VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
FİRMA REHBERİ
İLAN REHBERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 30 Haziran 2020 10:17:12

0 Yorum

“Gazi İlkokulu yıkılmasın”

    Gazi İlkokulu'nun kapatılmaması için Edirne'de belli başlı STK'lar bir araya geldi.Okul önünde basın açıklaması düzenleyen Edirne Veli Der Başkanı Mustafa Aytekin ve beraberindekiler okulun kapatılmaması için seslerini duyurmaya çalıştı.

    Edirne Meydan Mahallesi'nde bulunan Gazi İlkokulu'nun yıkılması kararıyla ilgili basın toplantısı düzenleyen,Edirne Veli-Der liderliğinde sendikaların ve siyasi partilerin de katıldığı basın toplantısında konuşan Edirne Veli Der Başkanı Mustafa Aytekin;“Edirne Gazi İlkokulu'nun, 2013 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından depreme karşı dayanıksızdır raporuna dayanarak, bu yıl eğitim öğretimi faaliyetinin sonlandırılması planlanmaktadır. Okulumuzun kapatılmaması için, ocak ayından beri Okul Aile Birliği, Meydan Mahallesi ve Umurbey Mahallesi Muhtarlarımız, Edirne Öğrenci Veli Derneği, Eğitim-İş ve Eğitim-Sen sendikaları ile birlikte mücadele veriyoruz. Bu süre içerisinde, basın açıklamaları ile kamuoyu bilgilendirilmiş, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yapılmıştır. Valilik Makamı ile görüşme talebimiz ise maalesef kabul edilmemiştir. Bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri bizlere destek verirken, ne yazık ki yanımızda olmasını beklediğimiz Edirne AK Parti İl Başkanlığı randevu taleplerimize yanıt dahi vermemiştir. Okulumuza, Meydan Mahallesi ve Umurbey Mahallesinden çocuklarımız devam etmektedir. Okulumuzda yeterli öğrenci bulunmaktadır. Çocuklarımız okullarını ve öğretmenlerini çok seviyorlar. Okullarından, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından ayrılmak istemiyorlar. Üstelik dezavantajlı çocukların sayısının fazla olduğu bu bölgedeki okulu kapatmanın, var olan sorunları arttıracağı açıktır. Okulumuzun, depreme karşı güçlendirilmesini istiyoruz, güçlendirme mümkün değilse, okulun yıkılıp yeniden yapılmasını talep ediyoruz. Bizler konunun yetkililerce tekrar ele alınıp, Gazi İlkokulunun kapatılması karanından vazgeçilmesini istiyoruz. Okulumuzun kapatılmaması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.
Toplantıya katılan ve mahallelinin isteklerini ve düşüncelerini aktaran Meydan Mahallesi Muhtarı Emin Özbosna; “Okulumuz  Edirnemizin en köklü ve eski ilköğretim okullarındandır ben de bu okulda tahsil gördüm.Bu okul Edirnemiz için önem teşkil ettiğinin bilincindeyiz.Çok kişi buradan mezun olup çok güzel yerlere gelmişlerdir.Okulumuzun güçlendirilmesini yahut eğer güçlendirilmeyecekse yıkılıp tekrar aynı yere yenisinin yapılmasını istiyoruz. Mahalle halkı olarak biz de elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz,çalışacağız” dedi.


“Bu okul dezavantajlı sosyal ve kültürel farklılığı olan Roman çocuklarının diğer çocuklarla birlikte kaynaştığı, sosyal gelişim ve değişim yarattığı, dostluğu, arkadaşlığı, sevgiyi bulduğu okullardan birisidir.”

    Roman Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı;“Edirne Merkez ilimizde köklü tarihi olan bir ilkokulumuzun kapatılması kadar üzücü bir olay olmaması gerekir. Bu okul dezavantajlı sosyal ve kültürel farklılığı olan Roman çocuklarının diğer çocuklarla birlikte kaynaştığı, sosyal gelişim ve değişim yarattığı, dostluğu, arkadaşlığı, sevgiyi bulduğu okullardan birisidir. Bu okulun kapatılması birçok Roman çocuğunun okuldan kopuşunu kolaylaştıracaktır.Bu durum gerçekleşirse buradaki çocukların daha çabuk sokak kültürüyle tanışmasına ve toplumdan daha kolay kopmasına sebep olacaktır. Bizim amacımız Edirne Roman Eğitim Derneği olarak bu tür çocukların kaynaştığı, birlikte arkadaşlıklarının pekiştiği bir okulun kapatılmamasını istiyor, devletin tüm kamu oluşumlarına bildiriyoruz”dedi.
      Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük okulun 100 yıllık olduğunu vurgulayarak; “En iyi okul çocuğa en yakın okuldur, en iyi okul az katlı okuldur. En iyi okul bahçesi toprak olan okuldur.En iyi okul bahçesinde çocukların oynadığı okuldur.Gazi İlkokul'u bu kıstasların hepsine uyuyor ve 100 yıllık bir kültürü var.Bu kültürü yıkmasınlar.Bina eski olabilir,yıkılır ve yerine yenisi yapılır tabii orijinaline uymak şartıyla.Bina dayanıklı değildir yıkarsın,yenisini yaparsın.Bunlar çözülür şeyler.Keşke şuana kadar başlansaydı da eylül ayında bitseydi.farklı nedenlerle bu okul binası yıkılırsa üzülürüz 100 yıllık kültürümüz yok olur.Biz Kent konseyi olarak her zaman kentin kültüründen yanayız,yıkılmamasından yanayız”ifadelerinde bulundu.
“Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü,Edirne Valiliği'nden itirazlara ve sorulara yanıt vermelerini bekliyoruz”
      Gazi İlkokulu mezunlarından  Eğitim-sen başkanı Özer Demir; “Ben bu okuldan yani Gazi İlkokul'undan mezun oldum. Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü,Edirne Valiliği'nden itirazlara ve sorulara yanıt vermelerini bekliyoruz. Bir eğitimci olarak okulun kapatılmasına üzülüyoruz.Muhtarlarla,velilerle görüştük. Hepsi okullarını çok seviyor,çok memnunlar. Öğretmenler çocukları evde ziyaret ediyorlar. Devamsızlığı en aza indirmiş haldeler.İl Milli Eğitim müdürlüğü sınıfların mevcudu az diye üç ayrı okula paylaştırıldığında sorunlar büyüyecek. Bir eğitimci olarak bu okulun kapatılmaması gerektiğinin bir kez daha altını çiziyorum”dedi. 
Damla GÖÇ

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER