VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 15 Şubat 2020 09:54:24

0 Yorum

“En önemli mücadelemiz tütünle yapılan mücadele”

“Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri” kapsamında dün Saraçlar Caddesi PTT önünde İl Sağlık Müdürlüğü stant açtı. Farkındalık oluşturmak amacıyla açılan stantta vatandaşlara Karbonmonoksit ölçümleri yapıldı.

“Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri” kapsamında dün Saraçlar Caddesi PTT önünde İl Sağlık Müdürlüğü stant açtı. Farkındalık oluşturmak amacıyla açılan stantta vatandaşlara Karbonmonoksit ölçümleri yapıldı.

“Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri” kapsamında dün Saraçlar Caddesi PTT önünde İl Sağlık Müdürlüğü stant açtı. En tehlikeli değerin 20 olduğu karbonmonoksit testine giren Edirne İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan’ın duman değeri 1 çıktı. Etkinlikte açıklamalarda bulunan Kalkan, “Önlenebilir hastalıklar ve kanser sıralamasında sigara en başta yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Ülke genelinde sigarayla olan mücadelenin taktir topladığını belirten Kalkan, yaptığı açıklamada:“Dünya Sigarayı Bırakma Günü her yıl 9 Şubatta kutlanılmakta sağlık bakanlığımızda bir dizi çalışmalarla bu konuda yıl boyu sürdürdüğü etkinliklerini bugünde taçlandırmakta. Önlenebilir hastalıklar ve kanser sıralamasında sigara en başta yer alıyor. Dolayısıyla sigarayla yapılan mücadele hiç gündemden düşürülmeden sürdürmemiz gereken adeta bir milli mücadele tarzında algılamamız gereken bir hadise. Bu konuda sağlık bakanlığımızın alo 171 hattı devrede olup yaklaşık olarak günde 4 bin insan bu hatta müracaat etmekte. Aynı zamanda 184 alo ihbar hattımız sürekli pasif içiciliği maruz bırakılan halkımızın haklarını koruma adına anlamında aktif bir şekilde hizmet vermektedir. Bu bağlamda yeşil dedektör atımız mevcut olup pasif içiciliğe yol açacak kendileri dumandan zehirlendiği gibi tütün den birçok hastalıklara bulaşmanın yolunu açtığı gibi böyle bir kaygısı bundan uzakta durmaya çalışan insanlarımıza da bu içicilerin zarar vermesiyle de böyle bir mücadele programı bulunmakta. Ülke genelinde sigarayla olan mücadelemiz gerçekten dünyadan da takdir almakta. Alo 171, alo 184 hatlarımızla beraber bir mücadele yürütmekteyiz. Aynı zamanda yaklaşık olarak 300 bin hastamızın bir yıl içerisinde ihtiyacını giderebilecek sigaradan kurtarılmasını sağlayacak. Aynı zamanda nikotin replasmanı sağlayacak ilaçlarımızda bakanlığımızca alınıp ihtiyaç duyulan bütün illerimize de gönderilmekte. Bu bağlamda biz her türlü hastalığın ve bağımlılığım giriş kapısı mesafesinde olan sigaranın ne kadar tehlike oluşturduğunu siz basın mensupları aracılığıyla halkımıza farkındalık oluşturarak bu günlerde yaymak azminde ve kararlılığındayız. Gerçekten bir çok alanda bir çok hastalıklara yol açabilmekte ve gelecekte ülkemizi kanser gibi inme gibi akciğer kanserinden tutun mesana, prostat, kolon kanserine varana kadar bir dizi sağlık problemi ile baş başa bırakacak tütün bağımlılığının yol açtığı bir hadiseden bahsediyoruz. Aynı zamanda tütün kullanımı birçok bağımlılığında başlangıcı sayılmakta. Bizim kanser ile mücadele de kronik hastalıklarla mücadelede bağımlılıkla mücadele de en önemli mücadelemiz sayılmalıdır tütünle yapılan mücadele. Dolayısıyla sağlıklı bir yaşam için tütünden uzak durmayı sağlıklı kalmak için tütüne hiç prim vermemeyi bunu bir şekilde alışmış olanlarında sağlık bakanlığımızın sigarayı bırakma polikliniklerine başvurarak destek almalarını ve bu konuda hep birlikte yıl boyu değişik etkinliklerimizle siz basın mensuplarımızla birlikte halkımızı bilinçlendirmeyi arzu ediyoruz. Bu meydanda karbonmonoksit ölçümleri yaparak halk sağlığında çalışan arkadaşlarımızla birlikte halkımızı bilinçlendirme ve eğitim planlamaları yapmaktayız. Bu amaçla bu günü değerlendiriyoruz.” Şeklinde konuştu.   Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER