan Belli ise yapılan proje sayesinde çocukların hijyen alışkanlığını arttırmayı amaçladıklarını belirtti. Belli;”Bizim buradaki amacımız pandemiden dolayı başlatmış olduğumuz çocuklardaki hijyen alışkanlığı arttırabilmekti. Çünkü ülkemizde çocuklarda hijyen alışkanlığı pek mümkün değil. Bizde bunun için ne yapabiliriz diye ekip arkadaşlarımızla tartıştık. Bunun içinde hijyen alışkanlığı arttırmak için AR-GE çalışmaları yaptık. Ardından Gençlik ve Spor Bakanlığına başvurduk. Çalışmamız destek gördü. Biz burada çocuklar için kar amacı gütmeyen bir kuruluşuz. ‘DUTESA’ ismi Duru, Temiz ve Saf kelimelerinin birleşimi. Biz şu ana kadar 14 tane il gezdik ve şu anda 15’nci il olarak Edirne’deyiz. Buradaki en büyük amacımız doğu bölgelerine gidebilmekti çünkü pandemi yüksek ve imkanı olmayan bölgelere gidiyoruz. Gittiğimiz bölgelerde çocuklara 300 adet sabun üretip o bölgedeki çocuklara dağıtıyoruz” dedi.

El sabunu kullanan çocukların hem hijyen alışkanlığı hem de oyuncak kazandığını söyleyen Belli; “Hammaddeleri kendimiz üretiyoruz. 20 kişilik bir ekibe sahibiz. Günde 200 adet sabun üretiyoruz. Sabunun içinde oyuncaklar var. Çocuk elini yıkadığı sürece sabunun içinden oyuncak çıkıyor ve oyuncağa sahip oluyor hem de bu sayede hijyen alışkanlığı kazanmış oluyor” ifadelerini kullandı.     Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER