VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Ağustos 2019 10:36:30

0 Yorum

“En çok fırsata sahip şehirlerinden bir tanesi”

Anadolu Üniversitesi İletişim Uzmanı Prof. Dr. Nezih Orhon, ‘Avrupa Birliği Finansmanlı Dış Faaliyetlerde İletişim ve Görünürlüğün Önemi’ adlı söyleşisinde Edirne’nin pek çok konuda fırsata sahip olduğunu belirterek; “Çeşitlilik, etkileşim ve katılım üretme konusunda sadece kendi potansiyelinden faydalanmak bir yana, çevre potansiyeli ile de beslenen bir şehir. Mobilizasyonun olduğu bir yer” dedi.

Anadolu Üniversitesi İletişim Uzmanı Prof. Dr. Nezih Orhon, Edirne’de faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının, derneklerinin, sivil toplum örgütlerinin Avrupa Birliği (AB) birimlerinde çalışanlarına söyleşide bulundu. Dün gerçekleştirilen söyleşi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) bünyesinde faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezi, Avrupa Birliği finansmanlı proje ve dış faaliyetlerde çalışanlara yönelik olarak “Avrupa Birliği Finansmanlı Dış Faaliyetlerde İletişim ve Görünürlüğün Önemi” isimli bir söyleşi gerçekleştirdi. Anadolu Üniversitesi İletişim Uzmanı Prof. Dr. Nezih Orhon tarafından gerçekleştirilen söyleşiye, ildeki kamu kurum ve kuruluşları, üniversite, sivil toplum örgütlerinden AB çalışanları katıldı.

“EN ÇOK FIRSATA SAHİP ŞEHİRLERİNDEN BİR TANESİ”

Orhon, Edirne’nin kendi potansiyeli haricinde, çevre potansiyeli ile de beslenen bir şehir olduğunu belirterek; “Valilik ve Kamu kuruluşları bünyesinde farklı projeler için çalışan çok değerli insanlar var. Biz bir yolculuk içindeyiz. Yolculukta ne yapar insan? Başka insanlarla tanışır, başka pencerelerden yararlanır, başka değerlerle buluşur, kendi değerlerini aktarır. Biz, Avrupa Birliği ve Türkiye, bir ortak kültür mirası, ortak bir politik miras, ortak bir ekonomik miras üzerinde beraber bir yolculuğu kurgulamaya çalışıyoruz. Onun için buradaki projelerin hepsi ile bugünkü etkinlikte, bu ortak yolculuğun, Avrupa Birliği’nin ve Türkiye’nin değerlerinin nasıl beraber kurgulanabileceği, bu değerlerin hangi platformlar üzerinden aktarılabileceği, kitlelerle nasıl buluşabileceği, neler yapabileceğimiz konusunda alışveriş üretmek üzere buluştuk. Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak değerlerinin yaygınlaştırılması konusunda iletişimin rolünü konuştuk. Edirne, Türkiye’nin en çok fırsata sahip şehirlerinden bir tanesi. Çeşitlilik, etkileşim ve katılım üretme konusunda sadece kendi potansiyelinden faydalanmak bir yana, çevre potansiyeli ile de beslenen bir şehir. Mobilizasyonun olduğu bir yer. Mesela Erasmus’un gerçek noktalarından biri olarak Edirne’yi söyleyebiliriz. Erasmus denildiğinde iki temel madde ortaya çıkıyor. Hem insan hareketliliği, hem bilgi hareketliliği söz konusu. Edirne bu kavram için en doğru şehirlerden biri. Dolayısı ile projeler yaparken, bu projeleri yapmaktan ziyade, kimlerle buluşacak, hangi etkileri üretecek, hangi değerleri taşıyacak ve hangi ortak değerleri kurgulayacak ve hangi yeni vaatler sunacak, bu önemli. Bu yolculuğu zenginleştirmek ve derinleştirmek esas olan” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER