VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 23 Şubat 2021 10:41:36

0 Yorum

Esnafın gözü mart ayında

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Cingöz’ün, gazetemize yaptıkları açıklamalarda pandemi süresince Edirne’de durma noktasına gelen ticaret ile esnafın son durumunu değerlendirdiler.  Zıpkınkurt, gümrük kapılarından kaynaklı vaka artışı olmadığı dile getirirken, Cingöz İl Hıfzıssıhha Kurulu kararları neticesinde esnafın müjdeli haber beklediğini söyledi.

“Bıçak kemiğe dayandı değil, bıçak kemiği geçti bile”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne esnafının dayanacak gücünün kalmadığını, bazı iş yerlerinde demirbaşların satışa çıkarıldığını söyledi. Zıpkınkurt yaptığı açıklamada; “Artık esnafın dayanacak gücü kalmadı. İnsanlar dükkânlarındaki demirbaş malzemelerini satmaya başladı. Borçlarını ve kiralarını o şekilde ödemeye çalışıyorlar. Bir iş yeri sahibi demirbaşını satmaz normalde ama artık öyle bir duruma geldik ki demirbaşlarını satmaya başladılar. Lokantalar açıldığı zaman demirbaşlar lazım olacak. Bana göre bıçak kemiğe dayandı değil, bıçak kemiği geçti bile. Acil bir şekilde kontrollü olarak çözüm üretilip, iş yerlerinin bir an önce açılması gerekiyor. Özellikle hizmet sektörü çökmüş durumda” dedi.

Mart ayında gerçekleşmesi beklenen normalleşme süreci hakkında da bilgi veren Zıpkınkurt; “Bulgaristan Başbakanı yapmış olduğu bir açıklamada ‘mart ayında epey rahatlama olacak’ demişti. Onu takip ediyoruz. Bizim de vaka sayılarımızda artış söz konusu fakat İpsala’dan kaynaklı bir artış görüyoruz. Edirne’de gümrük kapılarından kaynaklı bir vaka artışı yok. Dolayısıyla bunun mart ayında yavaş yavaş normalleşmesi lazım. Öncelikle esnafımızın dükkânlarını açabilmesini diliyoruz. Kaydını sildiren üyelerimiz olmadı ama üyelerimiz dükkânlarını açıp, iş yapamıyorlar” diye konuştu.

“Esnaf gerçekten zor durumda”

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Cingöz ise mart ayında gerçekleşmesi beklenen normalleşme sürecinde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlerin baz alınacağını hatırlattı. Cingöz; “ Mart ayında alınacak kararlarda kriterler baz alınacak. Kriterler ise İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun yetkisine bırakıldı. Tabii ki Edirne’nin kriterleri bunlara uyuyorsa mutlak suretle dükkânlar açılacaktır. Sayın Valimize çok teşekkür ederiz her zaman esnafın yanında yer aldı. Vali Bey’in tutumu esnafımızın dükkânlarını açmasından yana. Fakat biliyoruz ki Sağlık Bakanlığı belli kriterler getirdi. Vaka sayılarına göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek bölgeler belirlenecek. Edirne’nin konumu şuan hangi kategoride bilmiyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından Edirne’de mutasyonlu virüs olduğu söylendi. 1 Mart’ta belirlenen kriterleri görmemiz gerekiyor. Esnaf gerçekten zor durumda. Esnafın yaşadıklarını yaşamak lazım bilmek için. İnşallah en kısa zamanda kriterlere uygun şekilde oluruz ve esnafımız dükkânlarını açabilir” açıklamasını yaptı.

“Destek var ama başvuru yapan yok”

Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kemal Cingöz diğer yandan Ticaret Bakanlığı tarafından pandemi sürecinde dükkânlarını açamayan veya gelir kaybı yaşayan esnaflara katkı sağlamak amacıyla verilen kira desteğine Edirne’den çok az esnafın başvuru yaptığını söyledi. Cingöz, esnafa kira destek başvurusu yapmaları için çağrıda bulundu. Cingöz; “Edirne’de toplam 16.340 esnaf olmasına rağmen kira desteği için bin kişi başvuru yapmış. Cuma günü bakanlıktan bizi aradılar durumla ilgili bilgi verdiler. Kira yardımı için müracaat edenlerin sayısı daha 1000 kişiye ulaşmamış. Bu konuda esnafın müracaat etmesi gerekiyor, destek isteyenler mutlaka başvuru yapsınlar. Edirne’de çok az başvuru yapan olmuş. Bununla ilgili kaynak da aktarılmış ama müracaat olmadığı için kaynaktan yararlanacak esnafımız yani başvuru yok. Esnafımız bir an önce kira desteği için başvuru yapmalı” ifadelerine yer verdi. Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER