VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
BİZE ULAŞIN
YAZARLAR
Edirne Ahval Haber - edirneahval.com

@ Haber Tarihi : 26 Aralık 2018 09:45:31

0 Yorum

Gebe Okulu’nun ‘Nur Ebe’si

Ebelerin inanılmaz zorlu bir işleri var. Bir bebeğin dünyadaki yolculuğuna katkıda bulunmak kesinlikle sihirli bir his. Bu mucizeye en başından beri ortak olmak ve insanların mutluluklarını paylaşmak olağan üstü geliyor bana.

 

Minik yüreklerin sihirli eli

Ebelerin inanılmaz zorlu bir işleri var. Bir bebeğin dünyadaki yolculuğuna katkıda bulunmak kesinlikle sihirli bir his. Bu mucizeye en başından beri ortak olmak ve insanların mutluluklarını paylaşmak olağan üstü geliyor bana.

Şehrim bu konu da çok şanslı elbette ki tüm sağlık çalışanları işlerini sonsuz bir gayret çerçevesinde yapıyor lakin Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde bu mucizeye sevgi dolu bir kalp gülümsüyor. 24 yıl boyunca çalışan Nur Uymur Ebe sanırım işinin hakkını fazlasıyla veriyor.

Mesleğini sevmiyor adeta tapıyor. Öyle ki tüm hayatı şuan hastane bünyesinde kurulan ve beş yıldır genişletilerek okul halini alan Gebe Okulu olmuş. Sorumluluklarına kendi özverisini de eklemiş ve ortaya muhteşem bir iş çıkmış. Yükü ağır bence bütün iş Nur Ebe’nin üzerinde… Gebe anneler, yeni doğan minik yürekler,yetmiyor babalar, büyükanneler  hepsinin içinde adı gibi Nur yüzlü bir Ebe var.

Mesleğini ise “Bazen mutluluk gözyaşları oluyor, bazen yorgunluk gözyaşları oluyor, bazen endişe ve hüzün gözyaşları oluyor. Kimse ebe olmanın kolay olacağını söylemedi ama çoğumuz bu kadar zor olacağını beklemiyorduk”diye özetliyor.

Gebe Okulu Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’nde hizmet veriyor. Tüm gebelere açık. Anne adayları gidip yerinde görebilir. Standartları ise harika. Biraz alıntı olacak ama Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi bir hastaneden fazlası olma yolunda epeyce bir yol almış gözüküyor.

Bu gözlemlerimi haber olarak yapmak sanırım kolay yol olurdu. Haberde anlatmak istediklerimi tam olarak yapamazdım bu yüzden tüm konuları size köşemde kendi samimiyetimle yazmaya karar verdim.

Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’ BaşhekimOpr.Dr. Mustafa Talha Sütçü bizi içtenlikle odasında ağırladı.Öyle güzel bir ekip var ki hepsini yazmak istiyorum. Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Nurgül Gözel, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Ayfer Durmuş ve Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Suna Sezgin…

Başhekim  Opr.Dr. Mustafa Talha Sütçü Gebe Okulu Sorumlusu Nur Ebe ile tanışmadan önce hızla gelişen ve özellikle Nur Ebe’nin kişisel gayretleri ile güzel işlerin yapıldığı Gebe Okulunu anlattı.

Daha önce polikliniklerde sadece bilgilendirme olarak yapılan tüm işlemleri 2018 yılının başında tanımlayarak Gebe Okulu sisteminin içinde topladıklarını ifade eden Sütçü “2018 yılının ilk 6 ayı için 759 gebe kayıtlı olarak yararlanmış son altı ay eklendiğinde ise yaklaşık 1500 gebe bu okuldan faydalandı. Sadece hastanede gebe olan hastalar değil hastanalar da takipli gebelerde burada eğitim alıyor.Ciddi bir artış var.Fiziki alan ve ekibinde bu artış ta çok önemi var. Bu ekipte gebeler her türlü uzmandan faydalanıyor. Amaç normal doğuma teşvik ama diş doktorumuzdan diyetisyen arkadaşımıza ,psikiyatristten ,nefes egzersizlerine kadar 20. Haftadan itibaren gebelerimiz okulda 36. Haftaya kadar devam ediyor.8-12 kişilik guruplarda haftada dört gün eğitim alıyor anne adaylarımız. Belli sayılarda daha iyi hizmet verdiğimizi düşünüyorum. Nur Ebe doğum sonrasında evleri ziyaret ederek yeni annelerimize yardım ediyor. Kendi inisiyatifinde çalışıyor. Sosyal medya gurupları kurarak kursa katılan tüm gebeler ile iletişimini devam ettiriyor. Diğer illere göre Edirne’de doğum oranı düşük ilk altı ay için 759 gebeye ulaşmak bizleri de şaşırtıyor.” İfadelerine yer verdi benimle konuşurken.

Başhekimimizin yanından ayrıldıktan sonra Gebe Okuluna gittik. Gerçekten okul olmuş. Her yer harika Nur Ebe kendi elleriyle hazırlamış, gerekli eşyaları istek yapmış.İçerisi ilk gördüğünüzde hijyeni ile gerçekten güven veriyor ve mutlu hissettiriyor.

 Nur Ebe ile tanıştığım için açıkçası ben çok iyi hissediyorum kendimi. Son zamanlarda işini böyle severek yapan bir ekip göremedim.

Nur Ebe anlatıyor “24 yıldır hastaneye hizmet ediyorum. Son 7 yıldan itibaren gebe okulu için çalışıyorum. Bir çok eğitimler aldım. Gebelerde pilates ve egzersiz eğitimleri aldım. Bireysel ve eşli guruplar halinde çalışıyorum. Gebelerimize her anlamda destek vermek gerekiyor.Doğum sonrasında ki depresyonlar içinde gerekli desteği veriyoruz. Doğum sonrasında da ev ziyaretlerini gerçekleştiriyorum. Altı tane whatsapp gurubum var. Herkesle iletişim halinde olmak benim için çok önemli 16. haftadan sonra eğitime alıyoruz gebelerimizi. Hafta bir gün gebelerle görüşme yaptıktan sonra eğitime alıyorum. 796 gebelikte yaklaşık  400 tanesi normal doğum oldu. Emzirme teknikleri, duş vb. gibi tüm detayları eğitimde gösteriyoruz.

Gebelerimizle aramızda tabi ki bir bağ kuruluyor. Bu iletişim sonrasında beni 40 uçurmasına yada bebeğin  ilk banyosuna davet ediyorlar. İsim konusunda da beraber konuşuyoruz. Hatta yakın zamanda bir bebeğe benim ismimi de verdiler, ziyaretime geldiler. Bunlar benim için çok anlamalı. Mesleğimi çok severek yapıyorum. Eşimi kaybettim benim de bir kızım var. Kızımın durumunu ayarlayarak gebelere destek olmak için hafta sonu da  ekipteki anne adaylarına yardımcı olamaya çalışıyorum” öyle sakin öyle tane tane anlatıyor ki ses kaydını dinlerken ben bile etkilendim diyebilirim.

         Öyle ki gebe okulunda Nur Ebe bana bile eğitim deki yaptıkları programları detaylı gösterdi. Oyuncak bebekleri mizansende bile yıkamak çok keyifliydi. Ropörtaj sonrasında Nur Ebe benide taçlandırarak gebe okulu üyeleri arasına dahil etti.

Severek yaptığı işinde gerçekten çok başarılı , sevgi dolu ve şefkatli Nur Ebe… Hastane yönetiminin tecrübeli ekibi, meslek sevgisi ve özenli çalışma kocaman bir alkışı çanı gönülden hak ediyor bence.

Gebe okulunda eğitim sonrasında tüm anne adaylarını bebeklerinin cinsiyetine göre taçlandırıyor Nur Eebe oğlanlara mavi kız bebeklere ise mor çiçekli taçlarla uğurluyor anne adaylarını. En meşakkatli meslek kutsal annelerimizin elini tutuyor. Minik kalplerin dünyaya gelmesinde destekçisi oluyor.

 Nur Ebe ile bir çok minik yürek hayat buluyor. Başarılar Nur Ebe…

Henüz Bu Haber İçin Yorum Yapılmamış
Adınız Soyadınız
Güvenlik Kodu
BENZER HABERLER