VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 10 Ekim 2019 10:32:01

0 Yorum

“ETUS ulaşımı kaosa sürükledi”

Trakya Üniversitesi öğrencileri, ETUS’un yeni güzergâhlarının eğitim hayatlarını olumsuz etkilediğini, yapılan zamlar karşısında sıkıntı yaşadıklarını, şoförlerin kaba davranışları vs. gibi farklı pek çok sorunların çözümüne yönelik imza kampanyası düzenledi. Edirne Belediye Başkanlığına seslenen öğrenciler, yaşadıkları sorunlar ve çözüm taleplerini açıkladılar.

Edirne Belediye Meclisinin kararına göre Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) mevcut güzergâhlarında revizyona gitmişti. ETUS 24 adet yeni güzergâhta 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren hizmet vermeye başlamıştı. Ancak ilk günden bugüne ETUS hakkında şikâyetlerin ardı arkası kesilmedi. Mahallelerde, iş yerlerinde, okullarda, apartmanlarda ETUS’un yeni güzergâhlarının iptal edilip, önceki güzergâhlarda bir takım değişiklik yapılmasına yönelik imza kampanyaları düzenlendi.

“10 AY ARALIKLARLA ETUS'A TOPLAMDA 31,4 ORANDA ZAM YAPILMIŞTIR”

İmza kampanyası düzenleyen topluluklardan biri de Trakya Üniversitesi (TÜ) öğrencileriydi. Öğrenciler, 4 gün önce başlattıkları imza kampanyasında bugün itibariyle 2 Bine yakın imza topladı. Trakya Üniversitesi öğrencileri, tek sorunun güzergâhlar olmadığını, yapılan zamlar karşısında sıkıntı yaşadıklarını, şoförlerin kaba davranışlarının bulunduğunu ve öğrenim hayatlarının olumsuz etkilendiğini vs. gibi farklı pek çok sorunların çözümüne yönelik Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve yetkililere seslendiler. Sorunlar ve çözüm önerileri hakkında dün TÜ Balkan Yerleşkesinde bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Trakya Üniversitesi Öğrenci Kolektifleri adına İsmet Berk Er basın açıklamasında; “Bilindiği üzere Edirne Belediye Meclisi Ağustos ayında ulaşıma gelen zammı onayladı. Bununla birlikte 1 yıl içerisinde 10 ay aralıklarla ETUS'a toplamda 31,4 oranda zam yapılmıştır. Üniversitenin Balkan, Sarayiçi, Ahmet Karadeniz Yerleşkeleri ve Güzel Sanatlar Fakültesi gibi birçok alanı; aynı zamanda 2 bin 500 öğrenci kapasiteli Sultan Çelebi Mehmet Yurdu ve Sultan 2. Murat Yurdu şehrin dışında kalmaktadır. Şehir içinde sayılabilecek Kosova Yerleşkesi, Ayşekadın Yerleşkesi ve Mimarlık Fakültesi'nin öğrencileri daha ucuz barınabilmek adına Edirne'nin çeşitli yerlerinde oturmaktadır. Bu durum biz eğitim görmek isteyen öğrencilerin ulaşımı kullanmasını zorunlu hale getirmektedir. Aynı zamanda ulaşımı okumak isteyenlerin ya da çalışmak zorunda olanların hakkı yapar”

“BELEDİYE HALKIN YARARINA ULAŞIM HAKKINI KORUMAKTANSA ETUS'UN YARARINA OLAN ZAMLARI ONAYLAMAKTADIR”

“Biz öğrenciler eğitim görmek için geldiğimiz Edirne’de barınmaya, yaşamaya, ders malzemelerine, harçlara ya da sosyal hayata büyük masraflar yapmak zorunda kalıyoruz. Zaten eğitim almak için çok fazla masrafa girerken memleketteki ekonomik kriz de bizi zorlamaktadır. Tüm bu tablonun üstüne ‘öğrenci dostu’ olduğunu iddia eden belediyenin meclisi, ulaşıma zam yapmayı kabul ediyor. Belediye halkın yararına ulaşım hakkını korumaktansa ETUS'un yararına olan zamları onaylamaktadır. Bir de zam yetmez gibi bazı yerlerde ‘mazot benzin fiyatlarından haberiniz var mı?’ ya da ‘otobüs fiyatlarını şoförler odası belirlesin’ gibi sözler duyuyoruz. Bizce belediye özel şirketlerin akıbetini değil de günde ortalama ulaşım kullanan 70.000 kişinin ulaşım hakkını düşünmelidir. Belediyenin görevi onu seçenlerin haklarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Belediye başkanı canlı yayında yaptığı hesapla öğrencilerin ayda ulaşıma ‘160-170 TL’ harcadığını söylemektedir. ‘Kimsenin bütçesini sarsmaz’ dense de sadece ulaşım için burs veya kredimizin yüzde 35'ini ayırmamız anlamına geliyor. Biz öğrenciler ETUS’ların pahalı olmasının yanında aşağıdaki gibi sorunlardan dolayı bir imza kampanyası başlattık”

“ULAŞIMI BİR KAOSA SÜRÜKLEDİ”

“Otobüsler ‘balık istifi’ gibi dolu oluyor ve bu durum bizlerin güvencesiz ve rahatsız bir ulaşımı kullanmak zorunda olmamız demek. Doluluktan kaynaklı bazı zamanlarda otobüsler durakları es geçiyor ve bu sebeple okulumuza geç kalıyoruz.  Güzergâhların değişmesi yardımcı olacağına ulaşımı bir kaosa sürükledi. Yeni inşa edilen yurt öğrencileri olarak da; 7A'nın saat başı geçmesi bizi mağdur etmekte. Belediye hizmet verdiği Edirne'de 2 bin 500 kişi kapasitelik yurdun açılmasını ön göremedi mi? Ya da güzergâh ve saatler düzenlenirken bu öğrencilerin mağdur olacağı göz önüne alınmadı mı?  Balkan Yerleşkesi içine giren otobüsler ücretsiz ring açıldı diye, artık para almaya başladılar. 15.000 öğrencilik Balkan Yerleşkesi'nin yükünü ücretsiz K1 ringi kaldıramamakta. Okul içinde ‘Balık İstifi’ ringleri kullanıyoruz ve bu sebepten otobüslerin kapısı açık şekilde insanların kapıdan sarkarak seyahat ettiğini görüyoruz”

“AYLIK TARİFE UYGULAMASININ BAŞLATILMASINI İSTİYORUZ”

“Biz öğrenciler ulaşım hakkımıza sahip çıkıyoruz. Kolektifler olarak bu sorunların çözülmesini ve aylık tarife uygulamasının başlatılmasını istiyoruz. Aynı zamanda sorunlar üzerine daha ayrıntılı konuşabilmek adına Edirne Belediyesi'nin bu sorun üzerine çalışan bizleri tanımasını ve görüşmesini istiyoruz” dedi.

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE DAİR OLAN MÜCADELEMİZİ BAŞLATACAĞIZ”

Er, sorunların çözümüne dair mücadeleden vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak; “Öğrenci Kolektifleri olarak bu talepler çerçevesinde bir imza kampanyası başlattık. Kısa sürede Bin 500 imzayı geçtik. Kampanyanın ilgi ile karşılanması bizi şaşırtmadı. Çünkü hiçbir öğrenci ulaşımı pahalı bir şekilde kullanmak istemez. Kolektifler olarak neredeyse bütün kampüslerde ve fakültelerde imza toplamaya başladık. Kampanya ile topladığımız imzaları ve sorunlara dair çevremizden elde ettiğimiz verileri belediyeye teslim edeceğiz ve bu sorunların çözümüne dair olan mücadelemizi başlatacağız” ifadelerini kullandı. Bekir TÜCCAR

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER