VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Mayıs 2019 10:34:13

0 Yorum

Enez bu pankartı konuşuyor

Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Enez Belediye Başkanlığının mali durumunu kalem kalem aktaran büyük bir pankart hazırlatarak, belediye binasının girişine astırdı. Günenç gazetemize yaptığı açıklamada; “Bizim pankartı astırmamızdaki amaç Enez Halkının, Enez Belediyesinin mali durumunu şeffaf bir şekilde görmesi ve bilmesi için yaptık. Başka bir amacımız yok” dedi.

31 Mart Yerel Seçimlerinde Enez Belediye Başkanlığına seçilen Özkan Günenç ile Belediye Meclis Üyeleriyle birlikte aldığı kararla, Enez Belediyesinin Mali Bütçesini giderlerinden gelirlerine, borçlarından alacaklarına kadar kalem kalem aktaran bir pankart hazırlatarak belediye binasına astı. Pankartta 03 Nisan 2019 tarihinden itibaren toplamda 26 milyon 923 bin 383 lira 43 kuruş devralınan borcun olduğu, 03 Nisan 2019 tarihinden itibaren toplamda 12 milyon 266 bin 898 lira 17 kuruş devralınan alacağın olduğu ve son olarak 03 Nisan 2019 tarihi itibariyle İller Bankası Kredi Borçlarının 33 milyon 449 bin 437 lira 87 kuruş olduğunu belirten genel borçların tamamının 60 milyon 372 bin 821 lira 30 kuruş olduğu belirtiliyor. Konu hakkındaki farklı söylemlere ve tartışmalara karşılık, Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Haber Merkezimize konuştu.

BAŞKAN GÜNENÇ: “AMACIMIZ SADECE ENEZ HALKINI BİLGİLENDİRMEK”

Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, konu hakkında gazetemize konuştu. Günenç pankart hazırlatmasının amacını Enez Halkını bilgilendirmek olduğunu, Enez Eski Belediye Başkanı Abdullah Bostancı ve bazı kişilerin konuyu farklı yerlere çektiğini ifade etti. Günenç; “Yeni seçilmiş belediye başkanı ve meclis üyeleri olarak, Belediyenin mali bütçesini ortaya çıkarıp paylaşmak istedik. Belediye Başkanlığının giderini gelirini, harcanan maliyetleri ve borçları kalem kalem belirterek hazırlattığımız pankartı belediye binasına astık. Ancak bazı kişiler, sosyal medyada ve bazı mecralarda yaptığımız çalışmayı yanlış tarif eden veya yanlış algılayan insanlar oldu. Yaptığımız bu çalışmayı; ‘Yok AK Parti’den kaldı, CHP’den kaldı, DSP’den kaldı’ şeklinde yorumluyorlar. Astırdığımız pankarttan Enez Eski Belediye Başkanı Abdullah Bostancı’nın rahatsız olduğunu, sosyal medyadan bir takım açıklamalarda bulunduğunu gördük. Biz pankarta ‘bu borcu Abdullah Bostancı bıraktı’ gibi bir ifade kullanmadık ki. Bostancı bir telaşa girmiş, kendince açıklamalarda bulunuyor. Bostancı’nın ifadelerine baktığımızda da bahsettiği rakamlarla, bizim açıkladığımız resmi rakamlar birbirini tutmamaktadır. Bizim amacımız birilerine, partilere, yönetimlere laf atmak değil. İktidarlar değişiyor, başkanlar değişiyor, yönetimler değişiyor ama devlette süreklilik esastır. Tekrar belirtmek isterim ki pankartı asma amacımız ‘Şeffaf Belediyecilik’ anlayışıyla Enez Halkının, Enez Belediyesinin mali durumunu açıkça sunmak ve sunduk da” ifadelerini kullandı.

BOSTANCI: “ACİZLİĞİN İFADESİDİR”

Enez Eski Belediye Başkanı Abdullah Bostancı mevcut Başkan Günenç’ i sert bir dille eleştirerek, astırdığı pankart hakkında “Belediyenin kapısına asılan Borç listesinin 2014 öncesi 12-13 senelik 67 milyon borçlardan kalan borç olduğunu Başkan Özkan Günenç ve meclis üyesi Ümit Kurt zaten biliyordu. Borçlar abartılı ve fazla yazılmış. 2014-2019 arası bu borçları sürekli konuşuyorduk. İller bankasının borcu 34 milyon olduğunu bizim dönemimizden önce 2013 yılında yapılandırıldığını, ödemede faizine bile yetişemediğimizi ben meclis toplantılarında anlatıyordum. 2014’te Belediyeyi 67 milyon Borçla aldığımızı halk toplantılarında, mecliste, Basın toplantılarında her sene belediye kitapçığında yazdık söyledik. Bunları başkan Özkan Günenç, tribünlere oynayarak bizim zamanımızın borcu gibi gösterip kapıya astırması acizliğin ifadesidir”

“BAŞKAN ÖZKAN DA BİLİYOR”

“Bütün kredi ve borçlar meclis denetimine tabidir. Başkan Özkan Günenç’ de belediye meclis üyesi ve belediye denetim komisyon üyesidir. Alacak ve borçlar meclisten her sene geçti. Şimdi ki Başkan Özkan 5 sene meclis üyesidir. Mecliste uyuyor muydu? Başkan Özkan da biliyordu. 67 milyon borç ile belediyeyi aldık. Çöp aracı yok, kamyon yok, iş makinesi yok gelir getirecek hiç bir işyeri yok. Servet bıraktık. Fabrika, tırlar, kamyonlar, iş makineleri, işletmeler, Çöp araçları, işi bilen birçok çalışan, anlaşmaları ve sözleşmeleri bitmiş, hemen belediye kasasına girecek 3 Milyon para + 13 milyon tahakkuk etmiş alacaklar. Bunları hesaba katmadınız herhalde. Belediyeyi şu anda bizim yaptığımız şikâyetçi olduğunuz Fabrika ile idare ediyorsunuz. Kumu bile gece gündüz sit alanlarından ve kıyı kenar çizgisi içinden çalıyorsunuz. Pazaryeri, tırlar, kamyonlar, iş makineleri ile hazır yürüyen tezgâhın üstüne kondunuz. Her şeyi hazır buldunuz. Birde felaket tellallığı yapıyorsunuz. 5 senelik dönemimizde başkan Özkan Günenç’ in de bulunduğu meclis kararı ile yaklaşık 4 milyon kredi aldık. Bu 4 milyon’un 2 milyon’u da il bank gelirlerimizden almıştır. Bu kredilerle fabrika kum eleme yıkama 3 adet tır iş makineleri 3 adet çöp aracı 3-4 adet kamyon pazar yeri bisiklet ve yürüyüş yolları giriş takı ve buna benzer işlerde kullandığımızı başkan Güvenç bilmektedir. Buna rağmen 67 milyon borcun ödeme ve sildirme ile 25 milyonu ödeyerek 2014 önceki borç miktarını 42 milyona indirdiğimiz herkes tarafından bilinmektedir. Bizim Allah’tan başka hiç kimseye yaptığımız görevden dolayı veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız çok şükür yoktur istenilirse istenilen yerde hesabımızı verebiliriz. Yeter ki gerçekler ortaya çıksın. Kişiler ve kurumlar, haksız yere suçlanmasın. Ön yargı veya siyaseten ayıplı işleri herkese yüklemeyelim. Unutmayın şu anda hazırları tüketiyorsunuz. Hazırlar çabuk biter. Sayın Başkan Günenç, 5 sene çabuk geçer. Gelen başkan seninde 100 milyon borç bıraktığını yazarsa şaşırmam; 10 gün içinde canlı yayında Belediyenin kapısına asılan borç listesindeki bütün kalemler veya fasıllar teker teker doğru bir şekilde açıklanacaktır. Bütün bilgiler elinizdedir buyurun gelin. Halkımız da doğruları öğrensin” şeklinde konuştu. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER