VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Ekim 2021 21:10:46

0 Yorum

Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadele için proje

Türk Kadınlar Birliği Derneği tarafından yürütülen “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesinin İstanbul Bölge 1. İzleme Raporunun Sonuçlarını paylaşmak için dün Edirne Belediyesi Nikâh Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Kadınlar Birliği ve Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin ortak olarak katkı verdiği “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesi’nin geçen yıl ocak ayında başlatıldığını ifade eden Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi Başkanı Ayşen Tamergil yaptığı konuşmada ayrıca; 2011 yılından beri çalışmalarının hız kesmeden devam ettiğini belirtti.

Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz Projesi kapsamında dün Türk Kadınlar Birliği Edirne Şubesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Uzunköprü Şubesi, Edirne Kadın Merkezi Danışma Derneği,  Uzunköprü Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Çocuk Hakları Derneği, Edirne Barosu Aile Kadın Hakları Komisyonu katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda basın açıklamasını okuyan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Edirne Şubesi Üyesi Berrin Özmerdiven; “Türk Kadınlar Birliği olarak kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın artırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz” Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır.  Ancak Ülkemizde yaşanan pandeminin getirdiği ağır koşullar nedeniyle yoğun olarak dijital ortamlarda sürdürülen projenin il ziyaretleri aşamasına geçmiş bulunuyoruz. İstanbul Bölge’de 11- 14 Ekim tarihlerinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul’da, sonraki haftalarda ise Iğdır’da yapılacak il ziyaretlerinde her ilde kamu kurumlarını ziyaret etmeyi, yerel basın ve sivil toplum kuruluşları ile buluşacağımız etkinler düzenlemeyi planlıyoruz. Son olarak İstanbul Bölge toplantısı yaparak 2. İzleme Çalışması’nın stratejisini belirlemeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“SAVUNUCULUK BECERİLERİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ AMAÇLANMAKTADIR”

Proje ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yerellerdeki aktörlerin farkındalığının artırılması amaçladıklarını dile getiren Özmerdiven; “Beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir. Yerellerde bu amaca yönelik gerçekleştirilen faaliyetler, ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Öte yandan gerçekleştirilecek bu faaliyetler hedef illerdeki sivil toplum örgütlerinin yerellerindeki kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olarak, katılımcılık açısından da önemli bir artı değer sağlayacaktır. Proje ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yerellerdeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

PROJE 2022 YILI HAZİRAN AYINA KADAR DEVAM EDECEK

Toplam 35 ilde 167 adet kadın örgünün de projeye katılım sağladığını ifade eden Özmerdiven; “35 ilde sürdürülen proje faaliyetlerine 167 hak temelli çalışan kadın örgütü katılmıştır. Eğitim, eylem planı hazırlama, kapasite artırma çalışmaları yanında, yerel örgütlerle deneyim paylaşımı, birlikte düşünme, birlikte çalışma heyecanı yaşanmıştır.  Haziran 2022 yılına kadar devam edecek projemizin savunuculuk faaliyetlerinden biri olan Edirne İli basın toplantısına katılımınızı önemle rica eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz” açıklamasını yaptı. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER