VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 08 Temmuz 2019 10:03:46

0 Yorum

Er Meydanı galibi Ali Gürbüz

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, Antalyalı başpehlivan Ali Gürbüz, final güreşinde rakibi Orhan Okulu' yu, altın puanla yenerek adını 658. Kırkpınar Başpehlivanı olarak yazdırdı. Sarayiçi’ nde yapılan  mücadelede pehlivanlık kariyerlerinde ilk kez finale kalan iki başpehlivan 40 dakikalık oyunda yenişemeyince altın puanla başpehlivan belirlendi. Diğer boylarda dereceye girenlerin ödüllerini, Edirne Valisi Ekrem Canalp, TBMM Başkanvekili Levent Gök, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, misafir milletvekilleri, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim takdim etti. 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, geçen yılın başpehlivanı Orhan Okulu'nun cuma günü göndere çektiği Türk bayrağını, İstiklal Marşı eşliğinde Ali Gürbüz'ün gönderden indirmesiyle sona erdi.

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali, tarihine yakışır bir şekilde sonlandı. 2 bin 381 Pehlivanın dualı çayırdaki güreşleri yoğun ilgi ile seyredildi. Pehlivanlarını sahada yalnız bırakmayan yağlı güreş tutkunları, hava sıcaklığının 40 derecelere vardığı saatlerde dahi tribünleri terk etmedi. Minik-1, Minik-2, Teşvik-1, Teşvik-2, Ayak, Tozkoparan, Deste-1, Deste-2, Deste-3, Küçük Orta Küçük, Küçük Orta Büyük, Büyük Orta, Baş Altı ve Baş olmak üzere toplam 14 boyda pehlivanlar birincilik için kavurucu sıcakla ve rakipleriyle kıyasıya mücadele etti.

2 BİN 381 PEHLİVAN DUALI ÇAYIRA ÇIKTI

658'inci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlık güreşlerinde tanıdık isimler galip geldi. Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanlık üçüncü turunda güreşler kıran kırana geçti. Çekilen kuraya göre üçüncü turda Mustafa Kemal Karaboğa - İsmail Balaban, Şaban Yılmaz - Mustafa Batu, Süleyman Aykırı - Orhan Okulu, İsmail Koç - Ali Gürbüz, Hamza Köseoğlu - Hüseyin İyican, Hüseyin Gümüşalan - Faruk Akkoyun, Kürşat Şevki Korkmaz - Mehmet Yeşil Yeşil ve Ünal Karaman - Fatih Atlı arasında müsabakalar yapıldı. Üçüncü tur müsabakalarının ardından çeyrek finale çıkan isimler İsmail Balaban, Ali Gürbüz, Ünal Karaman, Orhan Okulu, Hamza Köseoğlu, Faruk Akkoyun, Mustafa Batu ve Mehmet Yeşil Yeşil oldu.

Başpehlivanlık yarı finalindeyse birbirinden farklı güreş stillerine sahip olan favori isimlerin, uzun süren güreşlerin ardından, Ali Gürbüz ile Hamza Köseoğlu ve Orhan Okulu ile Mehmet Yeşil Yeşil galip olan isimler oldu. Başpehlivanlık final müsabakalarına adını yazdırmak isteyen başpehlivanlar 30 dakika boyunca zevkli bir güreş sergiledi. Başpehlivanlık için yüzü gülen taraflar Ali Gürbüz ile Orhan Okulu oldu.

İki favori pehlivanın güreşleri 40 dakika boyunca sürdü. İki başpehlivan su içtikleri için hakemlerden sarı kart gördü. Er Meydanında devam eden mücadelede altın puan uygulamasına geçildi. İlk puanı alan Ali Gürsüz 658. Kırkpınar Başpehlivanı oldu.

SURVİVOR, HİKMET TUĞSUZ YALNIZ BIRAKMADI

Ali Gürbüz ve bir çok pehlivanın antrenörlüğünü yapan Hikmet Tuğsuz, Survivor 2019'un dikkat çeken yarışmacılarından biri olarak öne çıkmış ve sakatlanınca yarışmadan ayrılmıştı. Pehlivanın Er meydanında yalnız bırakmayan Tuğsuz Ali Gürbüz’ün galip gelmesiyle kırık ayağına aldırmadan sevinç gösterisi yaptı…

GÜRBÜZ: “BABAMA BORCUMU ÖDEDİM”

Başpehlivan Ali Gürbüz, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin galibi olmaktan mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti. Sevinç gözyaşları döken Gürbüz, sevincini oğlu, kızı, eşi ve annesiyle paylaşırken, Gürbüz, babası eski Başpehlivan merhum Recep Gürbüz’e olan borcunu da ödediğini vurguladı. Gürbüz; “Sadece kemer mücadelesi vermedim. Aynı zamanda onur ve gurur mücadelesi verdim. bu savaştan galip çıktım. Herkes şunu iyi bilsin, ben savaşırım asla pes etmem. Bu kemeri rahmetli babam çok bekliyordu ona gönderiyorum. Aynı zamanda oğlum Recep’e bütün aileme ve tüm sevdiklerime bu kemer helal olsun. Seyirciler hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Biz zorlu ve dar yollardan, karanlıktan çıktık da geldik. Herkese bu kemeri hediye ediyorum. Özellikle babamın ruhuna gitsin bu kemer, Ona olan borcumu ödedim” dedi.

GÜRBÜZ: “SENEYE ÇOK FARKLI BİR GÜREŞ İZLEYECEKLER”

Gürbüz, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerine haftanın 6 günü çalışarak geçirdiklerini ifade etti. Gürbüz’ün açıklamalarında dikkat çeken bir diğer konuysa durgun bir güreş seyrettikleri için özür dilemesiydi. Gürbüz; “İki gündür burada verdiğimiz mücadeleleri gördünüz. Burada alınan her kemer önemli. Bu zamana kadar Kırkpınar’da 15-20 tane Başpehlivan var. Biz maddi değerini geçtik. Biz bunun onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Biz devlet sporculuğunu hak ediyoruz. Bir senenin emeği var burada. Gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Haftanın 6 günü çalışıyoruz. Ailemizden, sevdiklerimizden uzak kalıyoruz. Fedakârlık yapıyoruz. Seyircilerimizden durgun bir güreş izledikleri için özür diliyorum. Çünkü bu kemeri almam gerekiyordu ve bu yüzden çok temkinliydim. Ama emin olun seneye çok farklı bir güreş izleyecekler” ifadelerini kullandı.221

BASIN MENSUBU GÖREV ALDI

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni takip etmek için yurtiçi ve yurtdışından pek çok gazeteciler, haber ajansları, televizyon kanalı, fotoğraf sanatçısı olmak üzere toplamda 561 kişi akreditasyon yaptırdı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada; 221 basın mensubunun, 40 yabancı basın mensubunu ve 251 fotoğraf sanatçısının katıldığı belirtildi. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini takip eden 49 canlı yayın ekibi olduğunun da vurgusu yapıldı.

KIRKPINAR, BASINDA VE SOSYAL MEDYADA LİSTE BAŞI

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, gerek basından gerekse sosyal medyadan takip eden kişiler, 5-7 Temmuz 2019 tarihleri arasında facebook ve twitter’ da en çok konuşulan konu başlığı seçildi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER