VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 05 Şubat 2019 10:18:58

0 Yorum

“Erken teşhis hayat kurtarır”

İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve KETEM işbirliğinde AK Parti Kadın Kolları kanser günü dolayısıyla Deveci handa etkinlik düzenledi.

İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ve KETEM işbirliğinde AK Parti Kadın Kollarının düzenlediği program Deveci Han Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan programla ilgili AK Parti Edirne Kadın Kolları Sosyal Politikalar Birimi Başkanı Sibel Yıldırım, “ 4 Şubat kanser günü etkinliğinde farkındalık yaratmak adına İl Sağlık Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız ve KETEM ile birlikte bir program hazırladık. Katılımcıların hepsine teşekkür ederim. Erken teşhis hayat kurtarır bunu hiçbir zaman unutmayalım ve sloganımız bu olsun” dedi.

         İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan da, “ 4 Şubat kanser günü sebebiyle bugün burada toplandık. İlimizde KETEM’in yürüttüğü kanser erken teşhis araştırma merkezimizin yaptığı çalışmalara bir nebze ışık tutmak için bugün buradayız. Toplumumuzu bilinçlendirmek için sivil toplum kuruluşlarımızca, siyasal parti organizasyonlarınca burada belki de bir ilke tanıklık ediliyor. Toplumumuzun tamamına kanser hakkında erken teşhiste ne kadar başarılı olunduğunun mesajlarını vermek, kanserden korkulmaması gerektiğini hatırlatmak, önemli olanın kanserden korkma geç kalmaktan kork düsturunu yeniden hatırlatmak amacıyla düzenlediğimiz bir etkinlik bu. Sağlık bakanlığının tüm ülkemizde uzun yıllardır yürütmekte olduğu en başarılı çalışmalardan birisi de KETEM çalışmalarıdır. Bu çalışmalarla birçok kanserler için tarama düzeyi yüzde 80-84’lere kadar ulaşmış durumdadır. Yeniden erken teşhisin ne kadar hayat kurtarıcı olduğunu halkımıza taşıyabilmek, bilinçlenmeyi arttırabilmek amacıyla bugün buradayız. Kanserden ölüm vakaları sebebi bilinen ölümler arasında kardiovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda bu konuyla ilgili bilinçlendirme çalışmalarını arttırmak zorunluluğumuz var. Katılımcılara ve düzenleyenlere çok teşekkür ederim” dedi.

         AK Parti Kadın Kolları Sosyal Politikalar Birimi Başkanı Sibel Yıldırım, “ 4 Şubat kanser günü etkinliğinde farkındalık yaratmak adına İl Sağlık Müdürlüğümüz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımız ve KETEM ile birlikte bir program hazırladık. Katılımcıların hepsine teşekkür ederim. Erken teşhis hayat kurtarır bunu hiçbir zaman unutmayalım ve sloganımız bu olsun” dedi.

         AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, “ bugün kadın kollarımızın organize ettiği kanser haftası programına katıldık. Biliyorsunuz ki her zaman söylüyoruz kanserden korkma geç kalmaktan kork diye. Kadınlarımızı özellikle bu konuda bilinçlendirmek için böyle bir program düzenlendi. Kanser sadece kadınlar için değil bildiğimiz gibi, fakat biraz risk altındalar. Özellikle meme kanseri, rahim ağzı kanseri konusunda onları bilinçlendirmek ve erken teşhisin önemini arttırmak istiyoruz. Kadınlara çağrımız kontrollerini ihmal etmemeleri, belirli kontrolleri var kadınlarımızın belirlenen yaşlardan itibaren bu kontrolleri aksatmadan yaptırırlarsa kanserle yüz yüze geldiklerinde daha erken teşhis edilmiş olur. Kanser hepimize dokundu fakat bu ölüm fermanı demek değil, insanlar tedavi oluyor ve çok uzun yıllarda yaşıyorlar. Yeter ki bilinçli olalım, KETEM’in imkânları bu konuda son derece güzel. Ücretsiz testler yapılıyor bunlardan yararlanmakta fayda var” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER