VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 06 Nisan 2021 10:56:36

0 Yorum

Enerji etiketlerinde değişiklik

Enerji Etiketlemesi Çerçeve Yönetmeliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 02 Mart 2021 tarihli ve 31411 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.Alınan karara istinaden enerji tüketimi sağlayan ürünlerdeki sınıf bandı etiketlerinde değişiklikler yapılacak. Eskiden A+++, A++, A+  gibi sınıflandırılan enerji etiketleri artık A, B, C, D, E, F, G olarak karşımıza çıkacak.

Yeni etiketlerde QR kodu

Avrupa Birliği tarafından yayınlanan mevzuat düzenlemeleri sebebiyle, Türkiye'de de satışı yapılan buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutmalı çamaşır makinesi ve televizyon ürünlerinin enerji etiketlerinde değişikliğe gidildi. Alınan kararla, ürünlerde enerji sarfiyatı olarak herhangi bir değişiklik olmasa da, etiketlerinde değişiklik yapılacak. Yeni tip etiketlerde enerji düzeyleri A’dan G’ye kadar sınıflandırılacak. Yeni etiketlerde bulunacak olan QR koduyla birlikte ürünün bilgi formuna ulaşılabilecek. Ayrıca etikette yeni yöntem ile hazırlanan biçimde cihazın elektrik tüketimi ve çıkarttığı ses seviyesi gibi bilgiler de yer alacak.

“Karbon ayak izinin azaltılması hedefine doğru bir adım”

Yeni yürütmelikteki amacın, ürünlerle ilgili tüketiciler nezdinde farkındalık yaratarak daha verimli ürünlerin seçilmesini sağlayıp enerji tüketiminin azaltılmasını sağlamak olduğunu bildiren Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut; “Yönetmelik kapsamında elektrikli süpürge, ev tipi (klima, fırınlar, ocaklar, aspiratörler, bulaşık makinesi, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi), televizyonlar, lambalar, devir daim pompası ve elektrik motorları gibi cihazlar yer alıyor. Karardaki amaç; ürünlerle ilgili tüketiciler nezdinde farkındalık yaratarak daha verimli ürünlerin seçilmesini sağlayıp enerji tüketiminin azaltılmasını sağlamaktır. Böylece hem ekonomik kaynaklar daha verimli kullanılacak hem de Kyoto Anlaşması ile başlayan, Paris İklim Anlaşması ile devam eden çevre üzerinde etkisi olan karbon ayak izinin azaltılması hedefine doğru bir adım atılmış olacak” dedi.

“Bir cihazın enerji tüketimi bazında A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle ifade edilen yedi gruptan oluşacak”

Enerji sınıflarının harcadığı elektrik miktarları arasındaki farkları da anlatan Akbulut; “Enerji verimliliği sınıflandırması, bir cihazın enerji tüketimi bazında A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle ifade edilen yedi gruptan oluşmaktadır. A sınıfı en düşük enerji tüketimi sınıfını göstermekte olup, enerji verimliliği "A" sınıfı olan bir buzdolabı B sınıfına göre %23, "D" sınıfı bir buzdolabına göre %45, "G" sınıfı bir buzdolabına göre ise %56 daha az enerji harcar. Sürekli çalışan tek alet olan buzdolaplarının enerji harcama değerleri hesap edildiğinde tasarruflu sınıfını tercih etmek oldukça önemli miktarda enerji tasarrufu sağlamaktadır. Benzer şekilde enerji verimi yüksek "A" sınıfı bulaşık makinesi, "D" sınıfı bulaşık makinesine göre %32, “G” sınıfına göre de %48 enerji tasarrufu sağlar. Bu tür cihazların her evde kullanıldığı düşünülecek olursa, tüketicilerin enerji verimliliği yüksek, yani az enerji tüketen elektrikli ev aletlerini tercih etmeleri halinde evlerde tüketilen su ve elektrik enerjisinde büyük miktarda tasarruf sağlanacaktır” diye konuştu.

Tüketicilerin dikkatine

A sınıfı ürünlerin biraz pahalıya satılsa da daha az elektrik harcayarak daha az fatura gelmesini sağladığını bildiren Akbulut, tüketiciyi enerji sınıfları ve elektrik harcamaları yönünden uyardı. Akbulut; “A+++ bir ürün ile B sınıfı bir ürün arasında ortalama yılda 3,4 kat enerji tüketim farkı var. Yani tüketiciler, B sınıfındaki bir cihaz kullandığında daha fazla elektrik kullanıp daha fazla elektrik faturası öderler. Bu yüzden A sınıfı ürünler tercih edilmelidir. A sınıfı ürünü alırken biraz fazla ücret öderler belki ama B sınıfına ait ürünü kullandıkları ayları baz alırsak ödedikleri fatura A sınıfı ürünün ücretini geçer bile” açıklamasını yaptı.

Eski etiketle üretilmiş ürünlerin satılmasında bir sorun olmadığını da dile getiren Salih Akbulut; “Eski ürünler eski etiketiyle satılacak. Yeni ürünler yeni etiketlerle satışa sunulacak.  A bandında çıktıysa A, A plus bandıyla çıktıysa A plus olarak satışı yapılacak. Eski etiketler üzerinde de değişiklik yapılacak diye bir zorunluluk yok, o ürünlerin de satışı gerçekleşebilecek. Yeni ürünlerde yeni sınıf bandlarını görebileceğiz” ifadelerine yer verdi.

Edirne Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Salih Akbulut, denetimleri müdürlük nezdinde gerçekleştireceklerini söyledi. Akbulut;“Biz Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak; piyasada yer alan satıcılarda geniş kapsamlı bir tarama yapıp, ülke genelinde satıcıların ilgili tebliğe uygun hareket edip etmediklerini belirliyoruz. Bu denetimler ve alınacak önlemler ile piyasada, verimli ürünlerin tercih edilmesi ile ilgili farkındalığın arttırılması üzerine çalışmalar yapıp, tedarikçi ve satıcıları mevzuat ve sorumlulukları hakkında bilgilendiriyoruz. İl Müdürlüğü olarak tespit edilen uygunsuzluklarla ilgili önlem alarak, piyasanın düzenlemeye uygunluk düzeyini arttırmak hedefimizdir” dedi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER