VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Eylül 2019 09:30:24

0 Yorum

“ETUS güzergahları kaos yaratacak”

Edirne Kent Konseyi, ETUS güzergâhlarında yapılan değişikliklerin Edirne genelinde ulaşım kaosuna neden olacağını belirtti. Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, yaptıkları basın açıklamasında, yeni güzergâhların oluşturacağı sorunları ve konu hakkındaki soruları gazetecilere açıkladı. Gökerküçük; “Edirne Belediye Meclisinin aldığı bu karar neticesinde 1 Ekim günü bir karmaşa yaşanacağı kaçınılmazdır. Bu hatlara alışmak ise ayları bulacaktır ve sorunlar büyüyecektir” ifadelerini kullandı.

ETUS Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Giyik, Eylül ayının ilk haftasında yaptığı basın açıklamasında 1 Ekim itibariyle ETUS güzergâhlarının değişeceğini belirtmişti. Edirne Kent Konseyi de yaptıkları araştırmalar sonrasında ETUS’un yeni güzergahlarını, kent içersindeki ulaşımda kaos oluşturacağını, şimdiden halk arasında tepkilerin oluştuğunu belirtti.

GÖKERKÜÇÜK: “UFAK TEFEK DEĞİŞİKLİKLERLE SORUNLAR GİDERİLEBİLİRDİ”

Gökerküçük, yeni güzergâhların kent sakinlerinin sağlık kurumları, okullar, iş merkezleri, otogar, gar, pazarlar gibi yerlere ulaşımın zorlaştırdığını belirtti. Gökerküçük, Yenileme, ekleme, eksiltme yapılabilecek iken bu büyük değişikliğe neden gerek duyulduğunu anlam veremediklerini belirtti. Gökerküçük: “Yerel yönetimlerin başlıca görevleri arasında; kentlilerin ulaşım hakkını eşitlik ilkesine göre sağlamak vardır. Bunu yaparken de kentlinin ulaşması zorunlu olan; sağlık kurumları, okullar, iş merkezleri, otogar, gar, pazarlar gibi önemli yerlere tüm kentlilerin ulaşabilmesi olanağı göz önünde bulundurulmalıdır. Kentlilerin ulaşılabilir ve sağlıklı kent içi ulaşımını sağlamakla yükümlü yerel yönetimlerin büyük çoğunluğu bu görevlerini ne yazık ki şirketlere devretmişlerdir. Bu nedenle de kentliden ve kamusaldan yana tavır alması gerekirken sözleşme yaptığı şirket yetkililerine göre tavır alınabilmektedir. Maalesef belediyemiz de ulaşım hizmetini devretmişler arasındadır. Edirne Belediye Meclisinin 06.09.2019 tarihli toplantısında alınan kararı gereğince; kent içi ulaşım hatlarında değişikliğe gidilerek ulaşım güzergâhları değiştirilmiştir. Dışarıdan bakınca bu değişikliğin; toplu ulaşımı hızlandırmak, daha ekonomik hale getirmek gibi amaçları olduğu görünmektedir. Bazı hatlar kaldırılırken bazı hatlar da eklenmiş veya değiştirilmiştir. Yenileme, ekleme, eksiltme yapılabilecek iken yeni alışmaya başladığımız bu büyük değişikliğe neden gerek duyulduğunu anlamış değiliz. Alınan kararda, aktarmalı sistemin oluşturulduğu izlenimi vardır. Özellikle eski güzergâhtaki 5/A ve 5/B minibüs hattındaki durak yolcularının devlet hastanesine ve yeni yerleşim yerine gidişi zorlaştırılmıştır. Bu hat üzerinde bulunan Açıçeşme, Somuncu Baba, Saraçhane gibi durakları kullananların kenar mahalleler olarak nitelendirdiğimiz yoksul vatandaşlarımızın kullandığı duraklar olduğu unutulmuş gibidir. Bu hatların üzerinde bulunan Babademirtaş, Çavuşbey ve Umurbey Mahalle Muhtarlarının tepkisi haklıdır. Diğer yandan; Yıldırım, Yeniimaret tarafındaki semtlerden kalkan araçlar Talatpaşa ana arterinden geçerek hastaneye gittiklerinden yeni yerleşim ile gidiş-gelişler iki araç kullanmak ile mümkün olacaktır. Kent yönetim hizmetleri her kentliye eşit yaklaşmakla beraber yoksunluk durumuna göre kadın, çocuk, engelli, yaşlı ve yoksul kentlilere pozitif ayrımcılık sağlamak zorundadır. Kent içi ulaşımı toplu taşıma üzerine planlayan idareler bu grupların ulaşılabilir trafiğini de düşünürler”

GÖKERKÜÇÜK: “1 EKİM GÜNÜ BİR KARMAŞA YAŞANACAĞI KAÇINILMAZDIR”

“ETUS araçlarının güzergâhlarını düzenlerken de buna dikkat edilmesi gerekirken kenar semtlerde ikamet edenlerin aktarmaya zorunlu kılınması hatadır. Aktarmalı durumda bazı ayrıcalıklar olmuş olsa da tartışmalara neden olacak ve farklı sorunlar yaratacaktır. Genelde yetersiz gelire sahip olan kentlilerimizin okula giden çocukları, çalışmaya giden yetişkinleri için yeni güzergâhlar sorun yaratacaktır. Sık sık değişiklikler yapmak; işine kolay gitmek veya çocuğunu okula yakın yerden okula göndermek amacıyla mesken kiralayanları bile zora sokmaktadır. Edirne Belediye Meclisinin aldığı bu karar neticesinde 1 Ekim günü bir karmaşa yaşanacağı kaçınılmazdır. Bu hatlara alışmak ise ayları bulacaktır ve sorunlar büyüyecektir. Okulların açıldığı, toplumun hareketli günlere başladığı bir zamanda yapılan ve birçok hatası olan bu değişikliği değiştirmek de yeni sorunları beraberinde getirecektir. Bu nedenle önümüzdeki günlerde bunları yine görüşeceğiz ve tartışacağız. Bu nedenle eksik ve hatalı olan yeni güzergah sistemindeki mağduriyetleri giderecek düzenleme yapılmasını, aktarmalı, iki araçla gidiş-gelişi öne çıkaran sistemden vazgeçilmesini ve toplu ulaşımı kullanan vatandaşlarımızın da görüşlerinin alınmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOLAK: “GERÇEKÇİ OLDUĞUNA İNANMIYORUZ”

Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi Nihat Çolak, alınan güzergâh değişikliklerini gerçekçi bulmadıklarını belirtti. Çolak; “Toplu ulaşım güzergâhları, kentin imar planı ile direk ilişiklidir ki insanlarımız kendilerini bu ulaşım güzergâhlarına göre konumlandırabilirler. Örneğin; hastaneye tek araçla gidebileceği bir yerden ev almak isteyebilir veya çocuklarını okula tek araçla göndermek için ev kiralamayı tercih edebilir. Siz şimdi durup dururken güzergâhları değiştirirseniz, insanların bu tercihlerini bu çabalarını da yadsımış olursunuz. Yeni çıkan güzergâh planında en çok dikkatimizi çeken de sistemin aktarmalı bir ulaşım sistemine dönmesidir. Birçok noktada insanlarımız, toplu ulaşımla tek araçla devlet hastanesine veya sağlık kurumuna gidemediğini görüyoruz. Yapılan değişikliğin gerçekçi bir değişiklik olduğuna inanmıyoruz. Palye araştırma şirketinin yaptığı anket kimlerle ve nasıl bir anket yapılmıştır? Örneğin Kıyık’ta oturan bir vatandaşımız ‘artık ben hastaneye tek araçla gitmeyeyim. İki araçla gideyim’ mi dedi veya yeni yerleşimdeki öğrencilerimiz ankette ‘ben çarşıda bir aktarma yapayım da bir 15 dakika daha vakit kaybedeyim mi? dedi. Bu gerekçelerin gerçekçi olduğuna inanmıyoruz. Güzergâhların yayaların ulaşımına göre değişir, düzenlenir. Burada gördüğümüz ise ETUS araçlarının talep ve istekleri doğrultusunda, onların sürüş rahatlığı ve yakıt ekonomisine göre alınan bir karar olduğunu düşünüyoruz. Halbuki baz alınması gereken en uçtaki insanın bile sağlık kurumuna, okula veya işe gidebilmesi için bir karar alınması gerekir” dedi.

ŞALLI: “YENİ SİSTEM ÇOK OLUMSUZ ETKİLEYECEKTİR. KADINLARIMIZI VE ÇOCUKLARIMIZI OLUMSUZ ETKİLEYECEK”

Roman Eğitim Gönüllüleri Vakfı Edirne Başkanı Turan Şallı, düzenlemelerini kenar mahallerdeki dezavantajlı grupları özellikle eğitim ve iş alanlarında olumsuz yönde etkileyeceğini belirterek; “Kenar mahallerindeki insanların şartları bu aktarmalı sistemi karşılayacak bütçede değil. Yeni güzergâhlar insanlara kent kart kullanma mecburiyeti getiriyor. Bu özellikle 5A ve 5B güzergâhındaki insanları bu yeni sistem çok olumsuz etkileyecektir. Kadınlarımızı ve çocuklarımızı olumsuz etkileyecek. Alınan kararlar eğitime darbe olarak görüyorum. Eğitim diyoruz çocuklarımız diyoruz. Yeni değişiklik ile eğitime erişimi engelleniyor diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

KUDAY: “İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR”

Edirne Kent Konseyi Genel Sekteri Arif Kuday, yeni güzergâhların Yeni İmaret semti sakinleri tarafından olumsuz karşılandığını ve buna karşılık olarak imza kampanyası başlattıklarını belirtti. Kuday; “Karar alındıktan sonra insanların aileleri çok büyük tepki gösterdi ve bu kararın değiştirilmesi için imza kampanyası başlattılar. Kenar mahallelerde yoksul kadınlarımız yeni yerleşim içerisinde bina temizliğine gidiyor. Yeni yerleşime çocuklarımız okula gidiyorlar. Yeni değişiklik ile yeni yerleşim yerlerinde geçen hat yok. Özellikle kadınlarımız çok tepkili. Şimdiden güzergâhların değiştirilmesine yönelik imza toplamaya başladılar” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER