VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Mart 2020 10:46:23

0 Yorum

“Esnaflar hayal kırıklığına uğradı”

Edirne Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, destekleme paketinde yer alan maddelerin esnafların büyük çoğunluğunu mağdur edeceğini belirterek; “Desteklemeler için belirtilen şartlara uyan esnaf sayısı Edirne’

Edirne Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, destekleme paketinde yer alan maddelerin esnafların büyük çoğunluğunu mağdur edeceğini belirterek; “Desteklemeler için belirtilen şartlara uyan esnaf sayısı Edirne’de yüzde 1’i dahi bulmaz. Dört gözle beklediğimiz destek paketi esnafları hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Yeni tür koronavirüsü (kovid-19) yayılımını engellemek adına, halkın yoğun olarak kullandığı tespit edilen alanlar geçici bir süre kapatıldı. Alınan tedbirler kapsamında esnafların ve işletmelerin, faaliyetlerine de ara vermesi yönünde karar alındı. Bu nedenle; esnaflar ve işletmeler, kapalı kalan işyerlerinin fatura, KDV, kredi gibi zorunlu olan ödeyeceklerini nasıl karşılayacağı yönünde endişeleri sürüyor. Ekonomi Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığının almış olduğu kararlarda işverenleri ve işçileri, süreç tamamlanana kadar mağduriyetlerinin karşılayacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Yapılan görüşmeler sonrası Cumhurbaşkanlığı tarafından “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adlı destekleme paketiyle işyerlerinde oluşan mağduriyetin giderilmesi düşünülüyor.

KARAR YAYINLANDI: 3 AY SÜREYLE FAİZSİZ OLARAK ERTELENECEK

Resmi Gazetenin 31079’uncu sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Salgın Nedeniyle Zarar Gören Esnaf ve Sanatkârların, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Düşük Faizli Kredi Kullandırılmasına İlişkin Kararlar Kapsamındaki Kredi Borçlarının Ertelenmesine Dair Ekli Kararın Yürürlüğe Konulması Hakkında”ki kararı yayınlandı. Karar kapsamındaki esnaf ve sanatkarlardan, yaşanan salgın nedeniyle işleri ve/veya işletmesi zarar görenlerin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan, 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak kredi borçları vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek. Buna bağlı olarak, kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan tüm taksitler ötelenecek. Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan sayısında eksilme tespit edilen esnaf ve sanatkârlar erteleme kapsamından çıkarılacak. Borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkarlara, talepleri halinde, düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin ilgili kararlar kapsamında banka tarafından erteleme süresinde düşük faizli kredi açılabilecek ve söz konusu kararlarda ertelemeye tabi borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak. Ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. Erteleme işlemi, borcun mevcut maddi ve şahsi teminatının sukutunu icap ettirmediği gibi borçlunun müşterek borçlu ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkını vermeyecek. Bankanın ertelenen kredilerden dolayı doğacak gelir kayıpları, esnaf ve sanatkarlar için banka tarafından esnaf ve sanatkar kredilerine uygulanan cari kredi faiz oranı dikkate alınarak hesaplanacak. Banka, ertelenen kredilere ilişkin bilgileri ve vade/hesap devresi/taksit vadesi sonuna kadar hesaplanmış tahmini gelir kaybı tutarlarını projeksiyon yapılabilmesini teminen aylık olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına iletecek. Bankanın, ertelenen kredilere ilişkin vade/hesap devresi/taksit vadesi sonuna kadar hesaplanan ve her ay kendi kayıtlarına göre kesinleşmiş gelir kaybı tutarlarını Hazine ve Maliye Bakanlığınca bildirilen formatta iletmesini müteakiben ödemeler, Hazine ve Maliye Bakanlığınca ilgili yıl bütçelerine bu amaçla konulan ödenekten karşılanacak.

CİNGÖZ: “ESNAFLAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI”

Edirne Esnaflar ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, destekleme paketinde belirtilen şartların esnafların tamamını kapsamadığını belirtti. Cingöz, şartların değiştirilmesi ve tüm esnafları kapsaması gerektiğini vurgulayarak; “Halkımızın sağlığı için alınan tedbirlere uyuyoruz ve uymak zorundayız. Ancak salgının ne zaman son bulacağı, hangi süreçlerde normal hayat şartlarına geçeceğimiz yönündeki soruların da ucu çok açık. Bu süreçte öncelikle hayati sonrasında da ticari konularda endişelerimiz var. Her şeyin başı tabii ki sağlık ancak, esnafların ve sanatkârların tek geliri işletmeleri. İşletmelerinin kapalı kalması süreci de bir süre sonra esnafların ve sanatkârların normal hayatlarını yaşamasında büyük engel. Hal böyle olunca bakanlıklarımızdan yaşayacağımız sorunlara ve mağduriyetlerin giderilmesi anlamında bağlantılar kurduk. Süreç sonrası “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi ve çeşitli tedbir çalışmaları yayınlandı. Ancak tedbir çalışmaları kapsamında, esnafların ve işletmelerin zararlarının karşılanması ve ihtiyaçlarının giderilmesi anlamında yayınlanan tedbir çalışmaları bütün esnafları kapsamıyor. Bu durum da farklı sorunları ve mağduriyetleri doğuruyor. Edirne’de destek almak için belirtilen şartlara uyan yüzde 1 oranında esnaf veya sanatkâr yoktur. Esnaf ve sanatkar olduğu kanıtlanmış her işletme desteklerden faydalanmalıdır. Dört gözle beklediğimiz destek paketi esnafları hayal kırıklığına uğrattı” dedi. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER