VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 21 Temmuz 2020 10:14:50

0 Yorum

Esnaf Kurbanı bekliyor

     Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Edirne esnafı bayram öncesi hareketlilik bekliyor. Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış,perakende sektöründe faaliyet gösteren esnafların iki tane düğünü olduğunu bunlardan birinin Ramazan diğerinin ise Kurban Bayramı olduğunu söyledi. Sanış,pandemi döneminden dolayı Ramazan Bayramı'nı yaşayamadıklarını,Kurban Bayramı'nda bir hareketlilik olmasını beklediklerini ifade etti.Sanış,vatandaşların sağlık tedbirlerini dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.İlk bayramın buruk geçmesinde dolayı bu bayram öncesi insanların hazırlık yaptığını belirten Sanış, “Esnaf bayramı bekliyor bir de insanlarda ilk bayramı yaşayamadıkları için ikinci bayrama biraz daha hazırlık yapmaya başladıklarını piyasadan görüyoruz” dedi. 
     Bayram öncesi esnafların hareketlilik beklediklerini belirten Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış,“Perakende sektörünün sene de iki tane düğünü vardır.Perakende sektörü iş kolu gözetmeksizin otomotivden tutun kuaförüne, berberine, kozmetik, ayakkabı, giyim bu sektördekilerin sene de iki tane düğünü vardır. Biri ramazan diğeri ise kurban bayramıdır. Perakende sektörü yıl içerisinde planlarını buna göre yapar.Mağlum dünyanın geçirdiği bir pandemi süreci var. Bu sene Ramazan Bayramı'nı kutlamamız kısmet olmadı. Anneler ve babalar günü gibi özel günler de çok fazla kutlanamadı. Kala kala elimizde Kurban Bayramı kaldı.Sayın Cumhurbaşkanımızda Kurban Bayramı'nda kısıtlama yapmayı düşünmediklerini söyledi. Son kararı tabi bilim kurulu verecek. İnşallah sağlıklı bir karar verilir. Esnaf bayramı bekliyor,insanlar da ilk bayramı yaşayamadıkları için ikinci bayrama biraz daha hazırlık yapmaya başladıklarını piyasadan görüyoruz.Son bir iki gündür piyasada bir hareketlilik var. Edirne'nin sınır kenti olmasından dolayı bayramlarını Türkiye'de geçirmek isteyen gurbetçilerimiz Edirne ve Türkiye'ye gelmeye başladı.Hayırlısıyla iyi bir bayram geçirmeyi düşünüyoruz.Normal şartlar olmuş olsaydı Kurban Bayramı,Ramazan Bayramı'na göre biraz daha düşük geçerdi.Çünkü kurban kesildiği için Kurban Bayramı daha masraflı bir bayram. İnsanların kontrollü normal hayatta kutlayacakları ilk bayram olacağı için piyasalarda biraz hareketlilik bekleniyor. Dikkat edilmesi gereken hususlar var.Bayram kutlayacağız diye sosyal mesafe ve maske kuralını,tedbirleri bir kenara bırakmamamız gerekiyor.Şu anda vaka sayılarında istenilen seviyelerde olmasa da bir düşüş görüldü.İnşallah rakamlar vaka sayısı daha da düşer kış aylarını biraz daha rahat geçiririz.
     Herkese hayırlı bayramlar diliyorum. Herkes sosyal mesafe ve maske kuralına uyarak bayramlarını dilediğince yaşasın.Hijyen kurallarına dikkat edelim” dedi.Ali KARAMAN

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER