VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Ekim 2019 10:26:25

0 Yorum

“Erken yakalamak tedavi şansımızı arttırmaktadır”

Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Atatürk anıtı önünde törenin ardından daha sonra Saraçlar caddesinde yürüyüş yapıldı. Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan: "Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak tedavi şansımızı arttırmaktadır" dedi.

İl Sağlık Müdürü Doktor Ali Cengiz Kalkan yaptığı açıklamada: “Bilindiği üzere ekim ayı kanser haftası meme kanseri haftası etkindelik ve farkındalık ayı. Bizde bu anlam da bura da bir temsil düzenledik.Meme kanseri memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkıyor. Ülkemizde ve Dünya’da Kadınlar da en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Ülkemiz de kanser olan her 4 kadın’dan biri meme kanseridir.Fazla kilolu olmak hareketsiz bir yaşam sürmekten oluşur.Erken teşhis etmek tedavi şansımızı arttırmaktadır. Erken teşhiste en önemli faktör bu konu da bilinçlenmedir.81 ve Birçok ilimizde erken teşhis merkezlerimiz çalışmaktadır.Ülkemizde her yerde var olan bu ketem merkezlerimiz de 40-69 yaş arasında ki kadınlarımıza iki yıl da bir ücretsiz çekim yapılmaktadır.Edirne ilimizde merkez de ilk 9 ay da 2172 bayan kardeşimiz ve Keşan ilçemiz de 491 kardeşimiz çekim yapmıştır.Tüm kanserler de olduğu gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak.Hafta da en az 150 dakika yürüyüş yapmak gerekir.Alkol kullanmamak,sağlıklı beslenmek,spor yapmak meme kanseri riskini azaltır. Etkinliğimize katılan başta valimiz olmak üzere belediye başkanımıza ve farkındalık yaratan bütün vatandaşlarımıza teşekkür ederim.

Trakya Üniversitesi Tıp fakültesi Medikal Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İrfan Çiçin yaptığı açıklamada: “Türkiye’de sene de 23 bin meme kanseri tanısı konmaktadır. Her 8-10 kadın dan biri hayat boyu meme kanseri riski taşımakta.En etkin koruma yöntemimiz tarama bu konu da Edirnelilerin tarama programlarına uyması son derece önemli KETEM merkezimiz ve Üniversitemiz bu konu da iş birliği için de ve oldukça etkin programlar uygulayabilmektedir” dedi. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER