VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 09 Ekim 2018 09:21:55

0 Yorum

Facianın ilk davası açıldı

Tekirdağ Çorlu’da 8 Temmuz’da meydana gelen 25 kişinin yaşamını yitirdiği ve 341 kişinin de yaralandığı faciada 3 ay sonra ilk  dava açıldı.

Avukat Haşim Korkmaz Çorlu Tren Faciası’nda yaralı olarak kurtulan  mağdurlardan Bahattin Doğrul ile eşi ve 11 yaşındaki çocukları olan Emir Doğrul adına dava açtı.Edirne Gerçek Gazetesi Makbule Tunç’un haberine göre ; Av. Haşim Korkmaz yaptığı açıklamada; “Bir buçuk aydır dilekçemi yazıp bekliyorum. Mütahitlere de dava açacaktım fakat isimlerine ulaşamadım hiçbir yerden. O dönemin Ulaştırma Bakanı, TCDD AŞ.Yönetim Kurulu Başkanı TCDD.AŞ. Genel Müdürü ve 2 makinistten idari ve yönetsel kusurları nedeniyle kamu davası açılması İçin başvuruda bulunduk. Başvurduğum dosyada Çorlu Makine Mühendisleri Odası’nın raporları, İstanbul Jeoloji Mühendisleri Odası’nın raporları vardır. Aslında devlet bilirkişi komisyonuna Prof. Dr.Mustafa Karaşahin hızlı tren kazasında devletin üst kademesini aklayan bir görev yapmıştı. Bununla ilgili Ulaştırma Bakanı hemen  atama yapmıştı. Karaşahin atanır atanmaz ise Çorlu Tren Faciası’nın yaşandığı yeri görmeden hemen ‘aşırı yağıştan dolayı’ dedi. Aşırı yağış bir metre 100 metre yağış yağması demek.Ama o gün 32 metre yağış vardı. 32 metre yağış aşırı yağış değildir.” dedi

Av.Korkmaz daha sonra şunları kaydetti: “Tren Kazasında sağ göğüs kemiği ve sağ kürek kemiği kırılan ve kaynamayan Bahattin Doğrul ile eşi ve ilk kez acili arayıp yardım isteyen 11 yaşındaki Emir Doğrul adına Çorlu Cumhuriyet Savcılığına 4. Ekim 2018 günü Ulaştırma Bakanı,TCDD AŞ.Yönetim Kurulu Başkanı TCDD.AŞ. Genel Müdürü ve 2 makinistten idari ve yönetsel kusurları nedeniyle kamu davası açılması İçin başvuruda bulunduk.Savcılık ilk dosya olarak açıyoruz,emniyet ve jandarmadan gelecek ifadeler, raporları bekliyoruz. Hepsi gelince birlikte değerlendirip kamu davası açılıp açılmayacağına karar verilecektir cevabını verdi.”

MECLİSE GİDECEKLER

Öte yandan Korkmaz Çorlu Tren Faciası mağdurları 40 kişi,  Ergen Belediye Başkanı Rasim Yüksel ve Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı  Hülya Perin ile birlikte Meclise gideceklerini söyledi. Av. Korkmaz; Tren faciası mağduru 40 kişi ile birlikte Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gecede saat 24.00’da Çorlu Belediyesi Otoparkından hareketle Ankara’ya gideceklerini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Edirne Uzunköprü ile İstanbul Halkalı seferini yapan, 362 yolcu ve 6 kişilik personelin bulunduğu yolcu treninin 5 vagonu, 8 Temmuz 2018’de , Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki kırsal Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkarak, devrildi. Tren faciasında 25 kişi yaşamını yitirirken, 341 kişi de yaralandı. Çorlu’da yaşayan Bahattin Doğrul, eşi Sevim ve oğlu Emir ile birlikte Kırklareli’nin Babaeski ilçesi Alpullu beldesindeki akrabalarını ziyarete gitti. Ziyaretin ardından aile fertleri, Çorlu’ya dönmek üzere Alpullu’dan yolcu trenine bindi. Trenin, Sarılar Mahallesi yakınlarında raydan çıkması üzerine Doğrul ailesinin bulunduğu vagon da devrildi.

Kazada hafif yaralanan, Çorlu Atakent Ortaokulu öğrencisi Emir Doğrul, kargaşa olduğu sırada soğukkanlılığını koruyarak, imdat çekiciyle vagonun camını kırdı. Ardından cep telefonu ile 112 Acil Servis ve 115 Polis İmdat hatlarını arayan Doğrul, yardım istedi. Emir Doğrul, kırdığı camdan yaralı babası başta olmak diğer yaralıların çıkmasını sağladı. Haber Merkezi

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER