VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 11 Temmuz 2019 09:53:24

0 Yorum

“Esnaf beş bekledi ama iki buldu”

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri etkinlikleri süresince, kentteki esnafların beklentilerini karşılayamadığını belirten Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz; “Bu yıl yapılan etkinliklerin genelinde beklentiler karşılanamadı. Elbette ki hareketlilik oldu. Belli bir kazanç elde edildi. Bir değerlendirme yaparsak; esnaf beş bekledi ama iki buldu” dedi.

658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri etkinlikleri, ekonomik anlamda Edirne’de beklenilen hareketliliği yakalayamadı. Oteller, pansiyonlar ve hatta bahçe ve parklarda yapılan konaklamalar adeta dolup taşarken, Edirne esnaflarına beklediği can suyunu sağlayamadı. Edirne genelinde yapılan incelemelerde ve açıklamalarda esnaflar, Gıda ve konaklama sektörlerinde yoğunluk yaşandığını, diğer sektörlerin umduklarını bulamadıklarını belirtmişlerdi. Son olarak konu hakkında Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, sorularımızı yanıtladı.

“EN BÜYÜK NEDEN, EKONOMİK SORUNLAR”

Cingöz, 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri etkinliklerinden beklenilen verimin alınamadığını söyledi. Beklenilen ilginin oluşmamasındaki en önemli nedenin de ekonomik sorunlar olduğunun altını çizen Cingöz; “658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini geride bıraktık. Güzel bir ortamda, iyi güreşler izledik. Ancak her yıl olduğu gibi Kırkpınar döneminde, Edirne’deki esnaflarımızda bir beklenti içindeydi. Ekonomik sorunların oluşturduğu yaraları sarmak anlamında, Kırkpınar haftası Edirne’ye gelecek olan özellikle yerli turistten bir can suyu bekleniyordu. Beklentiler ne yazık ki karşılanamadı. Eski yıllardaki Kırkpınar’ın o bereketli ve hareketli havası yok. Bunun nedeni de son yıllarda artan ekonomik sorunların, vatandaşlarımızı ileri derecede olumsuz etkilemesidir. Daha önceki yıllarda Edirne’mize gelen yerli turistler, hediyelik eşyadan tekstile, gıdadan konaklamaya kadar hemen hemen her sektöre bir kazanç bırakıyordu. Maalesef ki son günlerde ekonomik sorunların ne kadar olumsuz etki gösterdiğini, festivaller ve etkinliklerde daha da net görüyoruz” dedi.

“EDİRNE EKONOMİSİ İÇİN GENÇLER ÖNEMLİ”

Gençlerin Edirne ekonomisindeki hareketlilik ve kazanç için önem arz ettiğini belirten Cingöz; “Edirne’mizdeki müşteri portföyüne baktığımızda genelinin Öğrenci, Memur ve yaşlı kesimlerin oluşturduğunu söylesek, yanılmayız. Ancak son günlerde Edirne’deki ekonomik durgunluğunun en önemli nedenlerinden biri de gençlerimizin ekonomik gücü olmaması. Orta yaşta veya yaşlı olarak adlandırdığımız vatandaşlarımız, ihtiyaç geneli alışveriş yapıyor. Orta yaşlı veya yaşlı kesim haftanın 3 günü çarşıda, alışveriş merkezinde ya da pazarda vakit geçiyor, ihtiyaçlarını karşılıyorsa; gençler haftanın 6 günü vakit geçiriyor. Gençler alışveriş sektörüne ve doğal olarak da esnaflarımıza hareketlilik sağlıyor. Bugün Saraçlar Caddesine veya hareketli olan farklı noktalara baktığımızda gençlerin daha ağırlıkta olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

“ESNAF BEŞ BEKLEDİ, İKİ KAZANDI”

Cingöz 2019 yılı genelinde yapılan festivaller ve etkinliklerden esnafların beklentisini karşılayamadığını söyledi. Cingöz; “Her geçen yıldan ders çıkarmak gerek. Elbette ki eksiklikler olacaktır. Bu yıl her hangi bir eksiklik giderilse dahi mutlaka ki mutlaka farklı bir konuda eksiklikler meydana gelecektir. Önemli olan her geçen yıldan ders çıkarmak gerek diye düşünüyorum. Ancak bu yıl yapılan etkinliklerin genelinde beklentiler karşılanamadı. Elbette ki hareketlilik oldu. Belli bir kazanç elde edildi. Bir değerlendirme yaparsak; esnaf beş bekledi ama iki buldu” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER