VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Kasım 2019 09:23:34

0 Yorum

“Eser örneklemeleriyle dünya çalgılarından ezgiler” öğrencilerle buluştu

Trakya Üniversitesi Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu’nun katkılarıyla düzenlenen, “Eser Örneklemeleriyle Dünya Çalgılarından Ezgiler” başlıklı etkinlikte Eğitim Fakültesi öğrencileri, ülkemizden ve dünyadan birço

Trakya Üniversitesi Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu’nun katkılarıyla düzenlenen, “Eser Örneklemeleriyle Dünya Çalgılarından Ezgiler” başlıklı etkinlikte Eğitim Fakültesi öğrencileri, ülkemizden ve dünyadan birçok kültüre ait enstrümanla tanıştı.

Geleceğin öğretmen adaylarının yaratıcı oyun, yaratıcı dans ve müzik etkinlikleri konusunda donanımlı olmalarını sağlamak amacıyla her yıl etkinlikler gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu’nun bu etkinlik kapsamındaki konuğu, Müzik Öğretmeni Volkan Yaran oldu. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Eğitim Binası’nda gerçekleşen etkinlikte Volkan Yaran, zengin ve köklü repertuvarıyla birçok otantik eserin ezgilerini, koleksiyonundaki enstrümanlarla harmanlayarak müzikseverlerin beğenisine sundu.

Volkan Yaran, 17 yıl içerisinde dünyanın dört bir yanından topladığı üflemeli, telli, yaylı, nefesli ve tuşlu enstrümanların bir bölümünü, geleceğin sanatçılarına tanıttı. 80 ülkeden yaklaşık 450 çalgının yer aldığı uluslararası bir çalgı koleksiyonuna sahip olan Volkan Yaran, farklı kültürlere ait yaklaşık 21 enstrümanı yapım süreçleri, icra biçimleri, ait oldukları müzik kültürü ve diğer çalgılarla ilişkileri bakımından öğrencilere tanıttı. Oldukça renkli görüntülere sahne olan etkinlikte Volkan Yaran, koleksiyonuna ait bazı çalgıların serüvenlerini, müzik kültürlerini öğrencilere anlatarak, tanıtımını yaptığı çalgılarla o kültürlere ait geleneksel eserlerden de örnekler paylaştı.

Etkinlikte, her çalgının yaşayan bir kültür olduğunu, bir insanı ve bir hikâyeyi anlattığını ifade eden Volkan Yaran, sunum ve çalgı performansı eşliğinde dinleyenlere büyüleyici bir müzik şöleni sundu. Çin’den İrlanda’ya, Afrika’dan Rusya’ya kadar farklı ülkelerin geleneksel çalgılarını öğrencilerle buluşturan Volkan Yaran, ses ve hayat verdiği enstrümanlarıyla dinleyenleri uzun ve keyifli bir dünya turuna çıkardı. Volkan Yaran, 20 yıla yakındır devam eden müzik ve sanat yaşamında edindiği bilgileri ve gezdiği diyarları da öğrencilerle paylaştığı samimi bir söyleşiye imza atarak genç müzisyenlere, sanat anlayışına ve sanata yüklediği anlamlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika’dan edindiği etnik çalgıları, tüm dikkat çekici yönleriyle öğrencilere tanıtan Volkan Yaran’ın sunduğu enstrümanlar arasında; Hu lu si, Parmak Curası, Ocarina, Kemik Flüt, Konuşan Davul, Mey Balaban, İrlanda Flütü, Rebap, Ukulele, Xun, Kabak Kemane, Santur, Kora, Bandoneon, Perdesiz Gitar, Çeng, Panflüt, Dombra, Lavta, Balafon ve Balalayka yer aldı. Ezgileriyle dinleyenleri geçmişten günümüze eşsiz bir müzikal yolculuğa çıkaran Volkan Yaran, büyük beğeni ve alkış topladı.

Etkinlikte konuşan Trakya Üniversitesi Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu Akademik Danışmanı ve Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Belgin Uzunoğlu Yegül topluluğun, üyelerinin mesleki ve kültürel gelişimlerini destekleyici etkinlikler düzenlemek, sosyal sorumluluk ve farkındalık çalışmaları yürütmek için kurulduğunu hatırlatarak, “Üyelerinin büyük çoğunluğu Eğitim Fakültesi öğrencilerinden oluşan topluluğumuz üyelerine, öğretmenlik yaşamlarında müziği yaratıcı ifade olanağı sunan bir unsur olarak kullanabilmelerini destekleyecek ve bu bağlamda deneyim kazandıracak pek çok etkinlik gerçekleştirdi. İlimiz ilkokulları ve anaokulları kapsamında yürütülen bu çalışmalar yanında, çeşitli söyleşiler ve atölye çalışmaları da düzenledik. Dünya çalgılarını ve bu çalgılardan eser örneklerini dinleme olanağı sunan bu etkinlik de topluluğumuzun önemli çalışmalarından biri oalrak öne çıktı.” dedi.

Etkinlik sonunda, davetli sanatçı ve müzik eğitmeni Volkan Yaran’a, Yaratıcı Oyun Dans ve Müzik Eğitimi Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Belgin Uzunoğlu Yegül tarafından, çiçek ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER